5. Rozwiązanie przykładu pozostałe przychody operacyjne

Wykład prezentuje rozwiązanie przykładu dotyczącego pozostałych przychodów operacyjnych.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Mam pytanie odnośnie ujmowania darowizny w postaci ŚT jako rozliczenia międzyokresowe przychodów: 1. z którego art. UoR to wynika; 2. rozumiem, że zawieszamy darowiznę na RMB, skąd całość zostanie wyksięgowana w momencie rozpoczęcia użytkowania tego ŚT, czy może skąd będą następować comiesięczne odpisy równolegle do okresu użytkowania tego ŚT?
    531aa1bcc5933b10ae574ddbb0d630b6
    Krzysztof Bartkowiak
  • UoR nakazuje stosować zasadę współmierności przychodów oraz kosztów (art. 6 ust. 2) stąd darowiznę rozpoznajemy jako przychód dopiero w proporcji do odpisów amortyzacyjnych (wraz z zużywaniem się ŚT). O ewidencji darowizny mówimy więcej w tym wykładzie: http://kursy-rachunkowosci.pl/kursy/kurs-podstaw-rachunkowosci/ewidencja-przychodow-i-kosztow-pozostalej-dzialalnosci-operacyjnej/22-zapis-ksiegowy-otrzymania-darowizny-srodka-trwalego?autoplay=1.
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
  • Dlaczego pkt 11. Otrzymane odszkodowanie związane z pożarem nieruchomości biurowej nie zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, skoro zdarzenia losowe wchodzą w skład tych przychodów? Pozdrawiam.
    C9a00207fb7e91748eed1cff88f17fce
    Kajetan Górniak
  • Cofam pytanie, nie dosłuchałem ostatnich kilkunastu sekund a tam jest sprostowanie:)
    C9a00207fb7e91748eed1cff88f17fce
    Kajetan Górniak
  • Tak jak wspomnieliśmy w wykładzie, ta odpowiedź jest nieprawidłowa, jeżeli zdarzenie miało miejsce w 2015 roku (wtedy klasyfikujemy taki przychód jako zysk nadzwyczajny), ale gdyby miało miejsce w 2016 to możemy je zaliczyć do PPO zgodnie z nowelizacją UoR. Pozdrawiam
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy wykład
dot