Nowy Ład, ponad 250 stron ustawy zmieniającej szereg ustaw podatkowych i nie tylko, czeka właśnie na podpis prezydenta. I zapewne się doczeka, raczej niespodzianek tu nie przewidujemy.
W ramach tej ustawy mamy szereg zmian, o których będę jeszcze pisać w co najmniej kilku artykułach, ale dzisiaj chciałabym się skupić na jednej z nich dotyczącej zmian w zasadach rozliczania leasingu na samochód osobowy.
Jak jest obecnie?
Obecnie kiedy, mówiąc kolokwialnie, bierzemy w leasing samochód osobowy na firmę, mamy dwie opcje w momencie jego wykupu.
Opcja 1:
Możemy wykup samochodu zrobić na firmę. Jeżeli jesteśmy podatnikiem VAT, to w takim wypadku odliczymy VAT w 50% lub 100% (jeżeli prowadziliśmy ewidencję przebiegu pojazdu), oraz zaliczymy ratę w KUP w odpowiedniej proporcji w zależności od tego czy:
- samochód jest przeznaczony tylko do działalności gospodarczej (100%),
- czy też na cele mieszane (75% KUP).
Musimy jednak pamiętać, że wykupując samochód do majątku firmy, w momencie gdy taki samochód, po wykupie chcemy sprzedać, musimy go opodatkować VAT, a wartość sprzedaży stanowi także przychód opodatkowany podatkiem dochodowym.
Opcja 2:
Do tej pory większość osób korzystała z możliwości wykupu samochodu osobowego prywatnie. Wartość wydatku dotyczącego wykupu nie można w takim wypadku zaliczyć do KUP, nie odliczymy również VAT z faktury dokumentującej taki wykup. Jest jednak jeden wielki plus tego rozwiązani, który powoduje, że większość przedsiębiorców wybiera tę opcję: jeśli poczekamy pół roku ze sprzedażą takiego samochodu, od momentu jego wykupu, to możemy sprzedać taki samochód bez opodatkowania wartości sprzedaży podatkiem VAT i czy podatkiem dochodowym.
Jeśli ratę wykupów ustawimy nisko, to jest to dla nas opłacalne rozwiązanie.
Nie tak dobrze w Nowym ładzie…
No właśnie do tego rozwiązania przyczepił się Nowy Ład.
I mówiąc wprost: likwiduje je.
Gdy nowe przepisy wejdą w życie, przedsiębiorca jeśli zdecyduje się sprzedać samochód wykupiony do majątku prywatnego z leasingu, żeby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania go podatkiem dochodowym, będzie musiał czekać aż 6 lat z taką sprzedażą!
Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że ta opcja jest kompletnie nieopłacalna.
Jak to obejść?
Jest światełko w tunelu.
Wystarczy, że taki wykupiony prywatnie z leasingu samochód darujemy osobie z tzw. zerowej grupy w podatku od spadków i darowizn:
- rodzicom,
- dziadkom,
- dzieciom,
- wnukom,
- czy rodzeństwu.
Może to być również nasz małżonek, o ile nie mamy z nim wspólności majątkowe.
Nie mamy tutaj podatku od spadków i darowizn (pamiętamy tylko o złożeniu formularza zgłaszającego darowiznę).
W takim wypadku osoba obdarowana będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży takiego samochodu na starych zasadach – jako nie-przedsiębiorca. I samochód będzie mogła sprzedać po pół roku bez konieczności naliczenia VAT czy zapłacenia podatku dochodowego.
Warto wiedzieć 🙂
O kolejnych zmianach będę pisała w kolejnych artykułach.