Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Skąd wiedzieć, jakie zdarzenia ująć w ewidencji księgowej?

, 16 maja 2019

Ewidencja księgowa to kolejne zagadnienie z podstaw rachunkowości, bez którego nie obędzie się żaden księgowy! Zakładam, że wiesz już, czym jest bilans i jak od strony finansowej pokazać z jakich elementów majątku (aktywa) i źródeł finansowania (pasywa) składa się dane przedsiębiorstwo. Nieobce są Ci też inne pojęcia wykorzystywane w rachunkowości, więc najwyższa pora, by dowiedzieć się, jak należy ewidencjonować pewne zdarzenia mające miejsce w firmie.

Sam bilans to jeszcze nie wszystko…

Dzięki bilansowi na dany moment jesteś w stanie przedstawić stan majątku i źródeł finansowania konkretnego przedsiębiorstwa. Ale musisz pamiętać, że w jednostce w trakcie roku obrotowego mają miejsce różne zdarzenia, które mają na nią wpływ, np. zawieranie nowych umów z pracownikami lub kontrahentami, zamawianie towarów czy też ich sprzedaż.

Różne zdarzenia mają różny wpływ na przedsiębiorstwo

Musisz wiedzieć także, że część zdarzeń, które wydarzają się w jednostce, będą miały wpływ na jednostkę jako taką – czyli na jej strukturę. Natomiast zaledwie część z nich będzie miała wpływ na finanse tej jednostki, a więc na jej stan majątku i źródła finansowania. I to właśnie one mają największe znaczenie z perspektywy ewidencji.

Czym są operacje gospodarcze?

To, co będziesz starać się ująć w księgach rachunkowych, to będą te zdarzenia, które będą miały wpływ na finanse jednostki. A zatem w swojej codziennej pracy będziesz mieć do czynienia z operacjami gospodarczymi. Operacje gospodarcze to fakty lub zjawiska, które podlegają zapisaniu (odzwierciedleniu) w księgach rachunkowych.

Ale nie każde zdarzenie będzie operacją gospodarczą!

Musisz jednak pamiętać, że nie każda transakcja i nie każde zdarzenie, które ma miejsce w danym przedsiębiorstwie jest operacją gospodarczą. Co więc na pewno operacją gospodarczą nie będzie? Np. zawarcie umowy o wykonanie robót. Ale w momencie, kiedy wpłacona zostanie zaliczka na poczet tych robót lub gdy roboty zostaną wykonane, sytuacja ta ulega zmianie – i wtedy obydwa te zdarzenia można zakwalifikować jako operacje gospodarcze.

To, co wpływa na stan majątku lub źródła finansowania

W przypadku wpłaconej zaliczki zmieniłby się stan majątku, a w sytuacji, gdy roboty zostały by wykonane, powstałoby zobowiązanie – zatem miałoby to wpływ na stan majątku i źródła finansowania. Pamiętaj, że transakcje, które podlegają wpisaniu do ksiąg rachunkowych koniecznie muszą mieć wpływ na stan majątku lub źródła finansowania firmy – inaczej nie można ich potraktować jako operacji gospodarczych.

Jak w praktyce rozpoznać, które zdarzenie jest operacją gospodarczą?

Decydującym kryterium jest to, czy dane zdarzenie ma wpływ na finanse jednostki. I tak spośród zdarzeń takich jak podpisanie umowy z pracownikiem, złożenie zamówienia na dostawę towarów, wypłata wynagrodzenia pracownikowi, sporządzenie protokołu reklamacji czy zakup towarów za gotówkę, operacją gospodarczą będzie jedynie zdarzenie trzecie i piąte, bo tylko one mają wpływ na stan majątku przedsiębiorstwa.

W jaki sposób ewidencjonuje się operacje gospodarcze?

Wiesz już, że w rachunkowości istnieje jak bilans, czyli zestawienie aktywów i pasywów. Teoretycznie można więc wysnuć wniosek, że operacje gospodarcze ewidencjonuje się odpowiednio do każdego z rodzaju aktywów i pasywów. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ wtedy wiele szczegółów z tych zapisów zostałoby utraconych. W związku z tym powstało osobne narzędzie, które pomaga w tej kwestii i daje możliwość śledzenia operacji gospodarczych. Tym narzędziem jest to konto księgowe, na temat którego przygotowałam osobny wpis[1] .

Chcesz zrozumieć temat ewidencji księgowej jeszcze lepiej?

Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.

Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs podstaw rachunkowości zupełnie bezpłatnie!

Szczegóły TUTAJ lub wypełnij poniższy formularz, aby natychmiast rozpocząć pierwszą lekcję!
5/5 - (2 votes)

2 komentarze

  • Anonim
    16 maja, 2019 - 8:25 am
    Odpowiedz

    Super artykuł ale jednego jeszcze nie mogę zrozumieć. Czym jest transakcja i jaka jest różnica między transakcją a zdarzeniem

    • Agnieszka Pojda
      16 maja, 2019 - 8:25 am
      Odpowiedz

      Rozumiem. Możliwe, że wkrótce przygotujemy też taki artykuł na naszym blogu. Proszę tu zaglądać 😉

Napisz komentarz: