9. Rozwiązanie przykładu nr 3 zapis operacji wynikowych prosty

Wykład prezentuje rozwiązanie przykładu  dotyczącego zapisu księgowego prostego operacji wynikowych. W odpowiedzi przedstawiono identyfikację wpływu każdej z operacji na pozycje bilansu oraz wyniku finansowego a następnie zaprezentowano na jakich kontach w ramach zakładowego planu kont należy ująć każdą z operacji. Mamy tutaj do czynienia z operacjami takimi jak: zaksięgowane wynagrodzenia, sprzedaż  produktów, naliczone odsetki bankowe.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Witam, czy w przypadku sprzedaży detalicznej w sklepie gdzie sprzedaż dokumentowana jest przez kasy fiskalne jak wygląda księgowanie operacji 3 czyli wz bo nie wydajemy klientom wz tylko paragon jako dowód sprzedaży razem z produktem,
    0be88132819e51edd00b804cbeb8c399
    Iwona Mroczek
  • Witam, W sytuacji przez Panią opisanej sprzedaż oraz wydanie produktu jest równoczesne. W takie sytuacji mamy jednak wciąż do czynienia z punktu widzenia księgowego z dwoma operacjami - sprzedaży oraz wydania produktu (tu chyba bardziej towaru). Sam zapis księgowy jest identyczny tzn. księgujemy dwie operacje - sprzedaży oraz wydania produktu, nawet jeśli to wydanie towaru jest właśnie równoczesne ze sprzedażą. Pytaniem pozostaje dowód księgowy, który potwierdza obie operacje - bo z jednej strony w przypadku sprzedaży jest to paragon (o ile posiada wszystkie informacje wymagane przez UoR) z drugiej powinien to być dokument magazynowy (rozumiem, że system gospodarki magazynowej istnieje, nawet jeżeli klient nie otrzymuje dokumentu Wz a tak z reguły to wygląda w przypadku sklepu, to sklep powinien posiadać zestawienie rozchodu i przychodu towarów w magazynie, który potwierdza wydanie towaru). Może to być system automatyczny - komputerowy bądź manualny np. w arkuszu kalkulacyjnym - choć takim trudniej zarządzać. Pytaniem również pozostaje kwestia czy sklep podlega pod prawo bilansowe czy też PKPiR.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Witam czyli jak rozumiem może tu występować księgowanie jakby zbiorcze sklep dostarcza np miesięczny wydruk z kasy na jaką kwotę sprzedał, i to jest księgowane jako przychód oraz wpływ do kasy zakładowej, a następnie także zbiorczy wydruk produktów w danym miesiącu wydanych (sprzedanych) i wtedy ściągane jest to z towarów a zwiększany jest koszt własny sprz. towarów?
    0be88132819e51edd00b804cbeb8c399
    Iwona Mroczek
  • Zgadza się :)
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Nazwa ' należności' ( które są księgowane na koncie rozrachunkowym) sugeruje że będą one dopiero spłacane w przyszłości natomiast nazwa konta ' sprzedaż produktów' sugeruje że już produkty sprzedano czyli otrzymano za nie zapłatę. Trochę mylące to jest dla początkujących. Dlaczego tak się zapisuje transakcję za którą zapłata dopiero zostanie dokonana w przyszłości?
    D9f2f2093503d4a13014a652c15267ac
    rafal pakosiewicz
  • Pamiętajmy, że operacja sprzedaży ma dwa efekty: zwiększa aktywa - albo w formie należności albo w formie środków pieniężnych, z drugiej strony ma wpływ na wynik finansowy - czyli stanowi przychód. Patrząc na daną operację musimy sobie postawić pytanie czy jednostka coś zyskuje, czy coś traci. Jeżeli zyskuje, to czy coś mówiąc potocznie na tym "zarabia" - jeśli tak to taka operacja ma wpływ na WF - tak jak tutaj na przychody. "Zarabiając" musi zwiększyć aktywa - stąd w takiej formie księgowanie. Jeżeli nie zarabia a jej aktywa/pasywa zmieniają tylko formę (czyli majątek zmienia formę lub majątek i źródła finansowania zmieniają formę) to wtedy mamy do czynienia z operacją bilansową - i nie zmieniamy WF. Kluczowe jest zidentyfikowanie na co ma wpływ dana operacja. W codziennym życiu wiemy, że jeżeli sprzedamy coś to znaczy, że osiągamy zysk (operacja wynikowa), jeżeli zaciągamy kredyt i kupujemy za niego dom - to znaczy, że wzrastają nam aktywa ale również obce źródła finansowa (operacja bilansowa). Polecam przejrzeć wykłady dotyczące operacji bilansowych oraz wynikowych.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • w wykładzie powyżej mowa jest na temat zaksięgowania wynagrodzeń. 1. Chciałem zapytać jak się księguje wypłacenie wynagrodzeń? podejrzewam że rachunki bankowe Cr, rozrachunki z tyt wynagrodzeń Dt. Czy tak? 2. Wypłata wynagrodzeń to pewnie operacja bilansowa. Czy tak ?
    D9f2f2093503d4a13014a652c15267ac
    rafal pakosiewicz
  • Tak, jest to operacja bilansowa. Jednak jej zapis jest nieco bardziej skomplikowany ponieważ w ramach wynagrodzenia odprowadzane są w imieniu pracownika przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Więcej o ewidencji wynagrodzeń znajdzie Pan w tym wykładzie - tutaj dokładnie to omawiamy. http://kursy-rachunkowosci.pl/kursy/kurs-rachunkowosci-dla-sredniozaawansowanych/rozrachunki-z-pracownikami-cz-2-ewidencja-wynagrodzen/0-rozrachunki-z-pracownikami-cz-2-ewidencja-wynagrodzen-demo?autoplay=1
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Witam, mam pytanie odnośnie kosztów sprzedaży wyrobów jest to koszt wytworzenia natomiast prży sprzedaży produktów nie ma tych kosztów jest cena jednostkowa + marza .....?W księgowaniu towary na - ;a kasa na + gdy sperzdajemy nie ma kosztów sprzedaży .....czy dobrze myślę?
    6c6e5bb15f8bbd88d622ab7aeeb8d40e
    Katarzyna Walas
  • Witam, Rozumiem, że pyta Pani o działalność handlową i sprzedaż towarów. Tak koszty sprzedaży są równocześnie kosztami podstawowej działalności jednostki. Więcej na ten temat mówimy w temacie "Warianty RZiS działalność usługowa i handlowa".
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Dzień dobry Pani Magdaleno, czy mogłaby Pani wytłumaczyć kiedy księgujemy sprzedaż i wydanie na kontach dotyczących produktów gotowych, a kiedy dotyczących materiałów i towarów?
    8bdb00b50f4bb7866d6b97072b9d9fad
    Karolina Kluska
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot