5. Klasyfikacja kosztów na stałe i zmienne

Wykład prezentuje podział na kosztów na koszty stałe i zmienne. Wyjaśnia na przykładach, które z kosztów zaliczamy do kosztów zmieniających się wraz z wielkością produkcji oraz tych niezależnych od wielkości produkcji. Omawia również przypadek kosztów skokowo - stałych.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Witam, W rachunku kosztów zmiennych, i w całym kursie, za koszt zmienny podaje się koszt bezpośredniej robocizny. Jeśli produkcja wyniosła 1000 jednostek, a w kolejnym miesiącu 500 jednostek np.. z uwagi na brak popytu, pracownik bezpośrednio produkcyjny generalnie pracuje w oparciu o umowę która gwarantuje mu stałe wynagrodzenie miesięczne niezależnie od wielkości produkcji. Ewentualna premia/bonus są rosnące wraz ze wzrostem produkcji. Jak zatem potraktowałaby Pani w Analizie kosztów zmiennych czy BEP stałą wartość wynagrodzenia pracownika bezpośrednio produkcyjnego ? Pozdrawiam Darek
    550a1618ba34cea33849bb0eaa747a7c
    Dariusz Rutkowski
  • Jeżeli wynagrodzenie pracownika bezpośrednio produkcyjnego jest stałe, niezależne od ilości wyprodukowanych jednostek to potraktowałabym ten koszt jednak jako stały a nie zmienny, szczególnie w kontekście BEP.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot