Księgowość jest bardzo szerokim zagadnieniem, z czego niekoniecznie mogą sobie zdawać sprawę przyszli adepci tego zawodu. W zależności od tego, jakie firmy w przyszłości chciałbyś rozliczać, musisz ukierunkować swoją wiedzę na konkretne obszary. Sprawdź, od czego najlepiej zacząć i jak to wszystko wygląda w praktyce.
Uproszczona księgowość
Naukę księgowości zawsze należy rozpocząć od podstaw, niezależnie od planów zawodowych związanych z rozliczaniem większych firm. Najprostszą formą księgowości jest tzw. księgowość uproszczona oparta o przepisy prawa podatkowego, a konkretnie o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z uproszczonej formy księgowości mogą skorzystać przedsiębiorcy: osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne oraz partnerskie osób fizycznych, o ile nie przekroczyły kwoty 2 mln euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy. Jeżeli ten warunek został spełniony, firma może prowadzić swoją księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dopiero po przekroczeniu wymienionej kwoty przedsiębiorca musi przejść na pełną księgowość i prowadzić tzw. księgi rachunkowe. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez księgę przychodów i rozchodów mogą wybrać dwie formy opodatkowania – na zasadach ogólnych według skali podatkowej 18% lub 32% albo na zasadach liniowych według stałej stawki 19%. Jeśli chcesz prowadzić księgowość mniejszych firm, koniecznie musisz poszerzyć swoją wiedzę o podatkową książkę przychodów i rozchodów, a także o ryczałt ewidencjonowany i kartę podatkową, na podstawie których mogą rozliczać się spełniający określone wymogi prawne mali przedsiębiorcy.
Pełna księgowość
Prowadzenie pełnej księgowości jest trudniejsze aniżeli rozliczanie małych firm na podstawie PKPiR. W tym wypadku podstawą jest zdobycie wiedzy z obszaru zasad rachunkowości (przepisy UoR), a także przepisów podatkowych VAT oraz PIT/CIT. Konieczna jest umiejętność rozliczania kosztów (tzw. rachunek kosztów), kalkulowania wyniku finansowego oraz sporządzania elementów sprawozdania finansowego takich jak bilans czy rachunek zysków i strat.
Jakie jednostki są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości?
Art. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości precyzuje, jakie podmioty mają obowiązek prowadzić rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, a więc prowadzić księgi rachunkowe. Przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do:
- mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski spółek handlowych osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych), kapitałowych (akcyjnych i z o.o.) oraz innych osób prawnych i organizacji (spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji), z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego. Przepisy dotyczące pełnej księgowości odnoszą się także do:
- osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, jeśli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 mln euro;
- jednostek organizacyjnych działających na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów;
- gmin, powiatów, województw i ich związków, a także państwowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych;
- jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w pkt 1 i 2 art. 2;
- oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W kręgu jednostek zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości są również inne jednostki, które nie zostały wymienione w art. 2, a które otrzymują na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych.
Wiedza z zakresu prowadzenia pełnej księgowości okaże się dla Ciebie przydatna w sytuacji, kiedy rozważasz pracę w korporacji, dużej firmie czy biurze rachunkowym – w takich miejscach umiejętność prowadzenia ksiąg rachunkowych jest podstawą, bowiem często rozliczane są w ten sposób spółki z o.o. Dodatkowo, pracując w biurze rachunkowym, będziesz często spotykać się z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi rozliczanymi na podstawie prowadzonych podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.
Kto powinien ukierunkować swoją wiedzę na nabywanie umiejętności z zakresu prowadzenia pełnej księgowości?
Zawód księgowego należy do grupy zawodów, w których nauka nie kończy się nigdy. Biorąc pod uwagę, że polskie prawodawstwo zmienia się bardzo dynamicznie, księgowy musi stale śledzić zmiany i aktualizować swoją wiedzę na temat przepisów – to absolutna podstawa. Nie bez znaczenia jest także postępująca komputeryzacja i rozwój oprogramowania finansowo-księgowego – księgowy musi stale nabywać nowe umiejętności.
Lubisz się uczyć i uważasz, że zawód księgowego jest stworzony dla Ciebie? Koniecznie zapoznaj się z moimi kursami online, dzięki którym pozyskasz niezbędną wiedzę do pracy na tym stanowisku. Znajdziesz je tutaj.
Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć typy księgowości?
Polecam zapoznać się z moim darmowym wykładem wideo, dostępnym poniżej. Jest to fragment pełnego kursu podstaw rachunkowości, który możesz zamówić u mnie na stronie TUTAJ.