3. Rozwiązanie przykładu nr 1 operacje wynikowe

Wykład prezentuje rozwiązanie przykładu dotyczącego identyfikacji operacji gospodarczych. Wyjaśnia, które z wymienionych zdarzeń gospodarczych są operacjami wynikowymi oraz na jakie pozycje bilansu oraz wyniku finansowego mają one wpływ. Mamy tutaj do czynienia m.in z operacjami takimi jak: zaksięgowane wynagrodzenia, sprzedaż  produktów, naliczone odsetki bankowe.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Mam prośbe o pomoc w zrozumieniu różnicy między operacją 2 i 3. Czy w przypadku operacji drugiej słowo sprzedano sugeruje między innymi wydanie produktów gotowych kupującemu? Jeśli tak to dlaczego w przypadku tej operacji nie wspomina się o koszcie własnym produkcji?
    D9f2f2093503d4a13014a652c15267ac
    rafal pakosiewicz
  • Sprzedaż produktów, materiałów i towarów zasadniczo składa się z dwóch operacji: 1) wystawienia faktury oraz 2) wydania produktów/materiałów/towarów nabywcy. Operacja pierwsza z wymienionych tj. wystawienie faktury (tutaj ignorujemy kwestię podatku VAT) potocznie nazywana jest sprzedażą i ma wpływ na pozycję bilansową "należności" oraz wynikową "przychody" (dlatego nazywana jest operacją wynikową). Z reguły w następstwie operacji wystawienia faktury tj. sprzedaży powstaje operacja wydania produktów/towarów/materiałów na podstawie dokumentu Wz - i ona została opisana w pkt 3 - i tam mówimy już o koszcie sprzedaży choć nie bezpośrednio - określamy na ten moment wpływ operacji na pozycję bilansową (produkty) i wynikową (koszt) bez określenia typu kosztu (koszt sprzedanych produktów).
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot