0. Rozliczenia międzyokresowe kosztów (RMK) część II - demo

Wykłady stanowią kontynuację tematu dotyczącego  rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK).  Omawiają zapis księgowy operacji związanych z rozliczeniami międzyokresowymi biernymi (RMB) oraz podsumowują zdobytą w cz. I oraz w cz. II wykładów wiedzę dotyczącą RMK  poprzez prezentację  praktycznego całościowego przykładu  opierającego się na operacjach dokonanych przez jednostkę produkcyjną.

Wykłady w szczególności  skupiają się na omówieniu:

  • zapisu operacji księgowych związanych z rozliczeniami międzyokresowymi kosztów (w części II zapisy dotyczą rozliczeń międzyokresowych biernych)  w zależności od wybranej metody ewidencji kosztów oraz wybranego  wariantu rachunku zysków i strat. Zapis operacji poparty jest licznymi przykładami. Metody ewidencji wybrane do wykładów to ewidencja uproszczona (układ rodzajowy  - zespół 4), układ rodzajowo – podmiotowy – zespół 4 i 5, ewidencja pełna. Każdy przedstawiony dla odpowiedniego wariantu rachunku zysków i strat (RZiS), który zamierza przygotować jednostka (wariant porównawczy bądź wariant kalkulacyjny).
  • praktycznego przykładu całościowego dotyczącego jednostki produkcyjnej.  Przykład podsumowuje zdobytą wiedzę dotyczącą RMK oraz prezentuje rozróżnienie pomiędzy kosztami danego okresu, rozliczeniami międzyokresowymi czynnymi (RMC) oraz rozliczeniami międzyokresowymi biernymi (RMB) . Prezentuje kalkulację wyniku finansowego w zależności od wybranego wariantu rachunku zysków i strat (porównawczego oraz kalkulacyjnego) wraz z prezentacją sprawozdania. Przykład w szczególności skupia się na wyjaśnieniu w wariancie porównawczym kalkulacji pozycji zmiany stanu zapasów, która również bierze pod uwagę rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie w drugiej części wykładów dotyczącej rozliczeń międzyokresowych kosztów. W tej części chciałam Was zaprosić do skupienia się na temacie związanym z rozliczeniami międzyokresowymi biernymi przede wszystkim z zapisem operacji związanych w tymi rozliczeniami; będziemy przyglądać się rozliczeniom międzyokresowym biernym z perspektywy kosztu oszacowanego czy też kosztu planowanego oraz tego co dzieje się w momencie kiedy koszt rzeczywisty otrzymany na fakturze jest niższy bądź wyższy od właśnie tego kosztu oszacowanego. Na zapis operacji związanych z rozliczeniami biernymi będziemy patrzeć od strony ewidencji uproszczonej układu rodzajowo-podmiotowego oraz ewidencji pełnej. W każdej z tych metod będziemy się opierać na wariantach, które możemy przygotować: wariantach rachunku zysków i strat oczywiście, będą to wariant porównawczy bądź wariant kalkulacyjny. Przyjrzymy się zapisowi operacji na poszczególnych kontach w zależności od tego właśnie jakiej metody ewidencji używa dana jednostka oraz jaki wariant rachunku zysków i strat przygotowuje, zobaczymy co dzieje się z kontem 640 rozliczenia międzyokresowe kosztów oczywiście w różnych wariantach i w różnych metodach w zależności od tego czy koszt oszacowany jest wyższy, czy jest niższy. Następnie przejdziemy do przykładu całościowego tak jak obiecałam wcześniej, przykład ten będzie zawierał kilka operacji w ramach których będziemy mieli do czynienia z rozliczeniami okresowymi biernymi, czynnymi, z kosztami danego okresu, przychodami oczywiście, polityką rachunkowości. Spróbujemy dokonać zapisów na odpowiednich kontach, przyjrzymy się kosztom w danym miesiącu oraz przygotujemy warianty: porównawczy oraz kalkulacyjny i na sam koniec będziemy porównywać te warianty i patrzeć dlaczego one się między sobą różnią, co jest powodem i jak je ze sobą uzgodnić. Ta część wykładów jest dopełnieniem [części pierwszej](/rozliczenia-miedzyokresowe-kosztow-rmk-czesc-i/0-rozliczenia-miedzyokresowe-kosztow-rmk-czesc-i-intro), dopełnieniem, który da Wam pełny obraz dotyczący rozliczeń międzyokresowych kosztów, pełną wiedzę na ten temat, nie będziecie mieli problemów z księgowaniem operacji związanych z rozliczeniami międzyokresowymi kosztów, będziecie wiedzieć jak do nich podejść w zależności od tego co wpisane jest w polityce rachunkowości. Ważny i nieodzowny element część druga dopełniający właśnie [część pierwszą](/rozliczenia-miedzyokresowe-kosztow-rmk-czesc-i/0-rozliczenia-miedzyokresowe-kosztow-rmk-czesc-i-intro); serdecznie zapraszam.

Pytania:

  • Witam Chciałabym uzyskać wyjasnienie do pytania z testu, gdyż nie mogę zrozumieć pewnego sformułowania: " sprzedano wyroby gotowe w cenie 93 000zł o wartości księgowej 70 000zł. " Chciałabym uzyskać również informację jak trzeba to rozpisać na kontach w wariancie porównawczym zysków i strat. Pozdrawiam
    98191713ce311b798f3be22bda1f9d98
    Zofia Białkiewicz
  • W sprawie pytań testowych proszę o kontakt mailowy.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Witam, Jaka jest różnica pomiędzy Rozliczeniami międzyokresowymi biernymi (RMB) a zastosowaniem konta Rozliczenie Zakupu??
    Fcfe06037717083cd953f1af50298dc6
    Kamil Biskupek
  • Witam, Proszę zajrzeć do wykładów dotyczących wyceny materiałów (cz.1) Tam omawiamy konto rozliczenie zakupu. Ma ono inne zastosowanie nić RMK. W komentarzu ciężko jest na tak małej powierzchni omówić ten temat.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot