Skoro masz już opanowane księgowanie faktury kosztowej manualnie to (zobacz poprzedni wpis na blogu) mogę Cię zapewnić, że jej wystawianie to też będzie dla Ciebie bułka z masłem. A to dlatego, że korzystamy tutaj dokładnie z tej samej transakcji.
Zapraszam Cię na kolejny wpis o SAP, który przygotowała dla nas Karolina Stolarczyk, wieloletni praktyk w księgowości korporacyjnej.
Wykorzystaj funkcję F-02
Wchodzisz w F-02 i wypełniasz dokładnie te same dane co wcześniej.
Tutaj oczywiście data dokumentu i data księgowanie będą dokładnie takie same, w końcu to Ty wystawiasz fakturę w danym momencie:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 1](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-1.png)
Nie będę już więc tłumaczyła poszczególnych linii, ale widzisz powyżej, co należy wypełnić.
Typ dokumentu warto sobie sprawdzić, w przypadku klienta będzie to prawdopodobnie DR, ale warto zweryfikować. No bo oczywiście w tym przypadku my wystawiamy fakturę, więc wystawiamy ją na klienta, ale tego Ci zapewne nie muszę tłumaczyć 😊
Na dole oczywiście „PstKy” i numer konta klienta w systemie SAP.
Wspomnę tylko, że na kliencie księgujemy kwotę po debecie. „PstKy” sprawdzisz sobie, klikając w lupkę, która pojawi Ci się, jak tylko klikniesz wolne pole.
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 2](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-2.png)
Później oczywiście enter i znowu będziesz miał do wypełnienia pola, które już znasz.
Druga strona księgowania po kredycie i tutaj konto, na którym księgowane są faktury w firmie. W tym miejscu też oczywiście będą rozbieżności, więc nie masz wyjścia, musisz kogoś dopytać, o tę drugą stronę księgowania.
Jeżeli wszystko Ci się już zgadza, strony się balansują, możesz śmiało klikać w dyskietkę i księgować fakturę.
Jak zaksięgować fakturę sprzedażową w SAP?
No, ale to już właściwie prawie wszystko wiedziałeś z pierwszej części mojego wpisu, no to może coś nowego? 😉 Oczywiście!
Już Ci pokazuję, jak później taką fakturę pobrać i wysłać do klienta.
Na początku potrzebujesz numer faktury.
Będzie to numer, który wyświetli Ci się od razu po zaksięgowaniu, ale spokojnie, później również bez problemu go znajdziesz, na przykład na koncie klienta w transakcji FBL5N albo wyszukując w FBL3N, na koncie, na którym zaksięgowałeś drugą stronę.
Mając już numer faktury przejdź do transakcji FB12:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 3](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-3.png)
I od razu w pierwszy polu, które Ci się wyświetli, wpisz numer spółki w SAP, która wystawia tę fakturę:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 4](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-4.png)
Po wpisaniu numeru spółki otworzy Ci się lista, z której wybierzesz interesujące Cię działanie, wybierz to dotyczące faktur.
Niestety w każdej firmie lista ta będzie wyglądała inaczej, więc nie podam Ci tutaj dokładnego numeru zadania.
I wpisujemy znowu numer spółki, numer faktury i rok, jak poniżej:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 5](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-5.png)
Po wpisaniu numeru spółki w kolejnym punkcie na dole pojawi nam się informacja, że wniosek o fakturę został złożony:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 6](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-6.png)
To czas, żeby przejść do transakcji F.64. Nie przeraź się ilością pól do wypełnienia, Ty musisz wpisać tylko:
- „Company Code”, czyli numer spółki w SAP;
- „Document number”, czyli numer faktury;
- “Fiscal year”, czyli rok, w którym została zaksięgowana faktura.
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 7](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-7.png)
Wyświetli Ci się numer faktury, o którą zawnioskowałeś:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 8](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-8.png)
Kliknij dwukrotnie w numer faktury, dzięki temu przejdziesz dalej:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 9](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-9.png)
Tutaj wystarczy kliknąć w zielony ptaszek, a później wpisać „LOCL”:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 10](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-10.png)
Pobierz fakturę w SAP!
No i voilà, mamy to!:
![Wystawienie faktury sprzedażowej w SAP 11](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2023/05/Wystawienie-faktury-sprzedażowej-w-SAP-11.png)
Faktura nam się otwiera, możemy ją zapisać i wysłać do klienta.
Jak widzisz, wszystko przebiega bardzo sprawnie, a księgowanie manualne to po prostu transakcja F-02. Nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Szybko zaznajomisz się z tą transakcją, a później już pójdzie jak z płatka 😊
Powodzenia!
Więcej na temat SAP przeczytasz na blogu Mentoris TUTAJ.
![](https://kursy-rachunkowosci.pl/blog/wp-content/uploads/2019/09/Blog_wszystkie_kursy.png)
1 komenatrz-
Anonim
8 maja, 2023 - 5:00 am
Super artykuły na temat SAP. Bardzo przydatne treści.