14. Kalkulacja wyniku finansowego ewidencja pełna kosztów – wariant kalkulacyjny

Wykład prezentuje w formie prostego schematu w jaki sposób ewidencjonuje się koszty metodą pełną  i dokonuje przeksięgowań sald kont kosztowych  na konto „Wynik finansowy” przy tworzeniu wariantu kalkulacyjnego rachunku zysków i strat. Wykład poparty jest przykładami, które prezentują jak kalkulowana jest zmiana stanu zapasów w zależności od tego, czy  jednostka wyprodukowała więcej niż sprzedała w danym okresie, oraz gdy sprzedała więcej niż wyprodukowała. W każdym z wymienionych przypadków przedstawia jak różnią się księgowania kosztów i kalkulacja wyniku finansowego w wariancie kalkulacyjnym.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Być może nie pamiętam czegoś z poprzednich wykładów:-), ale chciałam zapytać, do czego w układzie V służy konto 580 - Rozliczenie kosztów działalności. Spodziewałam się (przez analogię z wariantem porównawczym), że gdzieś tutaj się pojawi, podobnie jak w poprzednim wariancie konto 490. Dziękuję!
    8d46ca152c0b8b63e579f289b3c736cc
    Agnieszka Broniszewska
  • To konto słuzy rozliczeniu kosztów wytworzenia produktów gotowych (koszt rzeczywisty vs. cena ewidencyjna). Mówimy o tym temacie dotyczącym wyceny produktów gotowych (cz.2) w kursie średniozaawansowanym.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot