Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak zdobyć ACCA? Czyli praca w finansach

, 22 lutego 2022

Postanowiłam napisać ten artykuł, dlatego że sporo osób pyta mnie, jak zdobyłam kwalifikację ACCA i czy tak naprawdę warto.

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.


ACCA – a co to?

Dla tych osób, które nie do końca wiedzą, do czego nawiązuję: ACCA to międzynarodowa kwalifikacja pozwalająca na to, aby zostać rozpoznawanym księgowym na rynku międzynarodowym. To kwalifikacja pochodząca z Wielkiej Brytanii, ale niewątpliwie rozpoznawana nie tylko tam. W Polsce szczególnie ceniona w dużych korporacjach międzynarodowych.

By uzyskać kwalifikację, musimy zdać trzy poziomy egzaminów (w sumie maksymalnie 13, ilość zależy jednak od tego, ile uda nam się uzyskać exemptions, czyli zwolnień z egzaminu) plus moduł etyki.

Poziomy ACCA to:

  • Applied Knowledge,
  • Applied Skills,
  • Strategic Professional.

Poziom Applied Knowledge, obejmuje trzy egzaminy. Koncentruje się na wiedzy i zagadnieniach teoretycznych.  Egzaminy te zdaje się w formie komputerowej, w specjalnych centrach egzaminacyjnych On demand CBE, niezależnie od terminu sesji egzaminacyjnych ACCA. 

Poziom Applied Skills, obejmuje 6 egzaminów. Skupia się na praktycznych technikach i umiejętnościach niezbędnych finansistom. Od czerwca 2018 egzaminy, a dokładnie 5 z nich zdawanych jest w formie komputerowej (Session CBE), w ramach sesji ACCA organizowanych cztery razy w roku, w miesiącach: marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień. 

Poziom Strategic Professional to rozwinięcie tematyki poprzednich egzaminów o zaawansowane zagadnienia związane z m.in. zarządzaniem, raportowaniem, audytem, pod kątem pełnienia ról zarządczych w organizacji. Tu zdajemy dwa obowiązkowe egzaminy, a dwa wybrane.

Choć egzaminów jest w sumie 13, w zależności od tego, gdzie się uczymy lub uczyliśmy się, możemy uzyskać zwolnienia z nich. Jeżeli np. kończyliśmy uczelnię współpracującą z ACCA, tych zwolnień może być całkiem sporo, bo nawet 9.

Kiedy jest sens robić ACCA?

To drugie pytanie, które dość często otrzymuję. ACCA nie jest przydatne zawsze i wszędzie i w każdej pracy księgowego.

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz pracować. Moje kilkunastoletnie doświadczenie w finansach w różnych organizacjach trochę pokazało, gdzie ta kwalifikacja się przydaje, a gdzie niekoniecznie.

Jeżeli masz zamiar pracować w księgowości biur rachunkowych lub małych/średnich polskich przedsiębiorstw bez planów ekspansji za granicę, ACCA nie będzie dla Ciebie super pomocne. W takim wypadku lepiej wybrać studia lub kursy specyficznie przygotowane pod księgowość polską.

Natomiast jeśli masz apetyt, tak jak ja miałam na pracę w dużych korporacjach, centrach insourcingowych i outsourcingowych lub za granicą, to ACCA będzie strzałem w dziesiątkę.

Z doświadczenia wiem, że pracę za granicą można z łatwością zdobyć będąc nawet na początku ścieżki kwalifikacji ACCA.

Jak zostać profesjonalnym księgowym_ Mentoris (1)

Jak to zrobić, czyli moja historia z ACCA…

Kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z ACCA był rok 2005. Wtedy ACCA nie był bardzo popularny w Polsce. Pracowałam wówczas w centrum outsourcingowym najpierw w PwC, a następnie IBM.

Sponsorowanie przez pracodawcę takiego kursu było pozostawione dla wybranych, wieloletnich pracowników. Ja zaś wtedy byłam początkującym finansistą tuż po studiach, a co za tym idzie na wsparcie nie mogłam liczyć 🙂

Choć studiowałam na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w tamtych czasach ta uczelnia, jak i inne w Polsce nie miała jeszcze podpisanego programu współpracy z ACCA, w konsekwencji nie tak łatwo można było otrzymać zwolnienia z egzaminów ACCA na podstawie przedmiotów studiowanych. 

Obecnie jest dużo łatwiej, bo dość sporo uczelni w Polsce ma programy studiów dopasowane pod ACCA i co ważne, studiując na takiej uczelni możemy uczyć się do ACCA po polsku.

Jednak tak jak pisałam, za moich czasów nie było to możliwe, a nauka do egzaminów odbywała się w całości w języku angielskim.

Jak więc zaczęłam?

Samodzielnie. Tak dokładnie, dobrze czytasz. Sama zapisałam się do ACCA, otrzymałam wtedy trzy zwolnienia z egzaminów ACCA na bazie programu moich studiów.

Ponieważ wtedy dostępne były tylko egzaminy stacjonarne w Warszawie, na które jako początkujący księgowy, nie było mnie stać, zakupiłam podręczniki od FTC (firma już niestety nie istnieje). I do pierwszych egzaminów przygotowywałam się sama.

Czy było łatwo przygotować się do egzaminów ACCA?

Nie, ale nie było też masakrycznie ciężko. Prawda jest taka, że aby studiować ACCA musisz znać angielski. Dobrze jest też znać podstawy księgowości. Ja miałam ich trochę na studiach. Te dwa czynniki były, powiedziałabym kluczowe, żeby móc się uczyć właśnie samodzielnie.

Po zdaniu dwóch egzaminów stacjonarnie w Warszawie (wtedy jeszcze nie było tzw. computer based center) podjęłam decyzję o wyjeździe do Wielkiej Brytanii. Był początek 2006 roku, i razem z mężem wybyliśmy zagranicę.

Czy ACCA pomaga zdobyć pracę?

I tam okazało się, że sam fakt bycia w trakcie zdobywania kwalifikacji ACCA wystarczył, abym ciągu kilku tygodni została management accountant w jednej z kluczowych firm w tamtym rejonie, wtedy jeszcze nazywanej EWS Railway. Ja i pociągi – bo firma zajmowała się usługami przewozu taborami kolejowym, to była przygoda! Ale to wątek na inny wpis 😉

Samodzielną naukę kontynuowałam także w Wielkiej Brytanii, ale pracodawca, widząc, jakim jestem pracownikiem (tak my Polacy potrafimy pracować dużo ciężej niż Anglicy), zaoferował zasponsorowanie mi egzaminów ACCA.

To był dobry moment, bo pamiętam, że wtedy przechodziłam już do najtrudniejszych egzaminów w ramach ACCA i były one dla mnie dużym wyzwaniem. 

Kursy, wtedy stacjonarne, okazały się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie pamiętam nauczyciela, który pomagał mi przygotowywać się do egzaminu strategic business reporting, który wydawał mi się wyjątkowo trudny do przełknięcia. I właśnie dzięki niemu zdałam.

Co zatem na bazie mojej historii chcę Ci powiedzieć?

ACCA można się uczyć samemu. Ale też nie za wszelką cenę. 

Po czym poznać, że to już czas, aby wybrać kurs? 

Gdy czujesz, że nie do końca rozumiesz, to czego się uczysz. Gdy rozwiązujesz zadania i wiesz, że nie czujesz tego ani teoretycznie, ani praktycznie. 

Pamiętaj, że wiedzę masz wykorzystać w pracy. Wtedy polecam też wziąć udział w szkoleniach przygotowanych przez approved learning providers, których listę znajdziesz na stronie ACCA. Tu od razu dopowiem: to nie jest artykuł sponsorowany, ja nie mam żadnego interesu, by ich reklamować.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze ACCA?

Zanim zdecydujesz się na ACCA przemyśl, czy na pewno chcesz pracować w dużych korporacjach.

I czy w związku z tym ta  kwalifikacja Ci się przyda.

Odpowiedz sobie na pytanie: po co chcesz pracować akurat tam? 

Musisz znaleźć swoją motywację do nauki, bo jest jej sporo.

Ucząc się ACCA wracaj do tego, dlaczego chcesz tej kwalifikacji. Wracanie do mojego „dlaczego”  bardzo pomagało mi w trakcie nauki, gdy siedziałam wieczorami i starałam się objąć umysłem kolejne porcje materiału.

Kiedy już masz to swoje „dlaczego” działaj!

Chcesz się uczyć ACCA samodzielnie?

Wiem, że sporo osób obawia się rozpocząć przygodę z ACCA niezależnie, czyli samodzielnie.

Często barierą dla takich osób jest właśnie to, że nie miały kontaktu z księgowością i obawiają się, że choć znają angielski, nie będą w stanie zrozumieć przekazywanej wiedzy.

Z myślą o takich osobach postanowiłam przygotować wybrane materiały do egzaminów na poziomie Applied Knowledge w języku polskim, aby je wesprzeć w dobrym starcie w tej kwalifikacji.

Jeśli jesteś zainteresowany takimi materiałami, to koniecznie sprawdź nasze nowe kursy przygotowawcze TUTAJ.

Trzymam kciuki za Twoją ścieżkę rozwoju, by była dla Ciebie, jak najlepsza.

Kwalifikacja ACCA Mentoris
Rate this post

Napisz komentarz: