Wykład omawia w jakich sytuacjach nabywca może wystawić notę korygującą.
Bazując na praktycznym przykładzie przedstawia w jaki sposób należy
wypełnić notę korygującą.
Brakuje mi dokumentu księgowego - rozliczenie zaliczki?
Jerzy Słomczyński
ponad 8 lat
temu
Na ten moment nie posiadamy przykładu takiego dokumentu ale postaramy się go dodać w przyszłości. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na tą kwestię.
Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
ponad 8 lat
temu
Mam pytanie odnośnie noty korygującej. Czy w polu dane zawarte w fakturze której dotyczy nota korygująca nie powinny być zawarte rzeczywiste tzn take jak na tej fakturze dane nabywcy a więc jeszcze z błędem ul. Nadbrzeżna 4 a nie 44 ? Zastanawiam się też co w przypadku gdy chcemy skorygować datę dokonania usługi. Czy w/w polu nie powinny być jeszcze błędna data a potem w polu treść korygowana jeszcze raz błędna a potem w polu treść prawidłowa już dobra. Mam nadzieje że napisałem w miarę zrozumiale o co mi chodzi. Pozdrawiam
Krzysztof Suchecki
około 8 lat
temu
Dane sprzedawcy oraz nabywcy niezależnie od tego, które z nich byłyby korygowane powinny zostać wpisane jako poprawne, a nie z błędem - odnosimy się do nabywcy i sprzedawcy istniejących :) Dopiero w treści korygowanej wpisujemy błędne dane. Jeżeli chodzi o datę wykonania usługi to w takim wypadku takiej korekty musi dokonać sprzedawca fakturą korygującą. Przepisy nie mówią tego wprost ale z ustawy o VAT wiemy, że notą korygującą nie możemy korygować pozycji z art. 106 e ust. 1 pkt 8-15 czyli mających wpływ na obowiązek podatkowy. Data wykonania usługi również ma wpływ na obowiązek podatkowy stąd może zostać skorygowana jedynie przez sprzedawcę.
Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
około 8 lat
temu
Pani Magdo, miałabym takie praktyczne pytanie - proszę powiedzieć co w przypadku, gdy my jako nabywca widzimy, ze nasz dostawca wystawił fakturę z naszym złym adresem, ale przy presji jak najszybszego procesowania i płacenia w terminie, nie zgłaszamy tego błędu tylko go po prostu ignorujemy ( w końcu nie wpływa on na kwoty księgowań). 1. Czy są jakieś konsekwencje prawne z tym związane? 2. Jakich konsekwencji powinniśmy się spodziewać, gdy audyt to "wykryje". 3. Czy rozsądnych zachowaniem byłoby tu normalne procesowanie faktury (kontrole merytoryczna, formalna i rachunkowa plus dekretacja) i zapłacenie jej, a w międzyczasie wystawienie noty korygującej i wysłanie do naszego dostawcy z prośbą o podpis? 4. A może w ogóle nie ma mowy o procesowaniu faktury dopóki adres nie zostanie poprawiony i dopiero cały proces można zacząć?
Anna Leśniak
około 7 lat
temu
Witam, Problem z błędnym adresem na fakturze jest taki, że w takim wypadku kontrola skarbowa może zakwestionować fakt zaliczenia kosztu z takiej faktury do KUP. Powinniśmy wystawić notę korygującą i wysłać do kontrahenta. Podpięta do faktury podpisana przez kontrahenta nota korygująca stanowi dowód poprawności danych na fakturze. Interpretacje podatkowe co prawda są niejednoznaczne czy to zdecydowanie przekreśla możliwość odliczenia podatkowo kosztu. Jeżeli jest to np. literówka w adresie ale numer NIP jest poprawny, kontrola skarbowa może zignorować ten błąd, ale jeżeli np. adres jest inny niż faktyczny to już może rodzić konsekwencje podatkowe. Jeżeli chodzi o to czy powinniśmy zapłacić kontrahentowi - wszystko zależy od tego jaki mamy z nim układ. Tzn. na ile możemy liczyć na to, że pomimo zapłaty faktury on nam odeśle podpisaną notę korygującą.
Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
około 7 lat
temu
Nota korygująca by była ważna musi wrócić do wystawcy podpisana. Rozumiem, że tak samo jest w przypadku faktury korygującej - tu również musi być podpis odbiorcy by była ważna?
Natalia Michalik
prawie 6 lat
temu
W przypadku faktury korygującej przepis mówi o konieczności posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta faktury korygującej. Podpis jest tylko jedną z form potwierdzenia otrzymania. Może być to również wiadomość mailowa potwierdzająca odebranie czy też dowód odebrania pocztowy.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk i personalizacji reklamy.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej
Polityce Prywatności