Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Plusy i minusy pracy w korporacji

, 22 sierpnia 2019

W poprzednich wpisach na blogu prezentowałam wspólnie z Agnieszką Starzyk, jak przygotować się do rekrutacji w korporacji na stanowisko księgowe. Dzisiaj wspólnie zastanowimy się i odpowiemy na pytanie, czy warto aplikować do korporacji?


Księgowość korporacyjna budzi mieszane uczucia. Jedni pracę w korpo zachwalają, a innym spędza ona sen z powiek. Chcesz wiedzieć, co może Cię czekać w sektorze BPO/SSC (Business Process Outsourcing/ Shared Services Centers)? Przygotuj się! Przenoszę Cię w zupełnie inny wymiar!

Opcje zatrudnienia

Mieszkańcy dużych miast nie mogą narzekać na brak wyboru miejsca pracy. Dostępność centrów biznesowych jest niepodważalnym atutem w poszukiwaniu zatrudnienia zwłaszcza dla studentów kończących studia. Coraz częściej firmy oferują także częściową pracę zdalną, co może być interesujące również dla osób, które nie mieszkają na stałe w centrum. 

Nie martwisz się o regularną pensję!

Stabilność zatrudnienia jest kolejnym plusem. Nie musisz się martwić o wypłatę wynagrodzenia. Zawsze wpłynie ono w terminie na Twój rachunek bankowy. Wynagrodzenie jest też zazwyczaj dużo wyższe niż w biurach rachunkowych. Różnice te mogą wynikać z konieczności znajomości języka obcego. Oprócz podstawowego wynagrodzenia możesz liczyć na kwartalne i roczne premie oraz bonusy. 

Korporacyjne zwiedzanie

Jeśli lubisz częste wyjazdy i chcesz odwiedzić dalekie kraje, są stanowiska, które Ci to umożliwią. W ramach zatrudnienia, szczególnie gdy tworzony jest nowy dział, masz możliwość wyjazdu na tzw. Transition. Podczas niego uczysz się procedur, ale przy okazji poznajesz ludzi i kulturę obcego kraju. Masz również możliwość, co nieco pozwiedzać.

Rozwój osobisty – trzy razy tak!

Korporacje dają dużą szansę na rozwój zawodowy poprzez:

  • szkolenia wewnętrzne
  • wsparcie finansowe studiów podyplomowych
  • finansowanie najistotniejszych certyfikatów międzynarodowych z zakresu księgowości i finansów takich jak ACCA czy CIMA
  • nauka języków w trakcie czasu pracy lub pokrycie kosztów kursu językowego, w którym języku świadczymy usługi.

Dodatkowe benefity

Każda korporacja oferuje w ramach dodatkowych świadczeń, czyli tzw. benefitów prywatną opiekę zdrowotną oraz kartę Multisport, umożliwiającą korzystanie z siłowni czy basenu, uprawniającą do zniżek w kinach oraz miejscach rekreacji. Jest to w całości lub w większości finansowane przez pracodawcę. Dla umilenia czasu poza biurem organizowane są pikniki rodzinne oraz huczne imprezy pracownicze, a także mniejsze inicjatywy i konkursy. Natomiast samo biuro jest w pełni wyposażone. Nie tylko kuchnia z ekspresem do kawy (tak kluczowej w pracy księgowego!), ale i specjalne sale relaksu z grami, bilardem czy nawet własnym barem! Czego się nie robi dla komfortu pracownika 🙂

Czy są jakieś minusy?

Niestety, nie zawsze jest aż tak kolorowo. Nieustanny stres (wpisany notabene w naturę zawodu) spotęgowany jest wewnętrznymi terminami, które mogą być określone nawet co do godziny! Pracując dla klienta z innej strefy czasowej, musimy dostosować się do jego standardowych godzin, które mogą oznaczać dla nas godziny wieczorne lub nocne zmiany. Nie zapominajmy o świętach. Kalendarz polskich świąt różni się od innych krajów. Długi weekend majowy czy wyjazd na Wszystkich Świętych może się okazać niemożliwy, jeśli zaplanowane jest wtedy zamknięcie miesiąca. 

Różnice kulturowe

Praktyką biznesową w centrach insourcingowych i outsourcingowych jest przekazanie niektórych zadań do krajów, gdzie ich realizacja jest tańsza. Obecnie wszystkie prostsze i ustabilizowane procesy wykonywane są w Indiach, a różnice kulturowe mogą znacznie utrudniać współpracę.

Rotacja pracowników

Częste zmiany w zespole (znudzenie stanowiskiem po pewnym czasie powoduje ucieczkę pracownika do innego centrum) powodują utratę wiedzy, której nie da się spisać w procedurach. Ze względu na ściśle określoną odpowiedzialność czasami ciężko znaleźć osobę, która potrafiłaby precyzyjnie odpowiedzieć na dane pytanie.

Praca w korporacji to Interesujące projekty i ambitni współpracownicy, “klepanie” faktur i brak decyzyjności.

Brak elastyczności – procedury, procedury i jeszcze raz procedury

Poza pracą sensu stricto koniecznie trzeba zaznaczyć charakter organizacyjny zatrudnienia w korporacji. Wszystko jest określone procedurami (nie przesadzam!), od których odstępstwa są rzadkością. Twoja ścieżka rozwoju jest dokładnie opisana. Wliczamy w to nie tylko zdobywane kwalifikacje i doświadczenie, ale również umiejętności miękkie i osiągnięcia w dodatkowych projektach. Wniosek o awans musi zawierać przykłady zachowań lub inne mierzalne wyniki, a sam wniosek analizowany jest przez twojego bezpośredniego przełożonego, osobę z HR (dział human resources) oraz… wszystkich managerów działu! Wszystko po to, żeby awans był decyzją całkowicie obiektywną. 

Interesujące projekty i ambitni współpracownicy, “klepanie” faktur i brak decyzyjności. W korporacji znajdziesz wszystko. Jedno jest pewne, i to potwierdzi pracownik każdej korpo: wszystko zależy od projektu i ludzi, z którymi się pracuje. Tak jak w każdej pracy, tutaj może być albo bardzo dobrze, albo bardzo źle.


Sprawdź nasze poprzednie wpisy o pracy w Księgowości.

Marzysz o pracy w Korporacji? Chcesz podnieść swoje kwalifikacje? Zobacz Kursy Rachunkowości MENTORIS i podnieś swoje kwalifikacje.


Nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Oceń najpierw swój poziom wiedzy w przydatnym quizie, zakończonym 3-dniowym, bezpłatnym mini kursem!

Szczegóły TUTAJ.

Napisz komentarz: