Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Na czym polega zasada współmierności przychodów i kosztów?

, 23 stycznia 2019

W rachunkowości obowiązują różne zasady, a jedną z nich jest zasada współmierności przychodów i kosztów, która jest zasadą nadrzędną. W tym artykule omówię, czym jest zasada współmierności i w jakim celu powinna być stosowana. 

Na czym polega zasada współmierności przychodów i kosztów?

Zasada współmierności przychodów i kosztów została zdefiniowana w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w art. 6 ust. 2. Nakazuje, by dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczać koszty lub przychody, które dotyczą przyszłych okresów i przypadających na dany okres sprawozdawczy kosztów, które nie zostały jeszcze poniesione. Przepis brzmi dość zawile, ale tak naprawdę oznacza, że jednostka musi ująć koszty, które wywołują określone przychody w tym samym okresie, w którym ujęte zostały właśnie przychody. Innymi słowy, jeśli ponosimy koszty, które umożliwiają nam osiągnięcie danego przychodu, to powinny pojawić się w tym okresie sprawozdawczym, w którym zostały wykazane przychody. 

Zasada współmierności przychodów i kosztów w praktyce

By przejrzyście wyjaśnić zasadę współmierności przychodów i kosztów, posłużę się przykładem. Jeśli w danym miesiącu (np. w lipcu) rozpoznamy określony przychód (np. 60 tys. zł. ze sprzedaży komputerów), to w tym samym miesiącu musimy rozpoznać koszty, które były związane z tymi przychodami (będą nimi np. wartość komputerów w cenie ich nabycia, wynagrodzenie pracownika, który musiał przygotować komputery, sprawdzić je, przekazać klientowi i wystawić za nie fakturę, czynsz za lokal, opłata za energię elektryczną, etc.). Efektem zastosowania zasady współmierności w praktyce jest choćby możliwość wyliczenia swojego zysku za określone działanie (bowiem zysk = przychody – koszty).

Każdy przychód związany jest z kosztem, a dany koszt powstaje tylko wtedy, kiedy powstaje przychód – myślę, że jest to esencja rozważań nad zasadą współmierności przychodów i kosztów, którą każdy powinien zapamiętać. Jednocześnie, niepisana zasada mówi, że nie każdy wydatek stanowi koszt, ale już każdy koszt stanowi wydatek, ale to już temat na inny artykuł.

Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć zasadę współmierności w praktyce?

Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.


Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs podstaw rachunkowości zupełnie bezpłatnie!


Szczegóły TUTAJ lub wypełnij poniższy formularz, aby natychmiast rozpocząć pierwszą lekcję!
2.6/5 - (5 votes)

Napisz komentarz: