Mylić się jest rzeczą ludzką, pewnie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś pomylić. Samo życie prawda?
Pomyłka zdarzyła się też pewnemu przedsiębiorcy.
Czy wiesz, co się stanie, gdy nie wystawimy faktury przychodowej w terminie i nie rozpoznamy przychodu z tego tytułu?
Zapraszam Cię dzisiaj do wpisu na bloga właśnie w tym temacie.
Zacznijmy od przykładu…
Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu stron internetowych. Jest zwolniony z VAT, a podatek dochodowy rozlicza w formie liniowej (prowadzi KPiR).
W marcu 2024 roku wykonał niewielką usługę na rzecz jednego z kontrahentów, ale zapomniał o wystawieniu faktury za tę usługę. O niedopatrzeniu zorientował się dopiero 29.06.2024 roku, kiedy to kontrahent upomniał się o fakturę, na podstawie której chciał dokonać płatności. Pan Jan wystawił brakujący dokument w dniu 29.06.2024 roku z 14 dniowym terminem płatności (nie otrzymał wcześniej zapłaty za wykonane usługi). W jakim miesiącu Pan Jan powinien wykazać przychód do opodatkowania i co mu grozi za niewystawienie faktury w terminie?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W związku z tym to, że pan Jan nie otrzymał jeszcze płatności, nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia. Usługa została wykonana, a więc powstał przychód podlegający opodatkowaniu. Pytanie, w którym momencie ten przychód powstał.
Data powstania przychodu
Ponownie wracamy do przepisów ustawy, która mówi, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Jak dokładnie przeanalizujesz ten przepis zauważysz, że przychód będzie powstawał w najwcześniejszej z tych 3 dat.
W przypadku pana Jana:
- data wykonania usługi to marzec 2024,
- data wystawienia faktury to 29 czerwiec 2024,
- data płatności – jeszcze nie jest znana, nie dokonano płatności.
W związku z tym obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie już w marcu 2024 roku.
Co powinien zrobić Pan Jan? Wystawić zaległą fakturę z datą powstania przychodu w marcu i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.
Co jeszcze grozi panu Janowi za niewystawienie faktury w terminie i nierozpoznanie przychodu?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 62 §1 KKS – kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
Jeżeli Pan Jan nie rozpozna przychodu i nie ureguluje zaległości podatkowej, jeżeli fiskus to wykryje, będą grozić mu konsekwencje z tytułu nierzetelnego prowadzenia księgi, przy założeniu, że nie rozpoznany przychód przekroczył 0,5% wartości przychodu z danego roku.
Zgodnie z art. 61 §1 KKS kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
