18. Rozwiązanie przykladu całościowego - bilans zamknięcia

Wykład prezentuje czwartą część rozwiązania przykładu całościowego dotyczącego jednostki „Budimex”. W tej części zaprezentowano w jaki sposób mając bilans otwarcia oraz zaksięgowane operacje gospodarcze dla danego okresu sprawozdawczego dokonać zamknięcia miesiąca tj. zamknięcia kont księgowych oraz przeniesienia sald kont do odpowiednich pozycji bilansu zamknięcia.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • W przytoczonych przykładach kredyty bankowe są za każdym razem zaciągnięte w wysokości np. ceny zakupu auta lub w wysokości spłaty zobowiązania. Jak ujmujemy w bilansie zaciągnięty kredyt bankowy np. w wysokości 100 tys. zł z czego tylko 50 tys. wydamy na zakup maszyny, a pozostałe 50 tys. zostanie na koncie, bo wzięliśmy więcej kredytu niż potrzebowaliśmy na zakup?
    2a204046f9b38ac30b3c86942a3d563b
    Anita Polakowska
  • Przepraszam al nie do końca rozumiem pytanie. Do którego wykładu/przykładu się Pani odnosi? Bo w tym powyżej mamy tylko do czynienia ze spłatą raty. Pozdrawiam!
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • W moim pytaniu nie odnoszę się tutaj do konkretnego przykładu, tylko do tematów jakie dotąd przerobiłam na kursie. Zauważyłam, że gdy była mowa o kredytach bankowych, to za każdym razem kredy bankowy jest zaciągnięty w "wysokości" np. ceny zakupu auta lub w wysokości spłaty zobowiązania - czyli kredyt ma pokryć w całości konkretny zakup lub zobowiązanie. A co z kredytem który zaciągniemy na wyższą kwotę niż zakupiony sprzęt? Czyli jak ujmujemy wtedy pozostałą część kredytu w bilansie? (tę część która nie została przeznaczona na żaden zakup i pieniądze zostały nam na koncie bankowym) Czy może nie ma takiej możliwości i firma nie może zaciągnąć większego kredytu niż kwota jaka jest potrzebna na spłatę zobowiązania itd.?
    2a204046f9b38ac30b3c86942a3d563b
    Anita Polakowska
  • Dziękuję za ciekawe pytanie. Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby wiedzieć na jaki cel przeznaczona jest nadwyżka kredytu? Czy jest tak, że kredyt został najpierw wzięty tj. środki zostały przelane na rachunek bankowy firmy a dopiero potem wykorzystane na zakup? Bank udzielają albo kredytów gotówkowych - wtedy cel niekoniecznie musi zostać podany ( w takim wypadku mamy zwiększenie na środkach pienięznych i na krredycie bankowym) albo celowy uruchamiany gdy kupujemy coś - wtedy zwiększamy np. środki trwałe w majątku i księgujemy kredyt (zobowiązanie w pasywach). Trudno mi sobie wyobrazić kredyt na większą kwotę bez celu wydatkowania :)
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot