Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Amortyzacja środków trwałych w praktyce

, 30 maja 2022

Amortyzacja, czyli odzwierciedlenie zużycie środka trwałego, to pojęcie, które interesuje wielu przedsiębiorców. Dzisiaj chcę Ci coś więcej na ten temat opowiedzieć. Zapraszam do lektury.


Wartość środka trwałego w Księgach Rachunkowych (KR)

Mówiąc technicznie wartość środka trwałego w Księgach Rachunkowych, to wartość netto tego środka. Na nią składa się wartość początkowa środka trwałego oraz jego umorzenie.

Brzmi to dla Ciebie jak czarna magia?

Najłatwiej będzie Ci to zrozumieć na przykładzie. Najpierw omówię tę sytuację tak ogólnie, a potem już na cyferkach. 

Załóżmy, że prowadzisz małą agencję reklamową. Potrzebny Ci był do pracy nowy, szybszy laptop. W dniu zakupu jego wartość, to po prostu cena tego laptopa (wartość początkowa z wyceny). 

Jednak ma on spełniać w Twojej firmie określone zadanie, czyli najprościej mówiąc, zaczynasz go używać. Zatem wraz z czasem, przez jaki używałeś laptopa, jego wartość netto staje się coraz mniejsza, ze względu na stopniowe jego zużycie właśnie. 

Rodzaje zużycia środków trwałych

  • Zużycie fizyczne

Powstaje ono po prostu w toku używania danego sprzętu. Jego stopień zależy zaś od tego, jak często go używasz, np. tej naszej cykliniarki. Czy korzystasz z niej zgodnie z instrukcją obsługi. A także czy dbasz o jej regularne przeglądy, ewentualne naprawy, konserwację itp.

  • Zużycie moralne (ekonomiczne)

Najczęściej dotyczy to maszyn produkcyjnych lub sprzętu elektronicznego. Ten rodzaj zużycia bowiem wynika z postępu technicznego.  Najczęściej więc wymieniamy sprzęt na nowy, bo został ulepszony, wyposażony w dodatkowe funkcje, lub który, dzięki zastosowaniu nowych technologii, stał się w użyciu po prostu tańszy.

Znaczne obniżenie ceny najbardziej widzimy po cenach na przykład samochodów.

Amortyzacja środków trwałych w praktyce - Mentoris

Zużycie środka trwałego na przykładzie

Wytłumaczę Ci to tym razem na przykładzie z laptopem. Zaraz zobaczysz, jak w Księgach Rachunkowych powinna być ujęta jego wartość.

Twoja firma kupiła laptopa za 2 100 zł (wartość z wyceny/wartość początkowa brutto)

Używany był zgodnie z wymogami, jednak po roku jego wartość spadła o całe 700 zł, czyli teraz wynosi 1 400 zł (wartość księgowa netto).

Zatem na tej podstawie wartość laptopa, jaką wpiszesz w KR to 1 400 zł, bo wiesz, że po roku nie byłoby możliwości sprzedać go po cenie, za jaką została kupiona (2 100 zł). 

Zatem te 700 zł związane jest ze zużyciem, w tym przypadku moralnym, środka trwałego.

Mam nadzieję, że ten krótki wpis wyjaśnił Ci co nieco temat amortyzacji. Najprościej więc mówiąc: amortyzacja reprezentuje koszt związany ze zużyciem moralnym, lub fizycznym danego sprzętu.

A jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o amortyzacji oraz innych rachunkowych zagadnieniach, zapraszam Cię do Profesjonalnego Kursu rachunkowości średnio zaawansowanej, który znajdziesz TUTAJ.

Napisz komentarz: