Następny wykład:

Podsumowanie przychodów oraz kosztów

rozpocznie się za 10 sekund.

0. Rachunek Zysków i Strat cz.3 - kalkulacja wyniku finansowego

Wykłady wchodzące w skład kursu podstaw rachunkowości finansowej. Stanowią cz. 3 serii wykładów dotyczących rachunku zysków i strat (RZiS). Prezentują w jaki sposób zgodnie z UoR należy kalkulować wynik finansowy (WF) oraz jakie typy WF ustawa rozróżnia. Wykład przedstawia na ciekawych przykładach ogólny wzór RZiS. 

Wykłady w szczególności omawiają:

 • podsumowanie klasyfikacji przychodów oraz kosztów wraz z weryfikacją wiedzy na praktycznym przykładzie,
 • czym jest wynik finansowy, wynik finansowy brutto oraz wynik finansowy netto,
 • jakie typy wyniku finansowego rozróżnia art. 42 UoR,
 • jak typy wyników finansowych z art. 42 UoR przenoszą się na wzór rachunku zysków i strat ujętego w ramach załącznika nr1 UoR,
 • jak stworzyć rachunek zysków i strat mając dane dotyczące operacji finansowych - wykład przy pomocy praktycznych przykładów przedstawia kalkulację ogólnego wzoru rachunku zysków i strat.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś chciałabym Was zaprosić 3 część z serii wykładów dotyczących rachunku zysków i strat. Teraz przechodzimy do tej esencji czyli do kalkulacji wyniku finansowego oraz ogólnego wzoru rachunku zysków i strat.

W ramach tego wykładu przypomnimy sobie klasyfikację przychodów i kosztów, będziemy mieli fajne ściągi odnośnie pozostałych przychodów i kosztów i przychodów i kosztów finansowych. Przejdziemy do przykładu całościowego, który nam przypomni tą wiedzę, przypomni klasyfikację zanim przejdziemy do kalkulacji wyniku finansowego i tworzenia rachunku zysków i strat.

Następnie przechodzimy już do wyniku finansowego: czym jest, jak się go liczy, czym jest wynik finansowy brutto, wynik finansowy netto. Rozwiążemy sobie razem krótki przykład dotyczący wyniku finansowego a następnie przejdziemy do wzoru rachunku zysków i strat. Opowiemy sobie o poszczególnych jego elementach oraz o tym jakich kont księgowych używamy w zakładowym planie kont do ewidencji związanych z wynikiem finansowym czyli do operacji wynikowych.

Następnie przejdziemy do 2 konkretnych przykładów:

 1. Przykład 1 będzie dotyczył firmy handlowej i razem spróbujemy zaklasyfikować w ramach tego przykładu przychody i koszty a następnie stworzyć rachunek zysków i strat z podziałem na poszczególne wyniki finansowe
 2. To samo w przypadku przykładu 2 - tam również będziemy mieli do czynienia ale tym razem z firmą produkcyjną, będziemy mieli operacje i będziemy mieli stworzyć rachunek zysków i strat. Tu też zaklasyfikujemy przychody i koszty do poszczególnych kategorii. Wyodrębnimy sumy dla tych kategorii a następnie spróbujemy stworzyć rachunek zysków i strat.

Myślę, że ten wykład stanowi super bazę do dalszego omawiania rachunku zysków i strat, do omawiania ewidencji kosztów i w związku z tym do przygotowania rachunku zysków i strat w tych 2 wariantach o których mówi ustawa.

Serdecznie zapraszam.

Pytania:

 • Czy otrzymanie dotacji na zakup samochodu , nie powinno byc RMP (jeśli to środek trwały?). W wyjaśnieniu jednego z zadań testowych napisane jest, ze otrzymanie dotacji to operacja bilansowa (?)
  Bc6695a357776f4e1bd46b1390bd9ff2
  Maciej Świderski
 • Proszę o przesłanie tego pytania wraz z treścią zadania na maila - wtedy będę mogła się odnieść. Pytania testowe się losują więc nie wiem do którego się Pan odnosi. Dziękuję.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy wykład
dot