Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak wygląda praca w księgowości?

, 7 marca 2019

Dzisiaj zamiast zagadnień stricte teoretycznych przygotowałam dla Ciebie tekst, w którym postaram się przybliżyć, czym jest zawód księgowego w praktyce. Jesteś gotowy zajrzeć w tajniki pracy w rachunkowości “od podszewki”?

Nudna praca?

Według powszechnych stereotypów praca księgowego może wiać nudą… Nic bardziej mylnego, pod warunkiem, że wybierając ten zawód kierujesz się swoimi preferencjami i zainteresowaniami. Jeśli pociąga Cię świat liczb i analiz wtedy praca w rachunkowości może być niezwykle fascynująca i przynosić mnóstwo satysfakcji – czego jestem najlepszym przykładem! 🙂

Czy każdy może być księgowym?

Z drugiej strony jednak, jeśli masz problemy z koncentracją oraz motywacją i lubisz być w ciągłym ruchu, zastanów się raz jeszcze! Zawód księgowego, jak niemal żaden inny wymaga skupienia. Dlatego, poza twardymi kwalifikacjami i zdolnościami matematycznymi w cenie są również takie predyspozycje jak sumienność, dyscyplina i umiejętność odcięcia się od rozpraszających bodźców.

Możesz zamówić mój mini kurs (to jedyne 39 zł) i dowiedzieć się więcej, jak wygląda zawód księgowego od strony praktycznej.

TUTAJ szczegóły

Główne obowiązki

No dobrze, zakładam, że masz te wszystkie cechy i spełniasz założone kryteria, ale… co tak naprawdę należy do głównych obowiązków księgowego? Twoim podstawowym zadaniem na co dzień będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych, mówiąc językiem fachowym – ewidencja zdarzeń oraz przygotowanie sprawozdań finansowych, czyli opracowywanie danych księgowych, które dostarczają informacji o sytuacji majątkowej firmy. Brzmi odpowiedzialnie, prawda?

Duża samodzielność, ale też praca zespołowa

W zależności od tego, jaka gałąź księgowości Cię interesuje i w jakiej firmie będziesz pracować, większość zadań będziesz wykonywać samodzielnie. Przy czym jednak pamiętaj, że praca w rachunkowości to praca zespołowa! Dlatego ważne, by mieć poczucie, że wraz z szefem i współpracownikami grasz do jednej bramki. Praca księgowego, zwłaszcza w większych firmach, wiąże się ze współpracą z kolegami z różnych działów, a w związku z tym odpowiedzialność za efekty również jest zbiorowa. Dlatego – jak w każdej pracy – warto zadbać o dobre relacje, by w razie potrzeby móc liczyć na koleżeńską pomoc czy wsparcie.

Praca od 9 do 17? Niekoniecznie…

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że praca księgowego na etacie to czasami więcej niż 8 godzin dziennie! Decydując się na ten zawód musisz więc być przygotowany/-a na to, że czasem będziesz musiał/-a zostać w pracy dłużej, zwłaszcza na początku miesiąca (w dużych firmach), 20. dnia każdego miesiąca (w biurach rachunkowych), czy w gorącym okresie wysyłania deklaracji podatkowych (do 25 lutego). Miej to na uwadze.

Uwaga na pracoholizm, czyli nie zapominaj o work-life balance!

Nawet jeśli godziny pracy się przedłużają lub praca jest szczególnie intensywna w pewnych okresach czasu, a potem tempo zwalnia, pamiętaj, by nie zatracić się i zadbać o work-life balance. Bądź gotowy/-a na pełną mobilizację sił kiedy trzeba, ale zawsze po bardziej wymagającym wyzwaniu zatroszcz się też o odpowiednią regenerację sił! Bez tego łatwo o wypalenie zawodowe – nawet na początku drogi zawodowej. Polecam codzienną porcję ruchu a także kilka dni wolnego. Ruch pomaga odreagować stres, a po urlopie będziesz mieć  świeży umysł i więcej energii na kolejne wyzwania – czyli same plusy!

Możliwości rozwoju

Jak widzisz więc, praca w księgowości wiąże się z kilkoma wyzwaniami, ale w zamian daje też duże pole do zawodowego spełnienia i liczne możliwości rozwoju. Jak już wspomniałam, możesz założyć własną firmę lub… wybrać pracę ne etacie. Jeśli chodzi o tą drugą opcję, jest bardzo wiele możliwości zatrudnienia, począwszy od lokalnych firm, biur rachunkowych na międzynarodowych korporacjach kończąc.

Dla tych, co ogarniają

Podsumowując, jest to zawód dla tych, którzy mają otwartą głowę. Podobnie jak lekarz, księgowy musi się ciągle dokształcać i być na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami (à propos – jeśli jeszcze się nie zapisałeś do mojego newslettera Prasówka Księgowegodołącz już teraz i co poniedziałek otrzymuj przegląd najciekawszych wiadomości dla księgowych i nie tylko!). W tej branży musisz mieć rękę zawsze na pulsie i być osobą, która “ogarnia”. Na co dzień będziesz mieć do czynienia z dużą ilością dokumentów, więc jeśli z reguły jesteś “uporządkowany-/a” nie powinno to być dla Ciebie problemem.

Nie taka księgowość straszna, jak ją malują

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w pigułce zarysować to, z czym wiąże się praca w księgowości i nie zniechęciłam Cię do spróbowania swoich sił w tym zawodzie, a wręcz przeciwnie! A może jesteś jedną z tych osób, które już pracują w tej branży? Co było dla Ciebie najtrudniejsze na początku Twojej zawodowej ścieżki? Czy jest coś jeszcze, co powinni wiedzieć ci, którzy zastanawiają się nad wyborem tego zawodu? Jeśli tak, napisz o tym koniecznie w komentarzu!

Napisz komentarz: