Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak efektywnie uczyć się rachunkowości?

, 9 stycznia 2020

Zaczynasz właśnie naukę rachunkowości?

Na początku Twojej przygody czujesz się przytłoczony ilością nowych informacji. Zaczynasz swoją przygodę z rachunkowością, poznajesz jej podstawy i często wiele z nich nie rozumiesz.

Byłam w tej samej sytuacji. Spędziłam 9 lat na ciągłej nauce rachunkowości. Zaczynałam w Technikum ekonomicznym poprzez studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość, aż po kursy on-line. Przetestowałam wiele sposobów na efektywną naukę. Efekty, jakie osiągałam, były różne. Były momenty, kiedy nic nie rozumiałam. Były tematy, które były dla mnie pestką. Samych sposobów uczenia się przetestowałam milion. Który z nich okazał się najlepszy?


Zamykasz się w swojej dziupli i czytasz „Ustawę o rachunkowości”?

Każdy z nas uczy się i przyswaja nową wiedzę w inny sposób. Jak jest u Ciebie?

Jednym ze sposobów jest czytanie “Ustawy o Rachunkowości”. I może pomyślisz, że jest najlepszym, ale wcale tak nie jest. Ustawy, akty prawne mają do siebie to, że są napisane skomplikowanym językiem. Gdy czytam je, często sięgam po interpretacje. Dlatego, że wiele rzeczy w nich jest niejasnych i niejednoznacznych. 

Z tego powodu wybieram dodatkowe kursy. Najlepszą opcją są dla mnie te on-line. Nie dość, że mogę uczyć się z domu, kiedy chcę, to mogę odtwarzać materiały dowolną ilość razy. I co najważniejsze – mam pewność, że uczę się aktualnych przepisów, bo autorzy kursów dbają o bieżące aktualizacje i nawiązują do aktualnej sytuacji.

Żyjemy w bardzo dynamicznie zmieniających się czasach. Przepisy, ustawy ciągle są do nich dostosowywane. A do tych odpowiednio ich interpretacje. Kursy nie tylko omawiają dany przepis co do jego treści, ale poruszają także jego praktyczne zastosowanie – a to bardzo ważne. Waże, żeby od początku go prawdłowo rozumieć.

Gdy zaczynasz swoją przygodę z rachunkowością, budujesz swój fundament wiedzy. To najważniejszy etap w całej Twojej edukacji. Mocne podstawy, które postawisz teraz, dadzą Ci konkretne efekty i przyniosą wiele korzyści w przyszłości na kolejnych etapach nauki.

Możesz zamówić mój mini kurs (to jedyne 39 zł) i dowiedzieć się więcej, jak wygląda zawód księgowego od strony praktycznej.

TUTAJ szczegóły

Już wiesz, że rachunkowość jest dla Ciebie, ale do tej pory uczysz się samodzielnie?

Otwierasz książkę, zeszyt ze swoimi notatkami. Czytasz i wkuwasz na pamięć. Tak…są takie rzeczy, których inaczej się nie nauczysz. Przykładem są tutaj zasady rachunkowości. Choć nie do końca tak rób. Są to zasadnicze podstawy i najważniejsze wytyczne w Twojej pracy. Odniesiesz sukces, gdy umiesz zastosować je w praktyce. Dlatego warto, żebyś je zrozumiał.

Czy jesteś przysłowiową „Zosią samosią”?

Lubisz uczyć się w ciszy i samotności. No dobra, czasem w tle słuchasz radia lub ulubionych kawałków. Innym razem jakikolwiek hałas przyprawia Cię o ból głowy (zwłaszcza gdy przerabiasz tematy, w których wykonujesz obliczenia). Podczas nauki, wyciszasz telefon i skupiasz się na niej tu i teraz. Świat wokół Ciebie znika. Nie ma go. Tylko Ty i rachunkowość. 

Jak efektywnie uczyć się rachunkowości? MENTORIS

Uczysz się samodzielnie. Już posiadasz niezbędne cechy, dzięki którym opanujesz rachunkowość. Potrafisz się motywować, a systematyczność w nauce jest Twoją domeną. Równie ważna jest Twoja samodyscyplina. Tak, ona jest niezwykle ważna. Pracując w księgowości, cały czas się uczysz. Masz do czynienia z ciągle zmieniającymi się przepisami. Jaki sposób wybierasz, żeby być z nimi na bieżąco? Świetnym sposobem jest dostęp do kursów on-line.

Wybierz opcję podstawową kursów rachunkowości on-line. W niej skupisz się na nauce. Działasz we własnym tempie i na własnych zasadach.

Wolisz naukę w Grupie?

Uczysz się samodzielnie, ale to praca w Grupie jest dla Ciebie najefektywniejsza. Dzielisz się swoimi wątpliwościami, ale i wiedzą i czerpiesz od innych to samo.

Przecież to pytanie, które zadała właśnie Gośka w Grupie na Facebooku, przyda się Ci w kolejny czwartek w pracy! Nie musisz szukać, już to wiesz. Tym bardziej pamiętasz odpowiedź, bo udzielasz się w tej dyskusji.

Lubisz także spotkania na żywo, aktywne zadawanie pytań i wymienianie się odpowiedziami. Wtedy wyciągasz najważniejsze wątki i zapisujesz je w swojej pamięci. Niewiele pamiętasz z książki i notatek, ale to, co powiedział Michał w Grupie, zapadło Ci w pamięci na zawsze.
Wybierz pakiet kursu rachunkowości on-line, w którym Jesteś w Grupie dla Kursantów na Facebooku. Uczysz się z innymi i co najważniejsze, nie czujesz się osamotniony. Masz wsparcie prawdziwych ludzi, którzy tak jak Ty chcą być księgowymi. No i wsparcie wykładowcy, który tam również pełni dyżur.

Uczysz się sam, ale nadal potrzebujesz wsparcia?

Zaczynasz naukę nowej dziedziny. Stawiasz pierwsze kroki w świecie rachunkowości. Przerabiasz dopiero drugi temat z kursu. I zonk! No za „chiny ludowe” nie wiesz, dlaczego ta faktura za prenumeratę czasopisma musi być rozliczona w czasie, skoro już teraz zapłaciłeś ją w całości?!

Otwierasz swoją skrzynkę mailową i piszesz. Przelewasz swoje wątpliwości na klawiaturę i wysyłasz do swojego Wykładowcy.

BINK! Jest. Już przyszła odpowiedź. Czytasz i w myślach mówisz głośne i długie: „Ahaaaaa”. Już wszystko dla Ciebie jasne. Twój Wykładowca wyjaśnia Ci temat dotyczący RMK (a ten, no bywa skomplikowany…). 

Jest to sprawdzona odpowiedź u dobrego źródła. To największa zaleta wsparcia mailowego Wykładowcy. Znajdziesz ją w pakiecie VIP nowych Kursów Rachunkowości Mentoris

Warto, bo jeszcze nie wiesz wszystkiego. Wiele zagadnień spotykasz pierwszy raz, a chcesz przecież już za miesiąc ubiegać się o nową pracę w księgowości. 

Kolorowa rachunkowość

Samych metod nauki rachunkowości jest mnóstwo. Jedną z nich, którą chcę Ci polecić, jest kolorowa rachunkowość. Sprawdzi się w Twoim przypadku, gdy Jesteś wzrokowcem.

Nazywana Color Accounting, jest wyjaśnieniem pojęć i samej księgowości za pomocą kolorów oraz diagramów. Nie jest to nowa metoda, ale nadal nie tak bardzo popularna. Ogranicza się ona do 5 kolorów oraz 5 rodzajów kont. Jest dobrym sposobem nauki podstaw rachunkowości.

Jak jej użyjesz w najprostszej, domowej wersji?

To nic trudnego! Korzystasz z kolorów. Tak, dokładnie. Tak, jak w szkole podstawowej używasz podkreślaczy, zakreślaczy i kolorowych długopisów. 

Koniecznie spróbuj jeszcze dzisiaj z wyodrębnieniem na zielono tego pojęcia, które nie chce usiedzieć w Twojej pamięci. Zobaczysz, że taki prosty zabieg, a zdziała cuda.

Bieżąca wiedza jest ważna w księgowości 

Widziałeś dziś rano tę informację o kolejnej, planowanej zmianie w VAT? Ah…już mi się totalnie nic nie chce na samą myśl o tym…a Tobie?

A wiesz, co jest najlepsze? To, że możemy wspólnie korzystać z kursów rachunkowości on-line. Od ręki, wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. To Ty decydujesz, kiedy i czego dokładnie się uczysz. Dużym plusem jest to, że kursy są aktualizowane na bieżąco, dlatego zawsze masz dostęp do świeżej wiedzy.

Jeśli na poważnie rozważasz, żeby rozpocząć swoją przygodę z rachunkowością, to koniecznie zajrzyj do kursu podstaw rachunkowości.

Dostęp do wiedzy przez internet to naprawdę dobra opcja. W moim przypadku sprawdziła się ona idealnie, gdy pracowałam w ciągu tygodnia. Czas na naukę miałam wieczorami lub w weekendy. I co najlepsze – nie musiałam spędzać czasu na 8-godzinnych wykładach w placówkach stacjonarnych, a nadal mam kontakt nie tylko z innymi uczestnikami, ale przede wszystkim wsparcie Wykładowcy. 

Czy Ty jesteś w podobnej sytuacji? Jeśli tak, sprawdź już teraz kursy rachunkowości on-line i zostań Księgowym. Dobrym Księgowym.

A jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, zapisz się bez zobowiązań na darmowy, 3-dniowy mini kurs podstaw rachunkowości.

TUTAJ szczegóły

Napisz komentarz: