20. Rozwiązanie przykładu działalność handlowa cz. 1 - zapis operacji w zespole 4 i 5

Wykład przedstawia rozwiązanie przykładu dotyczącego operacji dokonanych przez jednostkę handlową. Ilustruje zapis operacji kosztowych w układzie rodzajowo - podmiotowym tj. w zespole 4 i 5, metodą przelotową.  Słuchacz dowiaduje się jak powinny zostać ujęte w ramach ww. metody ewidencji kosztów operacje takie jak: zakup towarów, sprzedaż towarów, naliczenie wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia, rachunek za usługi telekomunikacyjne, odpis amortyzacyjny, faktura za reklamę, dzierżawa sklepów i magazynów.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Koszty reklamy to nie są przypadkiem koszty sprzedaży? W wykładzie rachunek kosztów były przypisane do kosztów sprzedaży.
    04491c8006fd52bbc9ccdb4d5d07f5c8
    Adrian Petruk
  • Zgadza się, koszty reklamy generalnie powinny być księgowane na koncie koszty sprzedaży. Tutaj mamy konto koszty działalności handlowej, które ujmuje wszystkie koszty działalności podstawowej. Jeżeli nie chcemy prezentować kosztów nie związanych bezpośrednio ze sprzedażą na tym koncie, można również użyć konta 550 Koszty zarządu, co tutaj zrobiono - w przypadku kosztów reklamy na billbordach.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Mam pytanie do kwestii zakupu oraz sprzedaży butów. Operacja 1) mówi o zakupie ale nie mówi jak to wyglądało ( czy była to sama faktura bez dostawy czy też faktura razem z przyjęciem). Myślę że warto byłoby rozbic tą operacje na dwie tj. 1a) Zakup towaru udokumentowany fakturą wtedy księgowanie na Zobowiązaniu oraz Rozliczeniu zakupu oraz operacja 1b) Dostarczenie towaru udokumentowanego PZ i księgowanie na rozliczeniu zakupu oraz towarach.Ta sama sytuacja w operacji 4). Też warto byłoby ją rozbić na dwie operacje tj. wystawienie faktury oraz wydanie towaru udokumentowanego WZ. Wtedy trzeba by wprowadzić jeszcze konto wartość sprzedanych materiałów i towarów. Przykład lekko by sie skomplikował jednak byłby zblizony bardziej do rzeczywistości oraz podsumował by wiedze z poprzednich wykładów w których to Pani mówiła o rozróżnieniu tych 2 operacji ( tj. wystawienie faktury oraz fizyczne przyjecie/dostawa towaru) :)
    B3993a50fe4dd7f58f2ed8cb3918715b
    Dawid Gołębiowski
  • Panie Dawidzie, ma Pan rację, że księgowanie mogłoby być dużo bardziej skomplikowane i Pana propozycja jest jak najbardziej prawidłowa. Natomiast obecnie przerabiamy kurs podstaw rachunkowości, w którym omawiamy podstawy - założenie w tym przykładzie jest takie, że faktura i przyjęcie towarów miało miejsce w tym samym momencie. O koncie rozliczenie zakupu mówimy w kursie rachunkowości średniozaawansowanej w ramach tematów dotyczących wyceny materiałów. Niestety gdybyśmy wszytko wprowadzali na raz to większość osób miałaby problem ze zrozumieniem tej kwestii. Proszę o cierpliwość - ta kwestia tak jak wspomniałam poruszana jest w późniejszych wykładach.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot