1. Pojazdy samochodowe - ustawa o VAT

Wykład wyjaśnia jakie pojazdy zaliczane są do pojazdów samochodowych zgodnie  z definicją ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

  • Witam, chciałbym się zapytać czy wie Pani jak mam postąpić w dość szczególnym przypadku wykorzystywania auta w firmie. 1) Posiadam użyczone bezpłatnie auto osobowe od najbliższej rodziny, użyczenie na osobę prywatną 2) Jestem właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej Czy używając użyczone auto w trybie mieszanym mogę odliczyć 50% VAT? A kwotę netto + 50% VAT zaliczyć do KUP? Nie mogę wprowadzić tego auta do ŚT, ponieważ nie jest moje. Czy muszę prowadzić "kilometrówkę" i na podstawie niej rozliczać zakupione paliwo? Jaki procent VAT można odliczyć? Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Ff7d453a4a1efaa574d51676e69158d4
    Paweł Łukaszewski
  • Witam, zapytał Pan o wiele kwestii,które nie do końca związane z tym wykładem. Postaram się pomóc w sprawie tych, które dotyczą bezpośrednio kwestii podatku VAT. Pomimo, że samochód nie jest w ewidencji ma Pan prawo do odliczenia VAT od paliwa i innych wydatków związanych z samochodem - pod warunkiem, że posiada Pan umowę użyczenia potwierdzającą fakt, że Pan użytkuje samochód. By odliczyć 50% wartości ww. zakupów nie musi Pan prowadzić dodatkowej ewidencji. Jeżeli natomiast chodzi o kwestie związane z podatkiem dochodowym, o które Pan pytał, to są one związane z PKPiR - kurs na ten temat jest właśnie w przygotowaniu. Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i niestety nie jestem w stanie wyjaśnić całej kwestii w tak krótkim komentarzu. Prosiłabym również aby miał Pan na uwadze, że ten komentarz ponieważ dotyczy Pana prywatnej sytuacji ma charakter czysto informacyjny a nie doradczy - my nie prowadzimy takich usług. Prosiłabym również by miejsce komentarzy pozostawić dla pytań dotyczących bezpośrednio wykładu a tego typu pytania kierować mailowo. Z góry dziękuję.MH
    Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
    Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot