Kontynuujemy tym wpisem serię postów dotyczących korpomowy. Odczarowujemy pojęcia, które na pierwszy rzut oka brzmią zupełnie niezrozumiale. Oswajamy trudne zagadnienia, które tylko takie się wydają. Dzisiaj przeczytasz o transakcjach F-28 oraz F-32.
Zapraszam Cię na kolejny wpis, który przygotowała dla nas Karolina Stolarczyk, wieloletni praktyk w księgowości korporacyjnej.
„Klirowanie” na koncie klienta
W poprzednim artykule przedstawiłam Ci krok po kroku działanie transakcji F-03. Używać jej będziesz, kiedy będzie trzeba połączyć ze sobą dwie bądź więcej pozycji na kontach księgi głównej. W tym artykule chcę Cię przeprowadzić przez bilansowanie konta klienta. Posłużą nam do tego dwie transakcje F-28 oraz F-32.
Zacznijmy od transakcji, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieco skomplikowanej. Na szczęście to tylko pozory. 😊 F-28 to transakcja, w której połączysz płatność (zaksięgowaną na przykład na koncie płatności przychodzących) z fakturą. Zatem przez F-28 będziesz mógł połączyć kwotę znajdującą się na innym koncie, czyli na przykład na jakimś koncie księgi głównej z fakturą, którą masz zaksięgowaną na kliencie. Spójrz poniżej, jak to wygląda:
Jej wygląd jest może nieco mniej przyjazny niż F-03, ale spokojnie, to tylko kilka pozycji więcej do uzupełnienia.
Podzielimy sobie wygląd tej transakcji na 3 etapy. W pierwszym musisz uzupełnić datę dokumentu, datę księgowania, numer dokumentu (czyli numer faktury, którą chcesz połączyć z płatnością), referencje, tekst nagłówka i tekst „kliringu”. Często w te wszystkie trzy miejsca wpisuje się dokładnie ten sam tekst, ale to oczywiście zależy od polityki firmy.
Typ dokumentu w przypadku księgowań na kliencie to zazwyczaj DZ. Okres, w jakim księgujesz, czyli dany miesiąc, numer spółki oraz walutę. Wszystkie wymagane pola zaznaczyłam Ci poniżej:
W kolejnych polach najważniejszy jest numer konta, na którym masz aktualnie płatność, kwotę, którą chcesz połączyć z fakturą oraz tekst:
Na ostatnim etapie musisz wpisać numer klienta, na którym znajduje się dana faktura:
Kiedy masz już wszystko wypełnione, klikasz oczywiście ENTER bądź „proces open items”:
I wchodzisz do transakcji, która wygląda w środku już identycznie jak to, co znasz z transakcji F-03:
Zasady łączenia, księgowania i wszystkie funkcje są tutaj takie same jak te, które już znasz z F-03, nie będę więc przeprowadzać Cię jeszcze raz przez ten cały proces. Z pewnością doskonale sobie poradzisz, korzystając z opisu F-03.
Klirowanie przy pomocy F-32
Kiedy wszystko masz już zaksięgowane na koncie klienta i chcesz tylko zbilansować odpowiednie pozycje, możesz skorzystać z F-32. 😊
Mamy już prawie wszystko omówione, jednak na sam koniec możemy się przyjrzeć jeszcze jednej transakcji. Weźmy pod uwagę, że płatność została już zaksięgowana na koncie klienta, ale nie wiedziałeś, z jaką fakturą powinna zostać połączona. Omówiłeś szczegóły z klientem i teraz chcesz dokonać takiego połączenia płatności z fakturą, które obydwie znajdują się na koncie klienta. Do tego posłuży Ci transakcja F-32:
Jak widzisz na powyższym zdjęciu, transakcja ta niczym Cię nie zaskoczy, bo poza nagłówkiem nie różni się niczym od transakcji F-03. Oczywiście poza tym, że w miejscu „account” wpisujesz po prostu numer klienta w SAP. Wszelkie inne kwestie pozostają niezmienne. Wpisujesz datę, z którą chcesz dokonać tego połączenia, okres, którego to dotyczy, „company code”, czyli numer spółki i walutę. Po wciśnięciu ENTER zobaczysz znany Ci już widok. Resztę wykonasz, korzystając z opisu dotyczącego F-03.