Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Narzędzie każdego księgowego – konto księgowe. Jak zapamiętać stronę Wn i Ma?

, 14 marca 2019

Konto księgowe to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi księgowego, tworzące absolutny must have w tym zawodzie. Co więcej, bez konta księgowego praca w rachunkowości byłaby w zasadzie po prostu niemożliwa…. Dlaczego? Już tłumaczę!

Definicja konta księgowego

Konto księgowe służy do bieżącej, ciągłej oraz systematycznej ewidencji zdarzeń gospodarczych. Taka jest definicja. A co to znaczy w praktyce i jak takie konto działa?

Zasada działania konta księgowego

Zasadę funkcjonowania konta księgowego najlepiej przedstawić w układzie graficznym, tzw. teowym, ponieważ “kształt” tego konta można porównać do litery T. U góry konta księgowego znajduje się jego symbol, który jest numerem zakładowym w planie kont.

Co ważne, każde konto ma swoją nazwę i tak konto księgowe może być zatytułowane np. “Towary”, “Produkty” itd. w zależności od konkretnych potrzeb danej firmy.

Kto “Winien”, a kto “Ma”?

Mówiąc najprościej (i obrazowo), konto księgowe to tabela składająca się z dwóch podstawowych kolumn. Każde konto księgowe posiada stronę debetową, czyli stronę “Winien” (“Db”) oraz stronę kredytową – czyli tzw. “Ma” (“Ct”). Co ciekawe, nazwy te pochodzą z dawnych czasów, kiedy włoscy kupcy chcieli ewidencjonować to, czy ktoś jest im coś winien i ile gotówki posiadają. Innymi słowy – po stronie “Winien” umieścisz te należności, które winni są Twoi kontrahenci. PAMIĘTAJ – w kontach księgowych strona “Winien” znajduje się po lewej stronie.

Co to znaczy “wpisać coś w ciężar konta”?

Z kolei z prawej strony znajduje się kolumna “Ma”, która odzwierciedla to, co posiadasz.

Wraz z powstaniem konta powstało też specyficzne nazewnictwo dla każdej ze stron – cóż, każda branża ma swój język i swoją specyfikę. I tak: jeżeli zapisujesz coś po stronie debetowej – wtedy “obciążasz” konto lub wpisujesz coś “w ciężar konta”.

“Na dobro konta”, czyli na plus!

Z kolei wszelkie zapisy po stronie kredytowej to “uznania”. Możesz też spotkać się z takim terminem jak “zapisywanie na dobro konta” lub “zapisywanie po stronie kredytowej” czy z “zapisem po stronie Ct/Ma” lub w wersji bardziej potocznej “uznać konto” – wtedy też należy dokonać zapisu po stronie “Ma”.

Rodzaje kont księgowych

Istnieje kilka rodzajów kont księgowych, zalicza się do nich konta bilansowe, wynikowe oraz pozabilansowe. Jednak we wszystkich tych przypadkach główna zasada działania tych kont jest jednakowa i najprościej mówiąc pozwala ocenić stan finansów na dany moment.

Mam nadzieję, że moje wskazówki okazały się przydatne i konto księgowe, jak i mechanizm jego działania nie będą już sprawiać Ci kłopotu. Pamiętaj – trening czyni mistrza!

Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć zasady działania kont księgowych?

Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.

Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs podstaw rachunkowości zupełnie bezpłatnie!

Szczegóły TUTAJ lub wypełnij poniższy formularz, aby natychmiast rozpocząć pierwszą lekcję!

Napisz komentarz: