8. RMB a ewidencja pełna, wariant porównawczy - rozwiązanie przykładu

Wykład prezentuje na praktycznym przykładzie zapisy księgowe RMB w poszczególnych okresach sprawozdawczych wraz z omówieniem ich wpływu na wynik finansowy gdy jednostka stosuje ewidencję pełną kosztów (jednostka produkcyjna)  oraz przygotowuje wariant porównawczy rachunku zysków i strat. 

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Mam pytanie do drugiej części przykładu tj. do sytuacji gdy faktura opiewała na kwotę 2.400zł podczas gdy my oszacowaliśmy koszt na 2.200zł. Skoro nie mamy informacji ile żeśmy sprzedali produktów gotowych w czerwcu. To jakie założenie przyjęła Pani do rozwiązania tego przykładu? Czy założyła Pani że w czerwcu zostały sprzedane wszystkie wyroby gotowe wyprodukowane w czerwcu czy może przyjęła Pani że w czerwcu sprzedano 50% wyrobów gotowych wyprodukowanych w czerwcu? Ja to rozumiem w ten sposób. Skoro fakturę otrzymaliśmy w czerwcu i w czerwcu rozpatrujemy jej nadwyżkę nad "prognozą". To w koszty czerwca zaliczyliśmy tą "nadwyżkę". Czyli te koszty obciążają produkty gotowe wyprodukowane w czerwcu. Dobrze myślę? A może jest tak, że ta nadwyżka kosztu obciąża produkty gotowe wyprodukowane w maju? I skoro wiemy, że w maju zostało sprzedanych 50% wyrobów gotowych wyprodukowanych w maju to w czerwcu na koncie 701 rozpoznajemy połowę nadwyżki - i w tym wypadku nie ma znaczenia czy coś wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy w czerwcu?
    2ae961e3f57411b2469d3731bbb77d94
    Paweł Choina
  • Proszę pamiętać, że koszt dotyczy produkcji z maja więc sprzedaż też nas interesuje z maja. W czerwcu dokonujemy korekty ale na bazie sprzedaży z maja - stąd mamy kwotę 100 zł. Wiem, że może się to wydawać mylące ale musimy pamiętać czego dotyczy koszt. Założyliśmy koszt w maju na bazie 50% sprzedanych produktów. W czerwcu mamy fakturę - korygujemy na bazie sprzedaży z maja bo faktura w czerwcu dotyczy kosztów produkcji z maja.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot