23. Rozwiązanie przykładu ewidencja pełna

Wykład prezentuje rozwiązanie przykładu, który umożliwia zweryfikowanie wiedzy w zakresie księgowania operacji metodą ewidencji pełnej kosztów. Rozwiązanie ilustruje zapis księgowy równocześnie w układach rodzajowym, podmiotowym i przedmiotowym następujących operacji: amortyzacji środków trwałych, usługi transportowej, zużycia materiałów, otrzymania rachunku za energię, kosztu szkoleń pracowników, wynagrodzeń, narzutów na wynagrodzenia, odpisu na ZFŚS, podatku od nieruchomości. Do zapisu operacji w ww. układach wykorzystane zostały metoda przelotowa oraz rozdzielników kosztów.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

 • Jeśli np firma prowadzi działalność handlową i ma wiele sklepów, to jaka będzie zasadnicza różnica jeśli np firma zamiast układu rodzajowo-przedmiotowego zdecyduje się na tylko układ rodzajowy, ale np w systemie księgowym stworzy "atrybuty" żeby każde księgowanie kosztu rodzajowe posiadało odpowiedni kod sklepu. Wtedy jest możliwość wyciągnięcia kosztów rodzajowych po każdym sklepie? Czy coś mi tutaj umyka i lepiej np i tak zdecydować się na rodzajowo-przedmiotowy?
  6eabedf13f4c9d89a6ac206dfcce7311
  Maja Łapińska
 • Tam powyżej chodziło mi o rodzajowo-podmiotowy a nie rodzajowo przedmiotowy.
  6eabedf13f4c9d89a6ac206dfcce7311
  Maja Łapińska
 • Niestety nie widzę systemu więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, domyślam się o co w tym wypadku chodzi. Jeżeli jednostka w systemie księgowym przypisuje kod każdego sklepu przy księgowaniu kosztu w układzie rodzajowym to robi to dla celów zarządczych pod warunkiem, że system pozwoli na wydruk kosztów po sklepie tj. wykorzysta atrybut jako centrum kosztów. Wtedy tak naprawę mamy ocenę kosztów jak w układzie podmiotowym ale bez dodatkowych księgowań (czyli tylko dla celów informacyjnych a nie dla dalszego rozbicia kosztów).
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Jeśli dobrze zrozumiałam to na konto Produkty gotowe przeksięgowujemy tylko produkcję zakończoną, a jak poznać czy nie jest to jeszcze produkcja w toku? Taką księguje się np. na 640 RMOK/601 Produkcja w toku zamiast na 600 Produkty gotowe? I jak taką produkcję niezakończoną ująć w zespole V żeby wiedzieć jaka część jest zakończona, a jaka nie?
  Fb3ab68c5ce8afe04ff687e05769f752
  Natalia Michalik
 • Proszę o cierpliwość. W kolejnych tematach dotyczących wariantów RZiS a także w kursie średniozaawansowanym - wycena produktów pracy - wyjaśniamy tą kwestię. Proszę tam zajrzeć :)
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy wykład
dot