3. Ewidencja materiałów - konto rozliczenie zakupu

Wykład przedstawia mechanizm działania konta rozliczenie kosztów zakupu. Wyjaśnia co oznaczją i w jakich sytuacjach  powstają tzw. „Materiały w drodze” a także „Dostawy niefakturowane” oraz prezentuje jak powinny zostać ujęte w bilansie.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

 • Czy czasem nie powinno być tak, że materiały w drodze wykazujemy w bilansie jako zobowiązania krótkoterminowe z tyt. dostaw i usług, z racji tego że mamy fakturę, natomiast dostawy niefakturowane wykazujemy w bilansie jako zapasy, ponieważ mamy materiały a nie mamy jeszcze faktury? (na slajdzie od 4:14)
  E8975f2a157f8f9d0999aec13b0dd843
  Piotr Koźlarek
 • Dziękuję za ciekawe pytanie. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka mogo by się wydawać, że taka prezentacja w bilansie jest niepoprawna. Ale proszę spojrzeć na to z perspektywy kto jest właścicielem materiałów w danej sytuacji. Materiały w drodze wykazywane są w pozycji "zapasy, materiały" ponieważ zostały zafakturowane, i choć niedostarczone stanowią na tej podstawie własność kupującego (stąd juz w jego księgach stanowią zapasy"). Z kolei "dostawy niefakturowane" przedstawiają sytuację odwrotną tj. pomimo tego ze materiały zostały dostarczone kupującemu, ponieważ nie wystawiono jeszcze faktury stanowią nadal własność sprzedającego stąd znajdą się pozycji "zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług" w bilansie. Mam nadzieję, że powyższe rozwiewa Pana wątpliwości i pozwoli lepiej zapamiętać tą kwestię.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Dziękuję za odpowiedź. Wszystko jasne :)
  E8975f2a157f8f9d0999aec13b0dd843
  Piotr Koźlarek
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot