18. Rozwiązanie przykładu całościowego RMK – w. porównawczy sierpień, zmiana stanu zapasów

Wykład stanowi  kolejną część  rozwiązania przykładu całościowego podsumowującego wiedzę dotyczącą rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK). Prezentuje w jaki sposób przedstawić wynik finansowy ze sprzedaży dla jednostki produkcyjnej przygotowując wariant porównawczy rachunku zysków i strat. Rozwiązanie przykładu skupia się wokół wyjaśnienia oraz kalkulacji pozycji „zmiana stanu zapasów”. Pozycja ta ma bardziej skomplikowaną formę od omawianej wcześniej w ramach tematu „Warianty rachunku zysków  i strat a metody ewidencji kosztów” ze względu na operacje dotyczące rozliczeń międzyokresowych kosztów. Wykład wyjaśnia  również jak uzgodnić zapis księgowy kosztów w poszczególnych zespołach (4 i 5) i zweryfikować poprawność księgowań  w ramach tzw. koła kosztów.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Witam. Zmiana stanu to zawsze Sk minus Sp. Czy zawsze na koncie 640 w przypadku gdy mamy dwa Sp. to wczesniej odejmujemy Sp. Dt - Sp. Ct konta 640? Czy poprostu zalezy po której stronie jest więcej to od wiekszego Sp. odejmujemy mniejsze czy jest tu jakaś reguła?
    03a9fde95f807223b6ea62cfb7bc391b
    Paulina Bielecka
  • Czy zmianę stanu produktów możemy porównać do różnicy między remanentem początkowym i końcowym ?
    9f0d85186d3f9b90d895be7cfc384f5d
    Elżbieta Skóra
  • NIe do końca, remanent początkowy i końcowy ujmuje stan zapasów. Zmiana stanu produktów ma na celu korektę kosztów nie tylko o niesprzedane produkty ale także RMK.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot