Księgowość korporacyjna jest stanowczo inna od księgowości mniejszych podmiotów.
Gigantyczna ilość transakcji, zespoły księgowe liczące po kilkadziesiąt osób, to w takich podmiotach standard. I właśnie takie podmioty szukają rozwiązań, które są w stanie uprościć księgowość.
Jednym z nich jest właśnie program SAP, który dopasowuje się do potrzeb danej działalności.
W księgowości korporacyjnej bazujemy na procedurach i aby móc odnaleźć się w systemie księgowym, musimy znać kody transakcji – o tym pisałyśmy już z Karoliną Stolarczyk w poprzednim wpisie.
Dzisiaj zapraszam Cię do wpisu o podstawowych księgowaniach w SAP w oparciu ponownie o kody transakcji, którego autorem jest również Karolina.
Karolina wybrała dla Ciebie te kody transakcji, które przydadzą się na pewno, czyli:
- księgowanie dokumentu,
- jego wyświetlanie,
- oraz coś do nas bez wątpienia może uratować, czyli odwracanie zaksięgowanego dokumentu.
Księgowanie dokumentu w SAP
Każdy księgowy prędzej czy później trafi na operację ewidencji jakiegoś dokumentu w SAP. Jakiego kodu transakcji w takim wypadku użyć? Przydatny jest skrót FB01.
SAP: kod transakcji FB01
Księgowanie dokumentu (eng. Post document) – zazwyczaj używając tej funkcji, uzupełniamy kilka pól, a mianowicie:
- datę dokumentu,
- datę księgowania,
- kod spółki,
- walutę,
- typ transakcji,
- oraz referencje bądź tekst.
O ile większość tych pozycji jest jasna tak, jeżeli chodzi o referencję bądź tekst, są tutaj różne zasady i tak naprawdę w każdej firmie wygląda to inaczej. Dlatego najlepiej dowiedzieć się od razu na początku, jakie są zasady opisu dokumentów, żeby nie było później problemów z klasyfikacją danej, zaksięgowanej transakcji.
Żeby przejść dalej, należy wybrać również stronę księgowania, debetową bądź kredytową.
I tutaj taka podpowiedź, która może się przysłużyć również np. przy wyborze typu transakcji i w innych miejscach, przy których masz wątpliwości. Najeżdżając na niektóre okienka, wyświetla się lupka, kiedy na nią naciśniesz, pojawiają się dostępne opcje, tak np. jak tutaj widzisz, że po debecie księgujemy z 40, a po kredycie z 50:
Wyświetli się okno z opisanymi opcjami wyboru:
Wyświetlanie dokumentu w SAP
Kolejny bardzo przydatny kod transakcji to wyświetlanie dokumentu.
Wyświetlanie dokumentu (FB03) przydaje się, kiedy chcemy sprawdzić, jak dany dokument został zaksięgowany, np. z jaką kwotą, jakim VAT-em itd.
Może taka informacja być potrzebna np. w sytuacji, gdy analizujemy księgowania na danym koncie. Aby jednak z tego skorzystać, trzeba posiadać konkretny numer dokumentu i spółkę, w jakiej został zaksięgowany:
Odwracanie księgowania w SAP
Ostatnia transakcja, która ratuje z opresji każdego księgowego, to odwracanie księgowania: kod FB08 Storno dokumentu (eng. Reverse dokument).
Musimy oczywiście wiedzieć, jaki dokument chcemy odwrócić i wpisać:
- jego numer,
- numer spółki
- i rok.
I tutaj uwaga: rok jest bardzo ważny, ponieważ zupełnie niepotrzebnie możemy odwrócić taki sam numer transakcji w innym roku, a wtedy już możemy nie dojść do tego, co właśnie odwróciliśmy.
Uzupełniamy także datę oraz powód odwrócenia, który wybieramy z rozwijanej listy.
Oczywiście jak już wspominałam, transakcji jest o wiele, wiele więcej, a potrzeba ich poznania zależna jest od działu księgowości, w której pracujemy.
W tym i w poprzednim wpisie wybrałam te, z którymi każdy księgowy, niezależnie od działu może mieć styczność.
Księgowość korporacyjna to zupełnie inna bajka niż np. księgowość w biurze rachunkowym. Tu już wyzwaniem jest sama ilość transakcji, a nie tylko typ danej operacji.
Jeżeli zainteresowała Cię księgowość korporacyjna, koniecznie obserwuj nas, bo szykuję na ten temat już kolejne wpisy.