2. Przykład VAT należny do rozliczenia w bieżącym okresie

Wykład prezentuje rozwiązanie przykładu, w którym należało określić moment powstania obowiązku podatkowego rozliczenia podatku należnego, jeżeli najpierw miała miejsce dostawa, następnie wystawiono fakturę sprzedaży a na końcu miała miejsce zapłata. Wykład zakończony kolejnym przykładem testującym zrozumienie tej części tematu. Tym razem mamy do czynienia z przypadkiem gdy firma „Meblex” najpierw wystawiła fakturę sprzedaży, następnie dostarczyła produkty a na końcu otrzymała zapłatę. Mamy określić moment powstania obowiązku rozliczenia podatku należnego w tym przypadku.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Mam pytanie do przykładu 8. U nabywcy powstał obowiązek podatkowy VAT w dniu 10 sierpnia, z dniem otrzymania faktury czyli VAT rozliczy w deklaracji za sierpień. Natomiast u sprzedawcy "Buduj z Nami powstanie obowiązek podatkowy w 28 lipcu w dniu dostawy towarów, czyli rozliczy VAT w lipcu. Jeśli US będzie sprawdzał JPK czy robił tzw "kontrolę krzyżową" to nie mogę zgodne te dwie deklarację tych dwóch kontrahentów. Czy dobrze myślę? Bardzo proszę o wyjaśnienie? Chyba się trochę pogubiłam. Z góry dziękuje
    42cc165fd01daa5309b040e357247476
    ANNA HUZAKOWSKA
  • Wszystko się zgadza -sprzedawca ma obowiązek rozliczyć VAT w lipcu (obowiązek podatkowy powstał 29 lipca), a nabywca NAJWCZEŚNIEJ w sierpniu (obowiązek podatkowy+ otrzymana faktura) lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Czyli sprzedawca wykaże ww. podatek należy w deklaracji oraz JPK_VAT za lipiec, natomiast nabywca w deklaracji i JPK_VAT za sierpień lub wrzesień lub październik. To jak US to uzgodni to już jest tajemnica urzędowa:) Mają od tego zapewne odpowiednie algorytmy.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot