4. Przykład nr 2 identyfikacja operacji wynikowych

Wykład prezentuje kolejny przykład do samodzielnego rozwiązania. Polecenie przykładu dotyczy operacji gospodarczych. Należy dokonać identyfikacji typu operacji  - tj. operacji bilansowych oraz operacji wynikowych a następnie określenia ich wpływu na pozycje bilansu oraz/lub wyniku finansowego. Mamy tutaj do czynienia m. in z operacjami takimi jak: odpisane zobowiązania przedawnione, spłata należności, sprzedaż obligacji Skarbu Państwa.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Pierwszy punkt nie jest dobrze określony i prowadzi do nieporozumienia. "Odpisano zobowiązania przedawnione" może sugerować, że istnieje możliwość odpisania swoich zobowiązań co nie jest możliwe. Myślę, że bardziej zrozumiałem było by stwierdzenie " Utworzono odpis na przedawnione nalezności od odbiorców".
    B3993a50fe4dd7f58f2ed8cb3918715b
    Dawid Gołębiowski
  • Punkt pierwszy dotyczy zobowiązań a nie należności. Mówimy o naszych zobowiązaniach wobec kontrahentów. Jeżeli im nie zapłaciliśmy, a zobowiązanie zdążyło się przedawnić a kontrahent przegapił moment by bieg przedawnienia przerwał to mamy prawo takie zobowiązanie odpisać. W związku z tym wydaje nam się jednak, że treść przykładu jest poprawna.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Jest w porządku. W późniejszych wykładach wyjaśnia Pani na czym polega odpis zobowiązania - mój błąd. W rzeczywistości jednak taka sytuacja jest mało prawdopodobna i jeszcze się z takim czymś nie spotkałem. Częściej widziałem sytuacje z odpisem na należności który nawet jest dokumentowany w polityce rachunkowości . Dziękuje za wytłumaczenie i przepraszam za zamieszanie :)
    B3993a50fe4dd7f58f2ed8cb3918715b
    Dawid Gołębiowski
  • Cieszę się, że sprawa się wyjaśniła :)
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot