Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Jak wygląda rekrutacja do korporacji i jak się przygotować?

, 25 lipca 2019

Zapraszam na kolejny artykuł, którego Autorem jest Pani Agnieszka Starzyk, zajmująca pozycję Senior Accountant w międzynarodowej Korporacji.  Opowiada dla nas o tym, jak wygląda księgowość korporacyjna.

Tym artykułem zaczynamy na blogu serię o pracy w księgowości w wielkich centrach outsourcingowych i insourcingowych.


Wymarzona praca w Księgowości?

Dostałeś zaproszenie na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w korporacji i nie wiesz, czego się spodziewać? A może dopiero planujesz zmienić pracę i zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja do międzynarodowych przedsiębiorstw? Bez stresu! W poniższym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę, aby dostać wymarzoną pracę.

Musisz wiedzieć, że rekrutacja do korporacji jest bardzo specyficzna i znacznie różni się od rekrutacji do mniejszych firm czy biur rachunkowych.

Jak wygląda rekrutacja w Korporacji?

Po pierwsze jest wieloetapowa i może trwać nawet ponad miesiąc, więc uzbrój się w cierpliwość! Jeśli Twoje CV przejdzie pierwszy etap selekcji, skontaktuje się z Tobą osoba z działu HR (Human resources). Umówi się ona z Tobą na 15-minutową rozmowę w dogodnym dla Ciebie terminie. 

Podczas takiej rozmowy padają pytania o:

  • obecnie zajmowane stanowisko
  • przyczynę rezygnacji
  • dlaczego zainteresowało Cię właśnie to ogłoszenie.

Dlatego z góry przygotuj sobie odpowiedzi na te pytania. Przed taką rozmową dowiedz się również jak najwięcej na temat firmy, do której aplikujesz. Jeśli pochwalisz się wiedzą w tym zakresie, na pewno zapunktujesz u przyszłego pracodawcy. 

Nie jesteś pewien czy ta firma jest dla Ciebie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samej firmie, poszukaj targów pracy w większych miastach. Tam będziesz mieć okazję bezpośrednio porozmawiać z pracownikami, a także z rekruterem w luźniejszej atmosferze. Wiem jednak, że co korporacja, to inna rekrutacja. Dlatego, jeśli znasz kogoś z firmy, do której aplikujesz, nie bój się i zapytaj! Poczta pantoflowa w korpo świecie działa bardzo sprawnie 🙂

Język obcy

Podczas rozmowy rekrutacyjnej zawsze sprawdzą poziom twojego języka angielskiego. Zazwyczaj są to dwa, trzy krótkie pytania oraz to, jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Tu pomaga rozeznanie się na rynku odnośnie stawek. Jeśli masz znajomych w korpo świecie – popytaj, bo kto pyta, nie błądzi.

Testy

Udało się? To czas na kolejny etap!

Dla sprawdzenia twojego myślenie analitycznego często wysyłane są testy online. Wykonujesz je u siebie w domu. Mają one zweryfikować umiejętność szybkiego filtrowania informacji oraz prostych obliczeń w krótkim przedziale czasowym. Najczęściej są to zadania, w których musisz obliczyć proporcje, odczytać poprawnie dane z wykresów i tabel czy dokonać obliczeń procentowych.

Czasu jest mało, więc polecam poszukać podobnych testów w Internecie. Dzięki nim szybko zorientujesz się, że zadania ułożone są według określonego schematu, a gdy opracujesz własny system ich rozwiązywania, stres odejdzie na bok. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza.

Bez MS Excel ani rusz!

Połowa drogi już za Tobą! Jeśli zakwalifikowałeś się do dalszego etapu, otrzymasz telefon z zaproszeniem na rozmowę w siedzibie firmy. W zależności od stanowiska może pojawić się dodatkowy etap. Jest nim sprawdzenie obsługi arkuszy kalkulacyjnych Excel. Kilka zadań do wykonania w czasie ok. 30 minut pozwoli określić Twój poziom.

Warto przygotować się z podstaw takich jak sortowanie i filtrowanie danych, najlepiej na dużych bazach. Z założenia, podczas zamknięcia miesiąca nie będziesz mieć czasu na swobodne sprawdzanie każdej zakładki po kolei w poszukiwaniu konkretnej kwoty. Bardzo często korzysta się z funkcji wyszukaj.pionowo (z ang. vlookup) oraz z tabel przestawnych (z ang. pivot table). Nie musisz wchodzić w zaawansowaną ich znajomość, chociaż im bardziej jesteś zaznajomiony z Excelem, tym lepiej dla Ciebie i dla Twojego przyszłego pracodawcy.

Rozmowa z przyszłym szefem

Po rozgrzewce z Excelem czeka Cię rozmowa z Twoim przyszłym team leaderem. To on będzie szefem twojego zespołu.

Aplikujesz na specjalistyczne stanowisko? Spodziewaj się rozmowy z menedżerem lub dyrektorem działu. Na rozmowie obecna będzie osoba z działu HR, która oceni nie tylko Twoje podejście do pracy i motywację, ale również umiejętność pracy pod presją czasu czy stosunek do przełożonego

Przygotuj sobie z góry odpowiedzi na takie pytania, jak:

  1. Jaki miałeś problem w poprzedniej pracy i jak go rozwiązałeś?
  2. Czy wolisz pracę zespołową, czy samodzielną?  
  3. Co zrobisz, kiedy zbliża się termin złożenia deklaracji, a Tobie brakuje danych?

Takie pytania mogą wydać się oklepane, jednak wciąż wiele osób ma z nimi problem. Dobrze jest przećwiczyć w domu odpowiedź, mając na uwadze cechy oczekiwane na danym stanowisku, często rozpisane w ofercie pracy.

Gotowe? Teraz spróbuj po angielsku! W korporacji minimalny wymagany poziom języka angielskiego to średniozaawansowany. Z pewnością podczas rozmowy czeka Cię dłuższa dyskusja w tym języku, a może nawet i cała rozmowa. Jeśli znasz jeszcze inny język obcy, spodziewaj się także rozmowy z lektorem.

A wiedza księgowa?

Najczęściej na samym końcu rekrutacji poruszana jest wiedza księgowa.

Wisienką na torcie będą ogólne pytania o sprawozdania finansowe i podatki, ale też o to, co interesuje szczególnie korporacje, czyli uzgodnienia rachunkowe spółek córek i spółek matek.

Im większe masz doświadczenie, tym bardziej precyzyjne pojawią się pytania. Nie obawiaj się, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z księgowością. Korporacje wspierają także studentów, więc jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda praca w dużej firmie, także masz szansę! 

Trzymam kciuki za Ciebie! Daj znać w komentarzu, co Ciebie najbardziej zaskoczyło w rekrutacji do korporacji!

Chcesz aplikować do Korporacji, ale nie jesteś pewien swojej księgowej wiedzy?

Sprawdź moje Kursy Rachunkowości!


Nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Oceń najpierw swój poziom wiedzy w przydatnym quizie, zakończonym 3-dniowym, bezpłatnym mini kursem!

Szczegóły TUTAJ.