Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Co w przypadku jeśli system klasy ERP pozwala na przypisanie dekretacji dla określonego typu operacji gospodarczej i księgowanie następuje automatycznie. Czy w takim przypadku nadal na otrzymanej fakturze oznacza się sposób dekretacji, a osoba wprowadzająca do systemu fakturę (informację o otrzymaniu faktury) musi sprawdzić czy księgowanie jest zgodne z dekretacją, czy też można etap dekretacji pominąć?
    Eec7a90600bc8af5223822b6a1350d2f
    Agnieszka Barczyńska
  • Dziękuję za ciekawe pytanie. Są systemy ERP np. SAP (na którym ja miałam przyjemność pracować) w których rzeczywiście można ustawić skrót - polecenie w systemie, które już określa dla konkretnego typu operacji jak należy ją zaksięgować (czyli strony i nr kont). Nie oznacza to jednak, że księgowy nie ma obowiązku weryfikowania poprawności księgowania - bo to on używa danego skrótu w systemie księgowym (pod którym pojawia się odpowiednie księgowanie). Jeżeli chodzi o określenie dekretacji, to z reguły ono jednak na fakturze jest - nie zawsze jest pełne tzn podaje oba konta, ale ponieważ faktury są często weryfikowane przez działy odpowiedzialne za dany zakup (jeżeli np. mamy do czynienia z fakturą zakupową) one określają ich tzw. cost centre czyli (czyli centrum kosztów w ramach danego konta) czyli jednak dekretacja jest. Nie spotkałam się z sytuacją gdzie na fakturze w ogóle nie byłoby nr kont (czyli podanej dekretacji). Na księgowym zawsze spoczywa obowiązek weryfikacji poprawności księgowania.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Jeśli jednostka jest mała, czy mogą te całe kontrole przechodzić przez jedną osobę która odpowiada za księgowość. Również, czy może jeden z właścicieli spółki z.o.o. być księgowym danej spółki?
    Ee7569c3d9e1fc0fe9a246624e4e690a
    Pavlo Horevych
  • Kontrola przeprowadzana przez jedną osobę nie jest kontrolą jeśli ta sama osoba jest odpowiedzialna za wszystkie 3. Z reguły w takim wypadku księgowy i np. właściciel są odpowiedzialni za weryfikację. Jeżeli właściciel jest równocześnie księgowym z reguły drugi wspólnik odpowiada za weryfikację (jeżeli mówimy o spółce).
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Prośba o doprecyzowanie do poprzedniego pytania i odpowiedzi (o sytuację małych spółek + właściciel = księgowy): Jak będzie się sprawa miała w przypadku dowodów własnych, jeśli spółkę stanowią tylko dwie osoby? Jedna z nich wystawi fakturę i się na niej podpisze, następnie kto inny powinien dokonać kontroli merytorycznej, a kto inny formalnej? Wtedy byłyby już potrzebne trzy osoby... Czy w związku z tym istnieje możliwość, żeby mały podmiot sam prowadził księgowość i dokonywał weryfikacji? Dziękuję za odpowiedź!
    8d46ca152c0b8b63e579f289b3c736cc
    Agnieszka Broniszewska
  • Jeżeli tak wygląda sytuacja to dwie osoby muszą wystarczyć :)
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot