1. Biała lista podatników - wprowadzenie

Wykład wyjaśnia czym jest biała lista podatników oraz na podaje podstawę prawną jej wprowadzenia.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Witam Panią, moje pytanie dotyczy tzw. umów o współpracy. Podam teraz przykład ze swojego życia służbowego: klient mojego biura rachunkowego prowadzi działalność gospodarczą jako zarządca nieruchomości. Jest zarejestrowany do VAT-u jako podatnik zwolniony, tak więc jest widoczny na białej liście podatników. Nie posiada jednak rachunku firmowego, przez co nie jest widoczny żaden jego rachunek na białej liście. Sam generalnie nie dokonuje sprzedaży usług (nie wystawia faktur) za więcej niż 15.000. Jest jednak problem z jednym kontrahentem, z którym ma podpisaną właśnie umowę o współpracy, na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Teraz pytanie, czy taka umowa w ramach roku podatkowego liczy się jako jedna wielka transakcja z rozłożonymi płatnościami na 12 ,,rat"? Reasumując, czy na potrzeby tego kontrahenta ( co miesiąc wystawia mu się fakturę na 2.500) nasz klient powinien od 01.01.2020 mieć widoczny na białej liście rachunek firmowy (żeby nie narażać kontrahenta na sankcje od strony kosztów w rozumieniu PIT)? Pozdrawiam, Dawid Kowalczyk
    55e2530eb7e7176070106ac0f5955740
    Dawid Kowalczyk
  • Panie Dawidzie, będę mówiła o podobnym przypadku w zagwozdce nr 14 w najbliższą środę - zapraszam na Fb. Co do wartości - liczy się z całej umowy (takie są sugestie i wytyczne). Natomiast jako podatnik zwolniony z VAT nie naraża on swego kontrahenta na żadne konsekwnecje. Prosze zwrócić uwagę, że korekta KUp jest konieczna tylko jeśli faktura zawiera VAT - tj. zapis art. 22p ustawy PIT mówi wyraźnie, że faktura musi dotyczyć podatnika VAT czynnego. Solidarna odpowiedzialność też nie będzie miała tutaj znaczenia bo nie ma VAT-u. Więc kontrahent Pana klienta nie musi nic robić tak naprawdę. Proszę pamiętać, że biała lista ma służyć zapobieganiu wyłudzeniom w VAT w przypadku zwolnień z VAt o wyłudzeniach nie ma mowy.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Mam pytania dotyczące "białej listy podatników VAT": 1) Jak rozpoznać,że konto kontrahenta jest kontem wirtualnym i jaki komunikat musi się pojawić, aby mieć pewność, że mamy doczynienia z rachunkiem wirtualnym ? 2) czy należałoby złożyć zawiadomienie o przelewie na konto, które wydaje się nam wirtualnym aby mieć pewność, że uniknie się sankcji w VAT I CIT ? 3) w jaki sposób złożyć zawiadomienie? 4) czy liczy się data stempla pocztowego, aby dotrzymać 3 dniowego terminu dokonania zawiadomienia ?
    9755e7a54ba720f9172c1e8ea7777b98
    Marzena Kaniewska
  • Polecam przeczytać wytyczne na stronie MF: https://www.gov.pl/web/kas/pytania-i-odpowiedzi Tam dokładnie napisane jest jak rozpoznać, że jest to rachunek powiązany z rachunkiem głównym (pytanie:Co w sytuacji, kiedy w wykazie pojawia się informacja, że rachunek jest – jednak się nie wyświetla – ale istnieją inne rachunki danego przedsiębiorcy i pojawia się lista kilkudziesięciu numerów kont bankowych?). W takim wypadku moim zdaniem nie trzeba zawiadamiać US. Jesli jednak to co w tym punkcie na stronie nie jest spełnione lub nie jestesmy pewni - lepiej zawiadomienie wysłać na formularzu ZAW-NR. Liczy się data stempla pocztowego.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot