Podatek VAT w obrocie krajowym

Pracujesz lub zamierzasz pracować w finansach, jednak brakuje Ci wiedzy z zakresu rozliczania podatku VAT?

Tematyka podatku VAT nie jest Ci kompletnie obca, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że musisz odświeżyć sobie podstawy? A może prowadzisz własną działalność i zależy Ci na tym, by nauczyć się poprawnie rozliczać ten podatek, jednak odnosisz wrażenie, że to zbyt skomplikowane?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – zagadnienia związane z podatkiem VAT wcale nie muszą być takie trudne. Wystarczy, że opanujesz je praktycznie na przykładach, korzystając z tego wygodnego kursu online!

Zobacz program Sprawdź pakiety

Wyobraź sobie, że w jednym miejscu masz dostęp do zawsze aktualnej wiedzy na temat podatku VAT w oparciu o tzw. zasadę ogólną. Rozumiesz bieżące pojęcia związane ze split payment, białą listą podatników, należytą starannością, czy matrycą VAT. Wiesz, jak w praktyce rozliczać ten podatek w nawet najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Nie musisz już dzwonić na infolinię, aby upewnić się, czy właściwie zrozumiałeś przepisy.

Nie musisz też poszukiwać informacji samodzielnie na własną rękę, przeglądając rozliczne artykuły w Internecie, czy też zaglądać do przestarzałych podręczników (wiesz przecież, jak dynamicznie zachodzą zmiany w VAT).

Z tym kursem otrzymasz wygodne wykłady online oparte o kompleksowe prezentacje (prowadzone przez księgową z 16-letnim doświadczeniem), PDFy, quizy i przykłady, a także możliwość kontaktu ze mną, jeśli mimo wszystko coś będzie niejasne.

Czy nie byłoby dobrze przestać się zastanawiać, jak to w końcu jest z tym VAT-em i czy przypadkiem nie popełniasz błędów?

Z tym kursem wskoczysz na wyższy poziom w księgowości i zagadnienia związane z podatkiem VAT już nie będą miały przed Tobą tajemnic!

Być może już pracujesz w rachunkowości, ale wciąż obawiasz się, że w dziedzinie rozliczania VAT jeszcze za mało wiesz, aby kompleksowo obsługiwać klientów.

A może dopiero szukasz swojej pierwszej pracy w rachunkowości i chcesz wejść na rynek pracy jak najlepiej przygotowany, aby od razu uzyskać dobre warunki zatrudnienia?

Wiesz, że do tego jest konieczna biegła i praktyczna znajomość podatku VAT, ale myśl o przyswojeniu sobie samodzielnie wszystkich zasad powoduje, że pęka Ci głowa… i po prostu nie wiesz, jak podzielić sobie ten materiał na mniejsze porcje.

A może prowadzisz własną firmę i chcesz zrozumieć w końcu, jak przyjmować i opłacać faktury z podatkiem VAT i o co chodzi ze split payment i białą listą podatników?

Możesz oczywiście pójść na kurs stacjonarny, ale czy masz wtedy możliwość powrotu do zagadnień po kilka razy, jeśli coś będzie niejasne? Niestety nie.

Możesz też uczyć się z podręczników czy oglądając wyrywkowo materiały publikowane za darmo, ale sam dobrze wiesz, że to nie jest idealna opcja, aby dobrze poradzić sobie później z rzeczywistą pracą.

Czy jest więc jakieś inne rozwiązanie?

Dzięki dostępowi do materiałów z tego kursu nie musisz się już nad tym dłużej zastanawiać.

Poprowadzę Cię za rękę przez wszystkie informacje wymagane do kompleksowego rozliczania podatku VAT w obrocie krajowym.

Poznasz podstawy prawne, na jakich obecnie opiera się rozliczanie tego podatku w polskich przepisach, zaktualizowane o najświeższe nowości (i masz gwarancję aktualności kursu także w przypadku kolejnych zmian, jakie funduje nam ustawodawca).

Zobaczysz liczne przykłady rozliczania VAT w praktyce, a także upewnisz się, o co chodzi ze split payment czy białą listą podatników.

Będziesz wiedzieć czym jest WIS, kto może być zwolniony z VAT, i w jakich przypadkach masz prawo do odliczania czy zwrotu VAT.

Zaplanowałam kurs tak, aby w jednym miejscu zgromadzić wszystkie informacje, które pomogą Ci z sukcesem rozliczać podatek VAT i nie popełnić przy tym żadnych błędów, które mogą mieć konsekwencje podatkowe!

Wierzę, że każda osoba, która chce podjąć pracę w księgowości, jest w stanie swój cel osiągnąć.

Warunek to jednak odpowiednie przyswojenie praktycznej, gotowej do zastosowania od razu w pracy wiedzy.

Dlatego właśnie, na bazie swojego wieloletniego doświadczenia w rachunkowości, już kilka lat temu stworzyłam kurs „Podatek VAT w obrocie krajowym”.

I nie jest to kurs, w którym otrzymasz kilka wideo i suche definicje pojęć księgowych, a następnie sam będziesz musiał szukać dodatkowych informacji.

Zamiast tego zaproszę Cię do głębszej pracy.

W ramach kursu przeprowadzę Cię kompleksowo przez wszystkie zagadnienia, opierając się na praktycznych przykładach i kładąc nacisk na te kwestie, o które najczęściej pytają osoby początkujące. Aby lepiej pomóc Ci przyswajać wiedzę, w środku czeka na Ciebie seria quizów, która pomoże Ci zweryfikować, czy rzeczywiście opanowałaś dany materiał.

Sprawdź kurs online

Zagadnienia związane z podatkiem VAT wcale nie muszą być takie trudne. Skorzystaj z kursu online, który zapewni Ci wiedzę podatkową w przystępnej, zrozumiałej i popartej realnymi przykładami formie!

  • Wymagania: brak wymagań
  • Około 66 godzin nauki
  • 22 godziny wykładów online
  • 16 tematów
  • Certyfikat ukończenia kursu
  • Przygotowanie do zawodu: samodzielny księgowy
  • Kod zawodu: 241103
  • Lokalizacja: online
  • Przedłużenie dostępu na kolejne pół roku od 349 zł

od 1 128 zł / pół roku

Zamawiam kurs

Co dostanę w ramach kursu?

Decydując się na kurs „Podatek VAT w obrocie krajowym”, otrzymasz ode mnie:

  • Nielimitowany dostęp do materiałów wideo online przez pół roku.
  • Nielimitowany dostęp do praktycznych przykładów, quizów oraz testów przez pół roku.
  • Przedłużenie dostępu na kolejne pół roku od 349 zł.
  • W cenie bieżące aktualizacje kursu.
  • Możliwość śledzenia swoich postępów w panelu „Moje konto”.
  • Materiały kursu w formacie pdf do pobrania.
  • Wsparcie wykładowcy (kontakt mailowy) - w jednym z pakietów kursu.
  • Certyfikat ukończenia kursu (z kodem autentyczności) do pobrania.
Zobacz program kursu

Na czym polega ta forma nauki?

Kurs odbywa się online, co oznacza, że to Ty decydujesz, kiedy i gdzie się uczysz. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym ograniczenia czasowe nie pozwalają na wzięcie udziału w szkoleniach stacjonarnych.

Łącznie czeka Cię około 66 godzin zegarowych nauki, w tym z ponad 22 godziny zegarowe wykładów online, zgrupowanych w 16 bloków tematycznych. Każdy z nich zawiera liczne praktyczne przykłady i quizy, które pozwolą Ci utrwalić i zweryfikować wiedzę z danego obszaru. Wszystkie bloki kończą się testem do samodzielnego rozwiązania – w trakcie trwania kursu przejdziesz 16 takich testów, a każdy z nich możesz rozwiązywać wielokrotnie, do momentu wybrania opcji sprawdzenia poprawnych odpowiedzi. Po uzyskaniu wyniku minimum 50% z każdego testu otrzymasz certyfikat potwierdzający nabycie nowej wiedzy.

  • około 66 godzin
    nauki
  • kontakt mailowy
    z wykładowcą
  • 22 godziny
    wykładów online
  • certyfikat
    ukończenia

Kurs jest zakończony certyfikatem potwierdzającym Twoje uczestnictwo i zdobycie wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy na stanowisku samodzielny księgowy. Certyfikat zostanie wygenerowany zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a pobierzesz go z zakładki „Moje konto”. Znajdziesz na nim kod autentyczności potwierdzający, że dokument ten został wygenerowany przez serwis Mentoris. Nie poniesiesz za to żadnej opłaty – certyfikat w formacie pdf dostaniesz ode mnie gratis w ramach ceny wykupionego pakietu.

Zamawiam kurs

Kto jest autorką kursu?

Obszary księgowości i rachunkowości, w których specjalizuję się już od ponad 20 lat, to moja pasja.

Od 11 lat zarażam nią innych, tworząc materiały oraz profesjonalne kursy online w ramach Mentoris. Uczę rachunkowości w przyjazny i przystępny sposób, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się zrozumiałe.

Myślisz, że ten kurs może być dla Ciebie, ale masz jeszcze kilka wątpliwości?

Jeśli tak, czytaj dalej, a będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Martwisz się, że nie zdążysz przerobić materiału w wybranym okresie dostępu? Spokojnie. Twoje wyniki będą przechowywane bezterminowo. W dowolnym czasie możesz powrócić do kursu i rozpocząć naukę tam, gdzie skończyłeś. Możesz również rozpocząć kurs na nowo - wszystko zależy od Ciebie.

Coś jest jeszcze dla Ciebie niejasne? Odpowiedzi na najczęstsze pytania znajdziesz tutaj.

  • Czy kursy rozpoczynają się w określonych terminach czy mogę rozpocząć naukę w dowolnym czasie?

    Naukę na kursie można rozpocząć w dowolnym momencie. Materiał kursu odblokowywany jest od razu w całości. Kursy dostępne są online 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Każdy uczestnik korzysta z kursu w wybranym, dogodnym dla siebie terminie. Naukę na kursie można rozpocząć w dowolnym terminie.

  • Czy po kursie „Podatek VAT w obrocie krajowym” moja wiedza może być na takim poziomie, abym mógł/mogła rozliczać ten podatek na samodzielnym stanowisku księgowym?

    Kurs VAT został zaprojektowany w taki sposób, by przygotować osobę uczącą się do pracy na stanowisku samodzielnego księgowego. Wymagana jest jednak pewna znajomość księgowości, dlatego polecamy najpierw nasz kurs rachunkowości średniozaawansowanej. Natomiast jeśli zaczynasz zupełnie od podstaw, wybierz najpierw nasz kurs podstaw rachunkowości.

  • Który pakiet będzie dla mnie odpowiedni?

    Ze względu na obszerność kursu możesz wybrać czy chcesz najpierw uczyć się podstaw podatku VAT w obrocie krajowym (pakiet standard), czy też interesują Cię zagadnienia bardziej zaawansowane (pakiet premium) czy też może chcesz zakupić cały kurs podataku VAT w obrocie krajowym składający się z części podstaw i zaawansowanej razem. Wybór należy do Ciebie.

  • Jak wygląda proces zakupu kursu?

    1. Po wybraniu przycisku Zamawiam kurs system poprosi Cię o podanie danych: adresu email oraz imienia i nazwiska. WAŻNE by podać poprawny adres mailowy ponieważ na ten adres otrzymasz od nas dane do logowania oraz informacje dotyczące statusu Twojego zamówienia. Sprawdź również poprawność swojego imienia i nazwiska. Zostanie ono umieszczone na certyfikacie po ukończeniu kursu.
    2. Po zaksięgowaniu Twojej płatności (z reguły po kilku minutach od momentu dokonania płatności) otrzymasz od nas informację o odblokowaniu dostępu do kursu na podany przez Ciebie adres email.
    3. Naukę możesz rozpocząć w dowolnym dla siebie momencie. Możesz również przerywać i wznawiać kiedy tylko chcesz.
    4. Masz nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów przez pół roku z możliwością przedłużenia, aby mieć ciągle jak najświeższą wiedzę!

Poznaj opinie o naszych kursach

Dołącz do ponad 13 000 zadowolonych uczestników kursu VAT!

Marta Zakrzewska

Pamela Sobecka

Ewelina Sarnecka
Księgowa w biurze rachunkowym

Chciałam bardzo serdecznie podziękować Pani Magdalenie za kursy i sposób w jaki są one prowadzone. Obecnie kończę staż jako pomoc księgowej a dzisiaj dostałam pierwszą pracę na samodzielnym stanowisku w biurze rachunkowym. Na razie będę pracować na PKPiR, ale z czasem przejmę również firmy na pełnej księgowości. Przeszłam dwa etapy rekrutacji. Kiedy na pierwszym spotkaniu mówiłam o działalności mieszanej, układaniu proporcji i ewentualnych korektach - od razu zostałam zaproszona na kolejną rozmowę. :) A to wszystko dzięki temu, że potrafi Pani świetnie przekazać swoją wiedzę. Od jakiegoś czasu polecam znajomym Pani stronę i na własnym przykładzie udowadniam, że warto :) Jeszcze raz dziękuję!!!

Róża Dulniak
Administrator systemów księgowych

Na naukę z kursem "Podstawy rachunkowości" w Mentoris zdecydowałam się ze względu na wykonywaną pracę. Co prawda nie jestem księgową ale pracuję z osobami zajmującymi się księgowością. Pracuję w dziale IT jako administrator systemów, między innymi również systemu księgowego. Z tego też względu liczy się tu nie tylko wiedza techniczna ale również merytoryczna z zakresu księgowości. Dzięki ukończeniu kursu zdobyłam szeroką wiedzę księgową. Teraz jest mi łatwiej zrozumieć problemy użytkowników i sprostać ich potrzebom. Na moim przykładzie potwierdzam, że kursy Mentoris są niekoniecznie przeznaczone tylko dla księgowych, ale również wiedza z nich zaczerpnięta przydatna jest w wielu innych zawodach.

Poznaj tajniki podatku VAT w obrocie krajowym i upewnij się, że sprawnie wykorzystasz tę wiedzę w praktyce!

Podatek VAT

część 1 - podstawy

658 zł
  • 9 modułów tematycznych

  • 9 e-booków w formacie PDF do pobrania

  • 12 godzin wideo, ok. 36 godzin nauki

  • Dostęp do wszystkich materiałów od razu przez pół roku

  • Egzamin on-line w formie testów

  • Certyfikat ukończenia kod zawodu 241103

  • Zawiera zmiany dotyczące OBOWIĄZKOWEGO KSeF dla księgowych

Podatek VAT

część 2 - zaawansowana

658 zł
  • 7 modułów tematycznych

  • 7 e-booków w formacie PDF do pobrania

  • 11 godzin wideo, ok. 33 godziny nauki

  • Dostęp do wszystkich materiałów od razu przez pół roku

  • Egzamin on-line w formie testów

  • Certyfikat ukończenia kod zawodu 241103

  • Zawiera zmiany dotyczące OBOWIĄZKOWEGO KSeF dla księgowych

Podatek VAT

część 1 i 2

1 128 zł
lub 56,40 zł miesięcznie (raty 0%)
  • 16 modułów tematycznych

  • 16 e-booków w formacie PDF do pobrania

  • 23 godzin wideo, ok. 69 godzin nauki

  • Dostęp do wszystkich materiałów od razu przez pół roku

  • Egzamin on-line w formie testów

  • Certyfikat ukończenia kod zawodu 241103

  • Zawiera zmiany dotyczące OBOWIĄZKOWEGO KSeF dla księgowych

Podatek VAT w obrocie krajowym 2024:

  • 1. Podatek VAT - wprowadzenie

    Wykłady stanowią wprowadzenie do kursu dotyczącego podatku VAT. Omawiają podstawowe pojęcia związane z podatkiem VAT, w tym kiedy powstaje VAT należny, a kiedy naliczony, jak kalkuluje się podatek VAT oraz kto jest ostatecznym podatnikiem finansującym ten podatek.

  • 2. Podatnik VAT - obowiązki -deklaracje, JPK

    Wykłady wyjaśniają kto jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z przepisami o podatku VAT oraz jakie czynności podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Omawiają kiedy działalność jednostki staje się działalnością gospodarczą wg ustawy o podatku VAT oraz w jakich okolicznościach nie przedsiębiorcy tj. np. osoby fizyczne mogą być podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Na końcu wykładu omówione zostają obowiązki podatnika VAT - rejestry, deklaracje oraz JPK_VAT.

  • 3. Zwolnienie ogólne VAT

    Wykłady omawiają zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego tj. ogólnego z podatku VAT, które uzależnione jest od wysokości obrotu. Przedstawiają podstawowe prawa oraz obowiązki podatnika zwolnionego, w tym kiedy istnieje konieczność prowadzenia ewidencji oraz wypełniania deklaracji VAT.

  • 4. Zwolnienia przedmiotowe VAT

    Wykłady omawiają zasady korzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. Wyjaśniają jakie prawa oraz obowiązki wiążą się przy korzystaniu z tego zwolnienia oraz typy działalności, które są zwolnione. Na koniec przedstawiono warunki korzystania ze zwolnienia przy dostawie budynków, budowli lub ich części.

  • 5. Przedmiot VAT - odpłatna dostawa i świadczenie usług

    Wykłady wyjaśniają jak należy rozumieć zgodnie z przepisami o podatku VAT odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Omawiają w jakich przypadkach darowizny, czy przekazanie towarów lub używanie towarów bezpłatnie może zostać opodatkowane podatkiem VAT. Przedstawiają w jakich przypadkach mamy do czynienia z prezentami o małej wartości lub próbkami oraz kiedy bezpłatne świadczenie usług również jest opodatkowane VAT.

  • 6. Moment powstania obowiązku podatkowego - zasady ogólne

    Wykłady omawiają jak poprawnie zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku VAT rozpoznać obowiązek podatkowy dotyczący VAT należnego z czynności opodatkowanej. Wyjaśniono tutaj zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów, świadczenia usług w sposób ciągły, usług długoterminowych, rozliczanych w okresach rozliczeniowych lub etapami. Na koniec przedstawiono przypadki szczególne gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty bądź wystawienia faktury.

  • 7. Podstawa opodatkowania w VAT

    Wykłady przedstawiają w jaki sposób poprawnie ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Wyjaśniają jakie koszty można wliczyć do podstawy opodatkowania,a o jakie należy podstawę pomniejszyć i co zrobić w przypadku kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą w opakowaniach zwrotnych. Na koniec omawiają zasady przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złotówki.

  • 8. Stawki VAT, nowa matryca VAT

    Wykłady omawiają zasady ustalania stawek VAT wg. tzw. nowej matrycy stawek VAT.

  • 9. Dokumenty, VAT - faktura, paragon do faktury

    Wykłady prezentują podstawowe dokumenty potwierdzające dokonanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Skupiają się przede wszystkim na fakturze (dawniej nazywanej fakturą VAT) wyjaśniając kto i w jakich terminach ma obowiązek wystawić fakturę. Przedstawiają podstawowe elementy faktury oraz zasady jej wystawiania z wyszczególnienie różnic w przypadku faktury uproszczonej, faktury korygującej, faktury zaliczkowej oraz noty korygującej.

  • 10. Kasy fiskalne on-line, off-line oraz zwolnienia z ewidencji

    Wykłady prezentują w jakich okolicznościach powstaje obowiązek ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej zgodnie z ustawą o podatku VAT. Omawiają również potencjalnie zwolnienia z z tego obowiązku tj. zwolnienie podmiotowe, przedmiotowe oraz podmiotowo - przedmiotowe. Wyjaśniają także w przypadku jakich typów działalności zwolnienia nie mogą być zastosowane oraz prezentują główne zasady ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej ON-LINE oraz OFF-LINE zgodnie z ustawą i nowym rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących.

  • 11. Prawo do odliczenia VAT naliczonego - zasady

    Wykład wprowadza w temat rozliczania podatku VAT. Omawia warunki, jakie muszą zostać spełnione aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony czyli tzw. prawo do odliczenia VAT. Wyjaśnia termin takiego odliczenia, jak również ograniczenie prawa do odliczenia VAT. Na koniec prezentuje zasady korekty podatku VAT naliczonego w związku z otrzymaniem faktury korygującej oraz tzw. ulgi na złe długi.

  • 12. Proporcja, prewspółczynnik a odliczanie VAT

    Wykłady omawiają zasady kalkulacji wysokości podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu dotyczącego wydatków na działalność mieszaną tj. opodatkowaną oraz zwolnioną przy zastosowaniu tzw. proporcji. Dodatkowo omawiają specyficzne regulacje dotyczące kalkulacji wysokości podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu w przypadku zakupu/wytworzenia nieruchomości przeznaczonej do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych.

  • 13. Korekta podatku VAT naliczonego - zmiana proporcji, prewspółczynnika

    Wykłady omawiają obowiązek korekty podatku VAT naliczonego, który podlegał odliczeniu w związku z wydatkami przeznaczonymi na działalność mieszaną tj. opodatkowaną oraz zwolnioną. Przedstawiają zasady kalkulacji korekty w przypadku zakupu towarów, środków trwałych i WNiP o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł oraz środków trwałych i WNiP o wartości początkowej nie przekraczającej 15 000 zł a także nieruchomości. Na koniec wyjaśniają zasady obliczenia wysokości korekty w przypadku zmiany przeznaczenia towarów, środków trwałych czy nieruchomości w tym także jak rozliczyć ich sprzedaż.

  • 14. Samochody a prawo do odliczenia VAT

    Wykład prezentuje szczególne zasady odliczania podatku VAT naliczonego związanego z wydatkami na pojazd samochodowy. Omawia przypadki, w których przysługuje prawo do odliczenia podatku wysokości 50% oraz kiedy można skorzystać z odliczenia 100%. Wyjaśnia pojęcia pojazdu samochodowego jak również wykorzystania pojazdu wyłącznie na działalność opodatkowaną. Przedstawia kiedy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz które pojazdy to pojazdy o konstrukcji specjalnej.

  • 15. Split payment czyli mechanizm podzielonej płatności

    Wykład omawia zasady działania tzw. split payment tj. mechanizmu podzielonej płatności.

  • 16. KSeF dla księgowych

    Krajowy System e - Faktur staje się obowiązkowym systemem do wystawiani faktur od 1 lipca 2024. Czy Ty jako księgowy jesteś na niego przygotowany?

    Większość szkoleń na rynku z KSeF omawia wdrożenie KSeF z perspektywy podatnika, a nie księgowego.

    Ale nie ukrywajmy, to do nas ten przedsiębiorca czy podatnik trafi z pytaniami o to co zrobić w związku z KSeF.

    Krajowy System e-Faktur, to projekt trudniejszy, bardziej czasochłonny niż JPK.

    A pamiętamy ile było zamieszania wokół wprowadzenia obowiązku wysyłania tego pliku.

    Przeżyliśmy? Tak przeżyliśmy.

    Co jest ważne? Przygotowanie się na zmiany.

    Jeśli chciałbyś mieć pewność, że wiesz z czym wiąże się KSeF dla Twojego klienta, ale także dla Ciebie to zapraszam na szkolenie:

    Czego dowiesz się z tego szkolenia:

    Kogo dotyczy obowiązkowy KSeF i od kiedy. Kto może się nie przejmować wejściem w życie KSeF. Jakie dokumenty pozostaną w obiegu do 31 grudnia, a jakie znikną po 31 grudnia, w tym które bedą poza KSeF - zobaczysz to na prostym zestawieniu. Co z fakturami uproszczonymi od 1 lipca 2024 oraz 1 stycznia 2025. Jak wystawiać faktury na rzecz osób fizycznych. Jakie kroki podjąć, żeby dobrze przygotować się do KSeF. Jakie uwierzytelnić się w KSeF i jakie uprawnienia powinien nadać Tobie podatnik. Jak zmieni się data wystawienia faktury ustrukturyzowanej vs. faktur papierowych czy elektronicznych. Jak zmieni się data otrzymania faktury. Czy można i jak ująć faktury wystawione poza KSEF w trakcie awarii, niedostępności KSeF czy niemożności wystawienia faktury i jaki to ma wpływ na rozpoznanie podatku VAT. Faktury korygujące - kiedy nie można ich wystawić, jak zmieni się moment obniżenia podstawy i obowiązek do obniżenia VAT naliczonego. Duplikaty - czy nadal pozostaną. Dodatkowy obowiązek przy przypadku płatności za faktury wystawione w KSeF.

    Szkolenie trwa ok. 1 godziny. Materiały pdf do pobrania.

Podatek VAT w obrocie krajowym 2024 - cz.1 podstawy:

  • 1. Podatek VAT - wprowadzenie

    Wykłady stanowią wprowadzenie do kursu dotyczącego podatku VAT. Omawiają podstawowe pojęcia związane z podatkiem VAT, w tym kiedy powstaje VAT należny, a kiedy naliczony, jak kalkuluje się podatek VAT oraz kto jest ostatecznym podatnikiem finansującym ten podatek.

  • 2. Podatnik VAT - obowiązki -deklaracje, JPK

    Wykłady wyjaśniają kto jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z przepisami o podatku VAT oraz jakie czynności podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Omawiają kiedy działalność jednostki staje się działalnością gospodarczą wg ustawy o podatku VAT oraz w jakich okolicznościach nie przedsiębiorcy tj. np. osoby fizyczne mogą być podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Na końcu wykładu omówione zostają obowiązki podatnika VAT - rejestry, deklaracje oraz JPK_VAT.

  • 3. Zwolnienie ogólne VAT

    Wykłady omawiają zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego tj. ogólnego z podatku VAT, które uzależnione jest od wysokości obrotu. Przedstawiają podstawowe prawa oraz obowiązki podatnika zwolnionego, w tym kiedy istnieje konieczność prowadzenia ewidencji oraz wypełniania deklaracji VAT.

  • 4. Zwolnienia przedmiotowe VAT

    Wykłady omawiają zasady korzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. Wyjaśniają jakie prawa oraz obowiązki wiążą się przy korzystaniu z tego zwolnienia oraz typy działalności, które są zwolnione. Na koniec przedstawiono warunki korzystania ze zwolnienia przy dostawie budynków, budowli lub ich części.

  • 5. Przedmiot VAT - odpłatna dostawa i świadczenie usług

    Wykłady wyjaśniają jak należy rozumieć zgodnie z przepisami o podatku VAT odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Omawiają w jakich przypadkach darowizny, czy przekazanie towarów lub używanie towarów bezpłatnie może zostać opodatkowane podatkiem VAT. Przedstawiają w jakich przypadkach mamy do czynienia z prezentami o małej wartości lub próbkami oraz kiedy bezpłatne świadczenie usług również jest opodatkowane VAT.

  • 6. Moment powstania obowiązku podatkowego - zasady ogólne

    Wykłady omawiają jak poprawnie zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku VAT rozpoznać obowiązek podatkowy dotyczący VAT należnego z czynności opodatkowanej. Wyjaśniono tutaj zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów, świadczenia usług w sposób ciągły, usług długoterminowych, rozliczanych w okresach rozliczeniowych lub etapami. Na koniec przedstawiono przypadki szczególne gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty bądź wystawienia faktury.

  • 7. Podstawa opodatkowania w VAT

    Wykłady przedstawiają w jaki sposób poprawnie ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Wyjaśniają jakie koszty można wliczyć do podstawy opodatkowania,a o jakie należy podstawę pomniejszyć i co zrobić w przypadku kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą w opakowaniach zwrotnych. Na koniec omawiają zasady przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złotówki.

  • 8. Stawki VAT, nowa matryca VAT

    Wykłady omawiają zasady ustalania stawek VAT wg. tzw. nowej matrycy stawek VAT.

  • 9. Prawo do odliczenia VAT naliczonego - zasady

    Wykład wprowadza w temat rozliczania podatku VAT. Omawia warunki, jakie muszą zostać spełnione aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony czyli tzw. prawo do odliczenia VAT. Wyjaśnia termin takiego odliczenia, jak również ograniczenie prawa do odliczenia VAT. Na koniec prezentuje zasady korekty podatku VAT naliczonego w związku z otrzymaniem faktury korygującej oraz tzw. ulgi na złe długi.

Podatek VAT w obrocie krajowym 2024 - cz.2 VAT zaawansowany:

  • 1. Dokumenty, VAT - faktura, paragon do faktury

    Wykłady prezentują podstawowe dokumenty potwierdzające dokonanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Skupiają się przede wszystkim na fakturze (dawniej nazywanej fakturą VAT) wyjaśniając kto i w jakich terminach ma obowiązek wystawić fakturę. Przedstawiają podstawowe elementy faktury oraz zasady jej wystawiania z wyszczególnienie różnic w przypadku faktury uproszczonej, faktury korygującej, faktury zaliczkowej oraz noty korygującej.

  • 2. Kasy fiskalne on-line, off-line oraz zwolnienia z ewidencji

    Wykłady prezentują w jakich okolicznościach powstaje obowiązek ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej zgodnie z ustawą o podatku VAT. Omawiają również potencjalnie zwolnienia z z tego obowiązku tj. zwolnienie podmiotowe, przedmiotowe oraz podmiotowo - przedmiotowe. Wyjaśniają także w przypadku jakich typów działalności zwolnienia nie mogą być zastosowane oraz prezentują główne zasady ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej ON-LINE oraz OFF-LINE zgodnie z ustawą i nowym rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących.

  • 3. Proporcja, prewspółczynnik a odliczanie VAT

    Wykłady omawiają zasady kalkulacji wysokości podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu dotyczącego wydatków na działalność mieszaną tj. opodatkowaną oraz zwolnioną przy zastosowaniu tzw. proporcji. Dodatkowo omawiają specyficzne regulacje dotyczące kalkulacji wysokości podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu w przypadku zakupu/wytworzenia nieruchomości przeznaczonej do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych.

  • 4. Korekta podatku VAT naliczonego - zmiana proporcji, prewspółczynnika

    Wykłady omawiają obowiązek korekty podatku VAT naliczonego, który podlegał odliczeniu w związku z wydatkami przeznaczonymi na działalność mieszaną tj. opodatkowaną oraz zwolnioną. Przedstawiają zasady kalkulacji korekty w przypadku zakupu towarów, środków trwałych i WNiP o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł oraz środków trwałych i WNiP o wartości początkowej nie przekraczającej 15 000 zł a także nieruchomości. Na koniec wyjaśniają zasady obliczenia wysokości korekty w przypadku zmiany przeznaczenia towarów, środków trwałych czy nieruchomości w tym także jak rozliczyć ich sprzedaż.

  • 5. Samochody a prawo do odliczenia VAT

    Wykład prezentuje szczególne zasady odliczania podatku VAT naliczonego związanego z wydatkami na pojazd samochodowy. Omawia przypadki, w których przysługuje prawo do odliczenia podatku wysokości 50% oraz kiedy można skorzystać z odliczenia 100%. Wyjaśnia pojęcia pojazdu samochodowego jak również wykorzystania pojazdu wyłącznie na działalność opodatkowaną. Przedstawia kiedy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz które pojazdy to pojazdy o konstrukcji specjalnej.

  • 6. Split payment czyli mechanizm podzielonej płatności

    Wykład omawia zasady działania tzw. split payment tj. mechanizmu podzielonej płatności.

  • 7. KSeF dla księgowych

    Krajowy System e - Faktur staje się obowiązkowym systemem do wystawiani faktur od 1 lipca 2024. Czy Ty jako księgowy jesteś na niego przygotowany?

    Większość szkoleń na rynku z KSeF omawia wdrożenie KSeF z perspektywy podatnika, a nie księgowego.

    Ale nie ukrywajmy, to do nas ten przedsiębiorca czy podatnik trafi z pytaniami o to co zrobić w związku z KSeF.

    Krajowy System e-Faktur, to projekt trudniejszy, bardziej czasochłonny niż JPK.

    A pamiętamy ile było zamieszania wokół wprowadzenia obowiązku wysyłania tego pliku.

    Przeżyliśmy? Tak przeżyliśmy.

    Co jest ważne? Przygotowanie się na zmiany.

    Jeśli chciałbyś mieć pewność, że wiesz z czym wiąże się KSeF dla Twojego klienta, ale także dla Ciebie to zapraszam na szkolenie:

    Czego dowiesz się z tego szkolenia:

    Kogo dotyczy obowiązkowy KSeF i od kiedy. Kto może się nie przejmować wejściem w życie KSeF. Jakie dokumenty pozostaną w obiegu do 31 grudnia, a jakie znikną po 31 grudnia, w tym które bedą poza KSeF - zobaczysz to na prostym zestawieniu. Co z fakturami uproszczonymi od 1 lipca 2024 oraz 1 stycznia 2025. Jak wystawiać faktury na rzecz osób fizycznych. Jakie kroki podjąć, żeby dobrze przygotować się do KSeF. Jakie uwierzytelnić się w KSeF i jakie uprawnienia powinien nadać Tobie podatnik. Jak zmieni się data wystawienia faktury ustrukturyzowanej vs. faktur papierowych czy elektronicznych. Jak zmieni się data otrzymania faktury. Czy można i jak ująć faktury wystawione poza KSEF w trakcie awarii, niedostępności KSeF czy niemożności wystawienia faktury i jaki to ma wpływ na rozpoznanie podatku VAT. Faktury korygujące - kiedy nie można ich wystawić, jak zmieni się moment obniżenia podstawy i obowiązek do obniżenia VAT naliczonego. Duplikaty - czy nadal pozostaną. Dodatkowy obowiązek przy przypadku płatności za faktury wystawione w KSeF.

    Szkolenie trwa ok. 1 godziny. Materiały pdf do pobrania.

Jak zacząć?

  • Po wybraniu przycisku Zamawiam kurs system poprosi Cię o podanie danych: adresu email oraz imienia i nazwiska.
    WAŻNE, by podać poprawny adres mailowy, ponieważ na ten adres otrzymasz od nas dane do logowania oraz informacje dotyczące statusu Twojego zamówienia.
    Sprawdź również poprawność swojego imienia i nazwiska. Zostanie ono umieszczone na certyfikacie po ukończeniu kursu.
  • Po zaksięgowaniu Twojej płatności (z reguły po kilku minutach od momentu dokonania płatności) otrzymasz od nas informację o odblokowaniu dostępu do kursu na podany przez Ciebie adres email.
  • Naukę możesz rozpocząć w dowolnym dla siebie momencie. Możesz również przerywać i wznawiać kiedy tylko chcesz.
  • Masz nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów przez pół roku z możliwością przedłużenia, aby mieć ciągle jak najświeższą wiedzę!
dot