Następny wykład:

Podsumowanie przychodów oraz kosztów

rozpocznie się za 10 sekund.

0. Rachunek Zysków i Strat cz.3 - kalkulacja wyniku finansowego

Wykłady wchodzące w skład kursu podstaw rachunkowości finansowej. Stanowią cz. 3 serii wykładów dotyczących rachunku zysków i strat (RZiS). Prezentują w jaki sposób zgodnie z UoR należy kalkulować wynik finansowy (WF) oraz jakie typy WF ustawa rozróżnia. Wykład przedstawia na ciekawych przykładach ogólny wzór RZiS. 

Wykłady w szczególności omawiają:

 • podsumowanie klasyfikacji przychodów oraz kosztów wraz z weryfikacją wiedzy na praktycznym przykładzie,
 • czym jest wynik finansowy, wynik finansowy brutto oraz wynik finansowy netto,
 • jakie typy wyniku finansowego rozróżnia art. 42 UoR,
 • jak typy wyników finansowych z art. 42 UoR przenoszą się na wzór rachunku zysków i strat ujętego w ramach załącznika nr1 UoR,
 • jak stworzyć rachunek zysków i strat mając dane dotyczące operacji finansowych - wykład przy pomocy praktycznych przykładów przedstawia kalkulację ogólnego wzoru rachunku zysków i strat.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś chciałabym Was zaprosić 3 część z serii wykładów dotyczących rachunku zysków i strat. Teraz przechodzimy do tej esencji czyli do kalkulacji wyniku finansowego oraz ogólnego wzoru rachunku zysków i strat. W ramach tego wykładu przypomnimy sobie klasyfikację przychodów i kosztów, będziemy mieli fajne ściągi odnośnie pozostałych przychodów i kosztów i przychodów i kosztów finansowych. Przejdziemy do przykładu całościowego, który nam przypomni tą wiedzę, przypomni klasyfikację zanim przejdziemy do kalkulacji wyniku finansowego i tworzenia rachunku zysków i strat. Następnie przechodzimy już do wyniku finansowego: czym jest, jak się go liczy, czym jest wynik finansowy brutto, wynik finansowy netto. Rozwiążemy sobie razem krótki przykład dotyczący wyniku finansowego a następnie przejdziemy do wzoru rachunku zysków i strat. Opowiemy sobie o poszczególnych jego elementach oraz o tym jakich kont księgowych używamy w zakładowym planie kont do ewidencji związanych z wynikiem finansowym czyli do operacji wynikowych. Następnie przejdziemy do 2 konkretnych przykładów: 1. Przykład 1 będzie dotyczył firmy handlowej i razem spróbujemy zaklasyfikować w ramach tego przykładu przychody i koszty a następnie stworzyć rachunek zysków i strat z podziałem na poszczególne wyniki finansowe 2. To samo w przypadku przykładu 2 - tam również będziemy mieli do czynienia ale tym razem z firmą produkcyjną, będziemy mieli operacje i będziemy mieli stworzyć rachunek zysków i strat. Tu też zaklasyfikujemy przychody i koszty do poszczególnych kategorii. Wyodrębnimy sumy dla tych kategorii a następnie spróbujemy stworzyć rachunek zysków i strat. Myślę, że ten wykład stanowi super bazę do dalszego omawiania rachunku zysków i strat, do omawiania ewidencji kosztów i w związku z tym do przygotowania rachunku zysków i strat w tych 2 wariantach o których mówi ustawa. Serdecznie zapraszam.

Pytania:

 • Czy otrzymanie dotacji na zakup samochodu , nie powinno byc RMP (jeśli to środek trwały?). W wyjaśnieniu jednego z zadań testowych napisane jest, ze otrzymanie dotacji to operacja bilansowa (?)
  Bc6695a357776f4e1bd46b1390bd9ff2
  Maciej Świderski
 • Proszę o przesłanie tego pytania wraz z treścią zadania na maila - wtedy będę mogła się odnieść. Pytania testowe się losują więc nie wiem do którego się Pan odnosi. Dziękuję.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot