33. Podsumowanie tematu - cz.1

Wykład stanowi podsumowanie tematu dotyczącego wyceny produktów pracy. Prezentuje zdobytą w cz. I tematu wiedzę podkreślając najistotniejsze jej elementy takie jak: klasyfikacja kosztów do kosztu wytworzenia oraz kosztów danego okresu, kalkulacja jednostkowego kosztu wytworzenia, metody wyceny produkcji w toku, ewidencję przychodów i rozchodów wyrobów gotowych w trakcie oraz na koniec okresu sprawozdawczego.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Mam jeszcze jedno pytanie które nie zostało poruszone w całym tym temacie. Weźmy pod uwagę Spółkę która produkuje 10 różnych produktów. Załóżmy,że dzieje się to w tej samej hali produkcyjnej, na tych samych maszynach i z wykorzystaniem tych samych pracowników i kierowników produkcji. Mam rozumieć, że do każdego z tych produktów możemy wprowadzić odpowiednią analitykę pod konto 500 dot. kosztów bezpośrednich wiec nie ma problemu z ewidencją tych kosztów. Jak jednak wygląda w praktyce księgowanie kosztów pośrednich stałych lub zmiennych na dany rodzaj produktu ( chodzi o przeksięgowywanie kosztów wydziałowych). Jak są rozdzielane koszty np. ogrzewania hali produkcyjnej lub amortyzacji maszyn produkcyjnych. Mam rozumieć, że proste rozliczenie 1/10 każdego z kosztów jest błędne bo możemy produkować różne wolumeny tych produktów. W tym przypadku bardzo ciężko jest wyliczyć j.k.w, a wręcz zaryzykuje stwierdzenie, że jest to technicznie niemożliwe. Bardzo będę wdzięczny za odpowiedz w tym temacie.
    B3993a50fe4dd7f58f2ed8cb3918715b
    Dawid Gołębiowski
  • Dziękuję za ciekawe pytanie. Są różne metody alokacji kosztów pośrednich na produkt w zależności od tego jak wygląda proces produkcji. Jeżeli każdy z 10 produktów zużywałby tak samo koszty pośrednie np. maszyny itd to można zastosować prostą kalkulację 1/10 kosztów. Natomiast z reguły jest tak, że produkty w różnym stopniu angażują zasoby i stosuje się tzw. klucze rozliczeniowe oparte np. o ilośc roboczogodzin czy maszynogodzin. Taką kalkulację przeprowadza się poza systemem księgowym. Więcej na ten temat mówimy w naszym kursie rachunkowości zarządczej w tych tematach 3 i 4 pt. "Metody kalkulacji jednostkowego kosztu wytworzenia cz. 1 i cz.2". Polecam te tematy jeśli chciałby Pan dowiedzieć się nieco więcej odnośnie kalkulacji kosztu na jednostkę produktu.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Dzień Dobry, a jak się to ma np. do firmy produkcyjnej np. wędliny różnego rodzaju, czy firmy produkującej zabawki różnego rodzaju? Czy wtedy nie ma za bardzo możliwości ustalić jednostkowego kosztu wytworzenia, skoro np.na jednej maszynie są produkowane różne wędliny? Czy np. w tym przypadku można robić kalkulację dotyczącą rozchodu przypraw, mięsa, czy opakowań, które idą do danej określonej wędliny, wyliczając np. po ilości tego produktu wytworzonego mnożąc przez ilość dodawaną przypraw i mięsa? Analogicznie do firmy, która produkuje zabawki, np. do konkretnego miśka idzie tyle i tyle nici, tyle i tyle guzików, a więc ilość wyprodukowanych miśków razy ileś tam metrów nici; ilość wyprodukowanych miśków razy ileś tam wykorzystanych do niego guzików i wtedy, czy może nam wyjść jakiś koszt, który idzie do danego wytwarzanego produktu? A oprócz tego dodać do tego koszty energii, ale ogólne, bo nie jesteśmy w stanie ustalić ile idzie energii do konkretnego produktu? Nie wiem, czy dobrze rozumiem to ustalenie tego jednostkowego kosztu wytworzenia na daną np. wędlinę, czy zabawkę. Chodzi o to, jak to wyliczać gdy firma zajmuje się różnorodną produkcją na jednej maszynie, w sensie, ze na te maszynie robi się np. polędwicę sopocką i np. kiełbasę żywiecką.
    3b67eaeb0b6f3a42845a7f8fc0879071
    Sabina Dudzik
  • Wtedy kalkulujemy J.K.W na każdy produkt co do zasady. I alokuje się koszty wspólne wg ustalonego klucza. To już jest nieco bardziej zaawansowany temat, który omawiamy w ramach kursu rachunkowości zarządczej.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot