Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak ocenić, czy firma zarabia, czyli o co chodzi z Rachunkiem Zysków i Strat?

, 23 maja 2019

By móc ocenić, czy firma zarabia lub ponosi stratę – i jeśli tak, to ile – konieczne jest ustalenie jej wyniku finansowego.

Od czego zacząć?

Wiesz już, czym są aktywa i pasywa – to reprezentacja majątku firmy. A po co firmie majątek? Posiadając majątek firma może generować korzyści tj. przychód. Czyli posiadając majątek firma może prowadzić działalność i dokonywać różnych operacji gospodarczych np. sprzedawać towary z magazynu, kupować towary, sprzedawać usługi itd. W ramach prowadzonej działalności firma w związku z tym ponosi koszty, i przychody w celu wygenerowania zysku.

A czym są przychody?

Ustawa o rachunkowości przychodami nazywa uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie: zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli”

Brzmi skomplikowanie?

Chodzi o takie korzyści, które powodują zmniejszenie długu firmy lub zwiększenie aktywów, niezwiązane z wpłatą dodatkowych środków przez właścicieli czy udziałowców. Przychody więc kojarzymy z powstawaniem korzyści w związku z operacją, która w przyszłości wiąże się z zapłatą. Może to być np. sprzedaż towarów klientowi z odroczonym terminem płatności. Dostawa miała miejsce w związku z tym klient wobec nas ma należność, która zwiększa nam poziom aktywów – czyli mamy tu do czynienia z przychodem.

A co ustawa o rachunkowości mówi na temat kosztów?

Zgodnie z UoR koszty to:
„uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie:
zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.”

Najprościej rzecz ujmując koszt pojawia się wtedy, kiedy firma dokonuje operacji związanej z zaciągnięciem zobowiązania (zwiększenie stanu zobowiązań) bądź ze zmniejszeniem stanu aktywów. Przykładem może być sytuacja gdy zakupiliśmy od zewnętrznej firmy usługę sprzątania, która została wykonana, a za którą zapłacimy w przyszłości (powstanie zobowiązania). Z kosztem mamy do czynienia także wtedy, kiedy np. sprzedaliśmy towary i zmniejszył nam się stan towarów w magazynie (zmniejszenie aktywów).

Czy każdy wydatek jest kosztem?

Wydatki to rozchód środków pieniężnych poza jednostkę. Może być związany np. z zakupem materiałów, środków trwałych, wypłatą wynagrodzeń, zapłatą za podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne, usługi obce ale niekoniecznie z powstaniem kosztu.

Więc w czym rzecz?

Koszty są związane z ZUŻYCIEM środków trwałych, KORZYSTANIEM z siły roboczej (wynagrodzenia), usług obcych (media, wynajem pomieszczeń, usługi sprzątające, konserwacje). Np. korzystanie z siły roboczej będzie kosztem, ale wypłata wynagrodzenia to już wydatek. Jeśli pracownicy wykonali dla firmy pracę to firma na koniec miesiąca, za który praca była wykonana będzie miała na mocy podpisanych umów o pracę zobowiązanie. Wtedy powstaje właśnie koszt. Natomiast w momencie kiedy jednostka spłaca to zobowiązanie czyli mówiąc wprost wypłaca wynagrodzenie mamy już do czynienia z wydatkiem.

Różnica między wydatkiem a kosztem – podsumowanie

Podsumowując wydatek – kojarzony z rozchodem środków pieniężnych. Koszt – nie zawsze związany jest ze zmniejszeniem stanu środków pieniężnych, ale zawsze ma wpływ na wynik finansowy.

Zapamiętaj, że nie każdy wydatek jest kosztem. Nie każdy koszt jest wydatkiem!

Czym w takim razie jest wynik finansowy?

Różnica między przychodami a kosztami to wynik finansowy – rezultat prowadzonej działalności. Informuje, jak firma wykorzystała własne zasoby – czy na operacjach dokonanych w danym okresie sprawozdawczym zyskaliśmy czy też straciliśmy.

Wynik finansowy a RZiS

Wynik finansowy nieodłącznie powiązany jest z rachunkiem zysków i strat (RziS). Rzis to nic innego jak jeden z elementów sprawozdania finansowego. Ma on za zadanie podsumować właśnie jak efektywnie firma wykorzystała majątek do swojej działalności i w jakich obszarach osiągnęła zysk lub stratę.

Zasada memoriałowa i współmierności a wynik finansowy

Wynik finansowy jest konsekwencją stosowania zasady memoriałowej oraz przychodów oraz kosztów. I dzięki niej właśnie jesteśmy w stanie określić jakie koszty ponieśliśmy w związku z określonymi przychodami. Stąd możemy wywnioskować jaki nasza firma osiągnęła zysk.

Uff… trochę tych pojęć było ale mam nadzieję, że już w miarę rozumiesz jak wykalkulować wynik finansowy i które przychody i koszty wziąć pod uwagę.

Chcesz zrozumieć temat Rachunku Zysków i Strat jeszcze lepiej?

Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.

W kolejnych postach postaram się przybliżyć Ci poszczególne kategorie przychodów oraz kosztów a także wyjaśnić typy wyniku finansowego.

A jakie Ty masz problemy z kalkulacją wyniku finansowego?

Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs podstaw rachunkowości zupełnie bezpłatnie!

Szczegóły TUTAJ lub wypełnij poniższy formularz, aby natychmiast rozpocząć pierwszą lekcję!
2/5 - (1 vote)

Napisz komentarz: