Quiz nr 1 - działalność gospodarcza

Pan Jarek nie prowadzący działalności  zgodnie z CEIDG wynajął na okres 3 miesięcy swoje mieszkanie ponieważ musiał wyjechać zagranicę w związku z obowiązkami służbowymi. Po 3 miesiącach okazało się, że Pan Jarek pozostanie zagranicą na kolejne 3 lata i w związku z tym postanowił przez ten okres nadal wynajmować swoje mieszkanie w Polsce. Czy taka działalność jest działalnością gospodarczą zgodnie z przepisami o VAT?

Świetnie! To jest poprawna odpowiedź.
Niepoprawna odpowiedź.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

 • Jeżeli osoba fizyczna nie prowadząca działalności wynajmuje mieszkanie firmie na podstawie umowy najmu to czy ta osoba fizyczna musi wystawiać firmie jakiś rachunek? Os. fizyczna ma zgłoszoną umowę do US i będzie rozliczać się na zasadzie ryczałtu. Czy w związku z tym firma może odliczać VAT od tego najmu, czy może czynsz wrzucić bezpośrednio w koszty?
  50fac4e973597f6f4cf584bbb971bc5e
  Katarzyna Cetera
 • Jeżeli osoba fizyczna wynajmuje mieszkanie w sposób ciągły to znaczy, że prowadzi działalność podlegająca pod przepisy o VAT. W związku z tym jeżeli firma zażyczy sobie faktury, osoba fizyczna ma obowiązek taką fakturę wystawić (zakładając, że osoba fizyczna korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT). To czy firma może wrzucić koszt wynajmu jako koszt uzyskania przychodu uzależnione jest od tego na jaki cel zostało wynajęte mieszkanie.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Dziękuję!
  50fac4e973597f6f4cf584bbb971bc5e
  Katarzyna Cetera
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot