5. Ewidencja przychodu wyrobów gotowych - ceny ewidencyjne – brak produkcji w toku

Wykład prezentuje przykłady ewidencji przyjęcia wyrobów gotowych na magazyn przy zastosowaniu cen ewidencyjnych oraz zapisu księgowego odchyleń od cen ewidencyjnych na osobnym koncie w ZPK. Przykłady bazują na sytuacji w której nie mamy produkcji w toku a koszty wytworzenia w całości dotyczą wyrobów gotowych. Przykład pierwszy przedstawia sytuację kiedy koszt wytworzenia jest niższy od ceny ewidencyjnej, natomiast drugi sytuację odwrotną tak aby zilustrować zapis księgowy dwóch istniejących typów odchyleń od cen ewidencyjnych: kredytowego oraz debetowego.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Czy taką kalkulację należy robić zawsze na koniec miesiąca? Tzn. Wyliczać koszt wytworzenia z kalkulacją kosztów pośrednich uzasadnionych tak jak w poprzednich wykładach i klkulowac następnie odchylenia od cen ewidencyjnych? Czy to się robi na koniec roku czyli dzień bilansowy.? Jak to wygląda w praktyce albo raczej jak powinno wyglądać ?
    0602ead81c8d7dc92996f87e7bdbcfab
    Mariola Romanek
  • Należy taką kalkulację przeprowadzić co najmniej raz w roku tj. na dzień bilansowy - tak by wartość zapasów doprowadzić do poziomu rzeczywistego kosztu wytworzenia. Jednak w przypadku większości firm produkcyjnych takie rozliczenie przeprowadzane jest raz na miesiąc po zakończonym miesiącu, gdy znane są już wszystkie koszty rzeczywiste wytworzenia.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Dziękuję
    0602ead81c8d7dc92996f87e7bdbcfab
    Mariola Romanek
  • witam Mam pytanie a propos produkcji w toku mówi Pani w wykładzie ,że nic nam nie wiadomo na temat produkcji w toku.Nie bardzo rozumiem to powinno wynikać z konta ?? Skąd mamy wiedzieć czy jest produkcja w toku ? czy nie ?
    D9a813025c827b5c66c7feea3e15707b
    Renata Kornas
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot