Następny wykład:

Aktywa pieniężne - definicja i prezentacja w bilansie

rozpocznie się za 10 sekund.

0. Środki pieniężne ewidencja i wycena cz.1 demo

Wykłady wprowadzają w temat ewidencji i wyceny środków pieniężnych.  Omawiają jakie aktywa zgodnie z przepisami zaliczamy do środków pieniężnych, ich ewidencję w ZPK i prezentację w bilansie. Wykłady w tej części skupiają się na zapisie księgowym operacji gotówkowych (konto "Kasa")  oraz bezgotówkowych ("Rachunki bankowe" i "Środki pieniężne"). Wyjaśniają kiedy pojawiają się środki pieniężne w drodze oraz co zrobić w sytuacji gdy wyciąg bankowy zawiera błąd.

Wykłady w szczególności przedstawiają:

 • jakie aktywa zaliczamy do środków pieniężnych,
 • aktywa, które mylnie klasyfikowane są jako środki pieniężne podczas gdy powinny zostać zaliczone do inwestycji krótkoteminowych,
 • konta w ZPK służące do zapisu księgowego operacji dotyczących środków pieniężnych,
 • powiązania pomiędzy kontami w ZPK a prezentacją środków pieniężnych w bilansie,
 • na łatwych do zapamiętania schematach ewidencję księgową operacji gotówkowych oraz bezgotówkowych (odpowiednio przy pomocy kont "Kasa" oraz "Rachunki bankowe"),
 • czy i w jaki sposób ewidencjonować  błędy na wyciągu bankowym,
 • czym są środki pieniężne w drodze,
 • na prostym schemacie ewidencję ksiegową środków pieniężnych w drodze,
 • zapis księgowy operacji przy pomocy kart płatniczych (wypłata w bankomacie z naliczoną prowizją, zakup i sprzedaż przy użyciu karty bankomatowej).

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś chciałabym Was zaprosić do omówienia tematu dotyczącego pozycji bilansowej jaka są środki pieniężne. W ramach tego tematu będziemy omawiać kwestie ewidencji i wyceny środków pieniężnych. Temat ten jest skierowany do wszystkich tych, którzy chcieliby pracować w księgowości w dziale zajmującym się właśnie środkami pieniężnymi, czyli uzgadnianiem rachunków bankowych, uzgadnianiem kasy, również do tych, którzy chcą zrozumieć jak taki dział funkcjonuje i w związku z tym zdobyć wiedzę potrzebną im do lepszej współpracy z tym działem.

Jest to temat dość obszerny, stąd podzieliliśmy go na 2 części i co konkretnie będziemy omawiać w ramach tej części pierwszej. Oczywiście powiemy sobie jak ustawa definiuje aktywa pieniężne oraz w jaki sposób nakazuje prezentować je w bilansie, czym różnią się inwestycje krótkoterminowe od środków pieniężnych innych aktywów i przez pryzmat tych pozycji bilansowych powiemy sobie jak klasyfikujemy aktywa pieniężne oraz jakie konta używamy do zapisu księgowego poszczególnych form płatności, poszczególnych aktywów pieniężnych i jak one potem wiążą się przez salda końcowe z właśnie tymi pozycjami bilansu.

W pierwszej kolejności jeżeli chodzi już o sam zapis księgowy przyjrzymy się tzw. obrotowi gotówkowemu, czyli zapisom księgowym na kasie, procedurze na jakiej oparta jest kasa, właśnie zapisowi księgowemu poszczególnych operacji; tu będziemy się posiłkować bardzo przydatnym schematem – oczywiście całość poparta będzie jak zwykle przykładem. Potem przejdziemy już do obrotu bezgotówkowego i w ramach tego obrotu powiemy sobie na czym ten obrót polega, jakimi przepisami prawnymi jest obwarowany, jakie mamy formy płatności w ramach operacji bezgotówkowych i mając to wszystko w głowie przejdziemy do szczegółowej analizy ewidencji poszczególnych przypadków, czyli zapisu księgowego konkretnych sytuacji na rachunku bankowym, czyli jak zaksięgować wyciąg bankowy. Potem przyjrzymy się kolejnym typom operacji, które możemy na rachunku bankowym księgować; tu podkreślimy, które operacje tak naprawdę mogą, a które nie mogą, nie powinny znaleźć się na rachunkach bankowych i czym środki pieniężne w drodze różnią się właśnie od zapisów na rachunku bankowym; co zrobić w sytuacji kiedy na wyciągu bankowym pojawia się błąd, czy pomyłka ze strony banku: czy powinniśmy ją księgować, czy też zostawić do momentu wyjaśnienia. 

Oczywiście całość po raz kolejny poparta jest przykładem, a później przejdziemy już do omówienia środków pieniężnych w drodze, do tej części, która jest dla wielu z Was niezrozumiała, bądź nie do końca jasna. Powiemy sobie w jakich przypadkach mamy do czynienia ze środkami pieniężnymi w drodze. Tu znowu będziemy się posiłkować bardzo przydatnym schematem, a całość będzie poparta przykładem na podstawie którego jeszcze lepiej będziecie mogli zrozumieć na czym ten zapis księgowy środków pieniężnych w drodze polega.

Na koniec tej części pierwszej powiemy sobie o operacjach przy użyciu kart płatniczych i zapisie księgowym sytuacji takich jak wypłata gotówki z bankomatu; co zrobić z kwestią prowizji – oczywiście to poparte przykładek – jak dokonać zapisu księgowego zakupu przy użyciu karty płatniczej oraz zapłaty z tytułu sprzedaży uregulowanej kartą płatniczą. Tyle w tej części. W następnej części powiemy sobie jeszcze o czekach, wekslach oraz o wycenie środków pieniężnych. Serdecznie zapraszam do wykładu.

Pytania:

 • Nie znalazlem odpowiedzi w wykladie, ale mam taki przyklad: Otrzymano fakture na 100 zl za usługi telekomunikacyjne Na kontie bankowym - 0 zl. Wlasciciel zaplacil za te uslugi z konta osobistego lub wlasna gotowka. Jak to musi byc zaksiegowano?
  642e8e67e7ec396a058a72f80701159a
  Oleksandr Korytskyy
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot