Wiesz już czym są aktywa trwałe, czyli aktywa przeznaczone do użytku na okres dłuższy niż 12 miesięcy od dnia bilansowego. Dziś omówię szerzej kwestię aktywów obrotowych i pokażę Ci, czym różnią się te dwa rodzaje aktywów.
Definicja aktywów obrotowych
Pewnie już wiesz, że aktywa obrotowe to aktywa, które są przeznaczone do zużycia lub zbycia w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego. Do aktywów obrotowych zalicza się 4 składniki: zapasy, należności krótkoterminowe, inwestycje krótkoterminowe i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
Aktywa trwałe a aktywa obrotowe
Jeżeli spojrzysz na bilans, zobaczysz, że każda z pozycji aktywów trwałych ma swój „odpowiednik” w aktywach obrotowych. To, co je różni, to przede wszystkim okres zużycia lub„termin ważności” do zbycia.
Elementy aktywów obrotowych
Pod nazwą „zapasy” kryją się aktywa rzeczowe przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub normalnego cyklu operacyjnego danej działalności.Oznacza to, że jeżeli cykl produkcyjny lub sprzedażowy w danej firmie trwa dłużej niż rok, ale te aktywa tj. produkty przeznaczone są do zbycia i stanowią część normalnego cyklu operacyjnego, można zaliczyć je do zapasów.
W skład zapasów wchodzą również materiały
Do zapasów zalicza się też materiały, więc wszystkie aktywa wykorzystywane do produkcji wyrobów gotowych, które cechuje to, że w cyklu produkcyjnym są wykorzystane całkowicie lub w takim stopniu, że nie można ich już dalej wykorzystać.
Materiały występują przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych, mogą też pojawić się w jednostkach nieprodukcyjnych np. usługowych jako materiały pomocnicze, niezwiązane bezpośrednio z główną działalnością np. materiały biurowe czy materiały do smarowania maszyn.
Produkty w toku i półprodukty to też zapasy!
Z materiałów powstają produkty w toku, czyli produkty, które nie są ukończone i nie nadają się jeszcze do sprzedaży – oraz produkty gotowe. Uważaj, by nie mylić półproduktów z produktami w toku. Produkty w toku nie nadają się do sprzedaży, ale półprodukty już tak, i są np. wykorzystywane przez inne przedsiębiorstwa do produkcji ich wyrobów.
Zapasami będą także gotowe towary
Towary są charakterystyczne dla jednostek handlowych, które kupują od jednostek produkcyjnych półprodukty oraz produkty gotowe i w ich bilansie stanowią one pozycję towarów. To np. drewno w tartaku – jako materiał trafia do fabryki mebli i w fabryce mebli wytwarza się z niego meble i ich elementy, czyli półprodukty i produkty gotowe. One są z kolei kupowane przez firmę handlującą meblami i dla niej stanowią już towary. Do zapasów oprócz materiałów, produktów w toku, półproduktów, produktów gotowych i towarów zalicza się również zapłacone zaliczki na poczet dostaw.
Należności krótkoterminowe
Stanowią odpowiednik należności długoterminowych w aktywach trwałych. Są to należności pieniężne wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego oraz – uwaga – należności z tytułu dostaw i usług, niezależnie od ich terminu wymagalności. Więc jeśli firma ma należności od odbiorców z tytułu dostaw i usług wymagalne w okresie np. dwóch lat, nadal trzeba je wymienić w należnościach krótkoterminowych. Będą to również wszelkie inne należności np. z tytułu podatków, dotacji, ubezpieczeń społecznych, należności od pracowników, które są wymagalne w ciągu 12 miesięcy.
Inwestycje krótkoterminowe
Z pojęciem inwestycji długoterminowych spotkałeś się podczas omawiania aktywów trwałych. Z kolei – dla odmiany – w aktywach obrotowych występują inwestycje krótkoterminowe. Tutaj, podobnie jak w przypadku inwestycji długoterminowych, będą to aktywa finansowe, które są płatne wymagalne, ale w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego. Są to więc akcje, udziały, papiery wartościowe oraz pożyczki udzielone do 12 miesięcy. W inwestycjach krótkoterminowych uwzględnia się również aktywa pieniężne, czyli środki w kasie i na rachunkach bankowych, czeki i weksle.
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe
Ostatnią z pozycji aktywów obrotowych stanowią krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Tak jak w przypadku rozliczeń długoterminowych, firma ma tu do czynienia z kosztami opłacanymi z góry za pewien okres. Różnica jest taka, że nie będzie to kilka lat, a kilka miesięcy. Będzie to np. czynsz zapłacony w styczniu z góry za cały rok. W takiej sytuacji koszt stycznia będzie właściwym kosztem danego miesiąca, a koszt kolejnych 11 miesięcy będzie stanowił krótkoterminowe rozliczenie międzyokresowe.
Artykuł : Czym są aktywa? Aktywa trwałe
Chcesz zrozumieć temat aktywów obrotowych jeszcze lepiej?
Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.
Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs podstaw rachunkowości zupełnie bezpłatnie!
