Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak ująć spłatę zobowiązania?

, 11 lipca 2022

Spłata zobowiązania, a zwłaszcza jej ewidencja, na początku Twojej księgowej pracy, może wydawać Ci się trudna. Nie martw się na zapas, postaram Ci się to jak najprościej wytłumaczyć. Zaczynamy!


Zamiast mówić o tym tak “na sucho”, pozwól, że posłużę się od razu przykładem. Teoria teorią, ale to dzięki praktyce szybciej załapiesz, o co chodzi.

Zapis po stronie kredytowej

Umówmy się, że firma, dla której pracujesz, za pomocą przelewu bankowego zapłaciła zobowiązanie wobec swojego dostawcy w wysokości 15 000 zł (nastąpiło zmniejszenie stanu na koncie aktywnym). Operacja ta została ujęta na rachunku bankowym.

Środki na koncie zmniejszyły się o tę właśnie kwotę. Zatem jedna strona tej operacji, to będzie rachunek bankowy, zapis po stronie kredytowej.

Zapis po stronie debetowej

Z drugiej strony ta operacja powinna też być ujęta w ramach omawiania konta pasywnego. Dlaczego? Ponieważ kwota 15 000 zł to zarazem zmniejszenie zobowiązań na koncie pasywnym

Zmiana stanu zobowiązań, czyli zmniejszenie na koncie pasywnym ujmowana jest po stronie debetowej

Zobacz to poniżej:

zapis operacji gospodarczych Mentoris

Podsumowując – ewidencja księgowa nie polega na niczym innym, jak na ujęciu na co najmniej dwóch kontach, po przeciwstawnych stronach, w tej samej kwocie operacji gospodarczej.

Napisz komentarz: