Następny wykład:

RZiS wprowadzenie, wf a przedmiot rachunkowosci

rozpocznie się za 10 sekund.

0. Rachunek zysków i strat - wprowadzenie

Wykłady wchodzące w skład kursu podstaw rachunkowości finansowej. Stanowią cz. 1 i zarazem wprowadzenie do tematu związanego z kalkulacją wyniku finansowego oraz tworzeniem RZiS. Omawiają na wielu ciekawych przykładach podstawowe pojęcia związane Z RZiS takie jak: czym są przychody, koszty oraz wynik finansowy. W szczególności przedstawiają:

 - czym jest wynik finansowy  - na przykładzie dotyczącym firmy produkcyjnej,

- czym są przychody i jakich kont używamy do ich ewidencji,

- czym są koszty i czym różnią się od wydatków.

Wykład zawiera oprócz licznych przykładów również nowość - krótkie quizy ułatwiające ugruntowanie nowo nabytej wiedzy.

 

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś chciałabym Was zaprosić do wykładu dotyczącego rachunku zysków i strat. Jest to temat, z którym wielu z Was ma problemy, o który wielu z Was pytało. Zaczynam od części związanej z wprowadzeniem do rachunku zysków i strat. Będzie to jedna z 3 części serii wykładów, które właśnie będą omawiały ten temat. W ramach tej części 1 czyli wprowadzenia do rachunku zysków i strat porozmawiamy na temat podstawowych pojęć. Zaczniemy od tego: * Jak wynik finansowy umiejscowiony jest w ramach zakresu przedmiotowego rachunkowości. * Czym właściwie jest wynik finansowy? * Jak wynik finansowy się ma do przedsiębiorsta produkcyjnego? * Poznamy podstawowe pojęcia takie jak przychody - definicję ustawową. * Jak księgujemy przychody w zakładowym planie kont. * Poznamy również koszty * Czym koszt różni się od wydatku ? * Jak ustawa określa czym jest koszt * Wprowadzimy się w temat ewidencji kosztów * Popatrzymy na zakładowy plan kont Nowością w tym wykładzie są quizy, które dla Was przygotowałam. Po każdej omówionej części będzie quiz - szybkie pytania, które będą podsumowywać zdobytą do tej pory przez Was wiedzę. Na sam koniec wykładu standardowo tak jak w przypadku pozostałych mamy przykład całościowy, który zweryfikuje zrozumienie całego tematu. Myślę, że ta część 1 jest częścią niezmiernie ważną choć wydaje się dość prostą dlatego, że stanowi tą bazę do zrozumienia całego skomplikowanego mechanizmu kalkulacji wyniku finansowego i tworzenia rachunku zysków i strat. Gorąco zapraszam

Pytania:

  • Witam, Mam wątpliwość do dwóch pytań w teście na zakończenie tego wykładu i jeżeli jest taka możliwość, to będę wdzięczna za wyjaśnienie. 1. W pytaniu odnośnie zakupu gitar u ujęciu faktury w księgach, w przykładzie jest mowa o dacie zakupu i ujęciu tej faktury wg kursu z dnia poprzedzającego zakup, czy tu nie powinno być mowy o dacie wpływu faktury od dostawcy? Jeżeli będzie przypadek, że zakupiłam gitary 22.02.2015 a fakturę otrzymałabym 28.02.2015 , to kurs powinien być pobrany z 21.02.2015, czy 27.02.2015? 2. Przepraszam, bo być może dowiedziałabym się z dalszych części wykładów ale nie rozumiem, dlaczego wydanie towarów do odbiorcy WZ jest kosztem? Wydając towar do odbiorcy nie mając jeszcze faktury jest już planowanym przychodem? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Marta
    0fbcdf6f88bbb8f3bedfc55405fbb541
    Marta Fedczyszyn
  • Witam, w pytaniu testowym data zakupu i wystawienia faktury pokrywają się - stąd zaewidencjonujemy zakup na podstawie faktury z kursem z dnia poprzedzającego zakup. Natomiast gdyby najpierw miała miejsce dostawa (zakup na podstawie dokumentu PZ) np. 22.02.2015 a faktura zostałaby otrzymana 28.02.2015 to każda z tych transakcji zostałaby osobno ujęta w KR. Najpierw fakt otrzymania materiału/towaru - po kursie z 21.02 (mielibyśmy tutaj dostawę niefakturowaną) a później fakt otrzymania faktury po kursie 27.02 (zakładając, że te daty nie wypadają w weekend). Takie księgowanie zostało wyjaśnione w ramach wykładów "Wycena i ewidencja materiałów", jest księgowaniem bardziej zaawansowanym stąd nie zostało wymienione w tym temacie. Odnośnie pytania drugiego: tutaj proszę pamiętać, że patrzymy z perspektywy sprzedawcy. Dokument Wz wydaje sprzedający jako potwierdzenie wydania/dostawy towarów/materiałów/produktów. Potwierdza równocześnie ich koszt, który powstaje współmiernie do przychodu. Sprzedaż materiałów/produktów/towarów wiąże się z dwoma transakcjami: 1) sprzedaży potwierdzonej fakturą sprzedaży - księgujemy przychód, oraz 2) wydania towaru/materiału/produktu nabywcy - dokument Wz i koszt. Wyjaśniam to bardziej szczegółowo w dalszych wykładach.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Witam, czy dobrze rozumiem, że zakup materiału za gotówkę nie jest kosztem, a z odroczonym terminem płatności już nim jest (nawet gdy materiał nie jest jeszcze przekazany do produkcji)??
    38770a850ea3e0e7ece6fcd7b51704db
    Agata Stobiecka
  • Witam, niezależnie od sposobu płatności (gotówką czy przelewem) materiały dopóki nie zostaną wydane do produkcji nie stanowią kosztu. Kosztem stają się w momencie ich wydania do produkcji.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Czy może Pani jaśniej i krótko opisać, kiedy zakup w walucie obcej jest przeliczany po kursie z dniem poprzedzającym a kiedy po przeliczeniu kursu przez bank?
    C82efbaba0ba6491c5aed85e6144019e
    Artur Przywara
  • Zapraszam do sesji pytań i odpowiedzi, w poprzednim miesiącu ten wątek został tam poruszony.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot