3. Podstawowe pojęcia - przychody

Wykład omawia podstawowe pojęcia związane z rachunkiem zysków i strat (RZiS) rozpoczynając od tego czym są przychody. Następnie wprowadza w temat ewidencji przychodów oraz zasad rachunkowych jakie tej ewidencji towarzyszą oraz przedstawia jakich kont w ZPK należy używać do zapisu operacji związanych z przychodami. Na koniec prezentuje krótki quiz, który ma zweryfikować zrozumienie i zapamiętanie tej części tematu przez słuchacza.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się czym jest wynik finansowy, że jest on rezultatem procesów zachodzących w jednostce. Wynik finansowy jest kluczowym elementem w rachunku zysków i strat. Teraz chciałabym przejść do podstawowych pojęć związanych z rachunkiem zysków i strat, chciałabym zacząć mianowicie od przychodów. Przychody wielu z nas kojarzą się głównie ze sprzedażą. Ze sprzedażą towarów, materiałów, produktów. Czy tak faktycznie jest ?

Pytania:

 • Mam pytanie do informacji, że faktury w Euro wystawiamy po kursie średnim z dnia poprzedzającego? Z jakiego dokumentu to dokładnie wynika? Czy taka zasada dotyczy tylko rachunkowości Polskiej, a w krajach UE te zasady są inne? Pracuje w zagranicznej firmie ( francuskiej) i kiedy wystawiamy faktury w innej walucie niż Euro ( bo ona jest tutaj główną walutą), to tutaj akurat zawsze bierzemy średni kurs z dnia wystawienia faktury, a nie z dnia poprzedzającego.
  6eabedf13f4c9d89a6ac206dfcce7311
  Maja Łapińska
 • Witam, Wynika to z ustawy o rachunkowości oraz z ustawy o podatku od towarów i usług. W krajach Unii zasady mogą być inne, nie wiem czy firma, w której Pani pracuje opiera się o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości czy o lokalne przepisy. Wygląda na to, że w takim wypadku mamy różnicę.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Witam serdecznie! Mam pytanie czym jest ten kurs faktycznie zastosowany? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
  Dd860341a3a50ac81e1802f672569d1b
  Agata Mędrek
 • Kurs faktycznie zastosowany to kurs po którym została przeliczona wartość w walucie obcej na PLN zastosowany np. przez bank.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot