1. Wprowadzenie do VAT, podatnik VAT

Wykład wprowadza w temat rozrachunków z tytułu VAT. W pierwszej kolejności omawia kto, bazując na zasadach ogólnych zobowiązany jest do rozliczania podatku VAT. Wykład opiera się na przykładzie firmy produkującej meble oraz osoby fizycznej, Pana Kowalskiego, dokonującej zakupów opodatkownych podatkiem VAT.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Rozpoczynając temat dotyczący rozrachunków z tytułu VAT trudno w pierwszej kolejności nie skupić się na samym podatku VAT, tzn. wydaje mi się, że zanim przejdziemy do omówienia metod ewidencji rozrachunku z tytułu VAT, tego jak wygląda zapis księgowy najpierw powinniśmy chociaż troszkę zrozumieć na czym polega sam podatek VAT. Czyli kto jest podatnikiem VAT i jakie są zasady działania i rozliczania podatku VAT. Będę się tutaj przede wszystkim skupiać na zasadach ogólnych dotyczących podatku VAT; oczywiście nie będę w stanie streścić Wam całej ustawy o podatku VAT, nakreślę tak jak mówię tylko pewne ogólne zasady. Oczywiście bardziej szczegółowo i dokładnie omówię dla Was podatek VAT w ramach kursu dotyczącego podatku VAT.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się tutaj kto jest właściwie podatnikiem VAT, czyli kto jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT do urzędu skarbowego. Spójrzmy sobie na taki przykład, bo myślę, że już intuicyjnie wyczuwacie kto jest podatnikiem VAT, ale podkreślę to tutaj tak, abyśmy wszyscy, że tak powiem rozpoczynali z tego samego miejsca zrozumienie całego tematu rozrachunków z tytułu VAT.

Weźmy taki przykład jednostki Meblex, która produkuje meble. Ta jednostka oczywiście dokonuje zakupu materiałów z których produkuje meble i na fakturach zakupu zapewne widzi podatek VAT. Równocześnie ta sama firma po wyprodukowaniu mebli oczywiście te meble sprzedaje. W momencie sprzedaży pewnie również na fakturach sprzedażowych dolicza podatek VAT i pewnie tu już wyczuwacie, że taka firma raczej będzie musiała odprowadzić podatek VAT do urzędu skarbowego. Jak? O tym przekonacie się już za chwilę. Czyli wygląda na to, że firma Meblex podlegałaby pod rozliczenie VAT, czyli byłaby podatnikiem. A co z przeciętnym panem Kowalskim, który takie meble od firmy Meblex kupuje? On na fakturze, która dla niego jest fakturą zakupu, a dla firmy Meblex fakturą sprzedaży widzi również podatek VAT, czyli na fakturze, bądź na paragonie widzi ten podatek. Czy on z tym podatkiem może coś zrobić? Czy my jako przeciętni konsumenci możemy coś zrobić z podatkiem doliczonym do zakupów, które robimy? Raczej nie; my nie rozliczamy się z Urzędem Skarbowym, czyli widzimy stąd, że tak bardzo ogólnie mówiąc: jeżeli mamy do czynienia z osobą fizyczną to ona nie jest podatnikiem VAT, natomiast jeżeli mamy do czynienia z przedsiębiorcą, czy to osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, czy osobą prawną to ona raczej pod ten VAT podlega. Ale czy zawsze o tym przekonamy się już za chwilkę i odpowiemy sobie na to pytanie, bo to pytanie będzie bardzo ważne jeżeli chodzi o to który z tych przedsiębiorców o których tu mówimy będzie musiał prowadzić rozrachunku z tytułu VAT, bo to wbrew pozorom nie jest takie oczywiste, ale nie wyprzedzajmy faktów.

Najpierw chciałabym jeszcze, żebyście zrozumieli, a może Wam tylko przypomnę, bo może już rozumiecie jak działa sam podatek VAT.

dot