Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Na co zwrócić uwagę, zakładając lub prowadząc biuro rachunkowe

, 25 września 2023

Chcesz założyć biuro rachunkowe? Masz przed sobą szereg decyzji, które musisz podjąć. Jakich błędów unikać?Na co uważać? Zapraszam do rozmowy z Anią Małecką.

Czytaj więcej

Należyta staranność w VAT – co to jest i dlaczego jest taka ważna?

, 18 września 2023

O należytej staranności dużo mówi się na gruncie podatku VAT, ale nie tak łatwo o jej prawną definicję. Co to jest należyta staranność i czemu jest tak ważna?

Czytaj więcej

Zapłata podatku – kto, jak i co ze zwrotem?

, 11 września 2023

Czy można zapłacić podatek gotówką? Czy zawsze to podatnik musi uiścić swój podatek? Jak traktowane jest zaliczenie zwrotu? O tym przeczytasz w tym wpisie.

Czytaj więcej

Działalność nierejestrowa – dobra opcja czy bubel prawny?

, 4 września 2023

Od jakiegoś możesz prowadzić własny biznes w ramach działalności nierejestrowej, pracując jednocześnie na etacie. Jakie musisz spełnić warunki?

Czytaj więcej

Różnice kursowe od kwoty VAT na fakturze – czy stanowią koszty/przychody podatkowe?

, 28 sierpnia 2023

Z transakcjami walutowymi spotykamy się w obrocie międzynarodowym, ale również mogą one dotyczyć polskich kontrahentów. Tutaj zwracamy uwagę na różnice kursowe.

Czytaj więcej

Księgowy jest cool, czyli jak zostałam księgową?

, 14 sierpnia 2023

Jak to się stało, że zostałam księgową i jak powstało Mentoris oraz jakie rady mam dla przyszłych księgowych. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Czytaj więcej

Powrót odwrotnego obciążenia od 01.04.2023

, 31 lipca 2023

Pakiet zmian potocznie zwany Slim VAT 3 w większości wszedł w życie z dniem 01.07.2023 roku. Warto wiedzieć o jeszcze jednej nowelizacji podatku VAT.

Czytaj więcej

WNT – zmiany wprowadzone przez Slim VAT 3

, 17 lipca 2023

Slim VAT 3 – długo wyczekiwany, a jak już się pojawił, to przyniósł wiele zmian. Uważam, że wiele z nich jest na plus. Jedną z takich zmian jest zmiana dotycząca transakcji WNT. Szkoda tylko, że jest to zmiana, której nasz ustawodawca sam nie zaproponował. Jest ona wynikiem wyroku TSUE...

Czytaj więcej

WDT – zmiany wprowadzone przez SLIM VAT 3

, 10 lipca 2023

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest kolejną transakcją, w której Slim VAT 3 trochę namieszał. A może nie tyle namieszał, ile wyprostował

Czytaj więcej

Slim VAT 3 – zmiany w VAT międzynarodowym

, 3 lipca 2023

Jakie zmiany w podatku VAT wpływają na rozliczenia transakcji międzynarodowych po wejściu w życie SLIM VAT 3? Miały one być ułatwieniem, a czy są? Przeczytaj!

Czytaj więcej