1. Wprowadzenie do rachunkowości

Wykład omawia na praktycznym przykładzie czym jest i do czego służy rachunkowość.

Witam wszystkich bardzo serdecznie na pierwszym z wykładów w ramach kursu podstaw rachunkowości. Będzie to wykład dotyczący wprowadzenia do rachunkowości. Powiem tak, ten temat przez wielu studentów rachunkowości i nie tylko rachunkowości jest dosyć mocno ignorowany uważając, że te podstawy nie są konieczne, są zbyt proste, one są z góry zrozumiałe. A jednak, z doświadczenia w mojej pracy wiem, że właśnie tych podstaw osobom zaczynającym pracę w księgowości brakuje. I nie tylko zaczynającym, bo ci, którzy już mają doświadczenie też niekoniecznie znają te podstawowe pojęcia i potrafią wytłumaczyć np. czym jest rachunkowość.

Ja chciałabym Was zaprosić do, w miarę skondensowanego wykładu, który będzie poruszał właśnie to czym jest rachunkowość ale także będzie wyjaśniał takie pojęcia jak przedmiot, podmiot rachunkowości, okresy w rachunkowości i co najważniejsze omówi zasady i metody rachunkowości. A te ostatnie są niezmiernie ważne by zrozumieć w jaki sposób księgować w przyszłości. 

Jako pierwszy chciałabym poruszyć temat związany z definicją rachunkowości czyli poruszyć temat związany z tym, czym właściwie jest rachunkowość. Pewnie wielu z Was już zaczyna w tym momencie ziewać, myśląc, że to będzie nudne. Mam nadzieję, że nie aż tak nudne a wierzcie mi, naprawdę warto mieć taki całościowy pogląd na to czym tak naprawdę się zajmujemy. 

Pokażę Wam to na przykładzie. Wyobrażcie sobie, że otwieramy własny biznes. Może to będzie pizzeria. Powiem Wam, że zawsze marzyłam o takim miejscu z dobrą, włoską pizzą. A może to będzie restauracja? Co wolicie ?

W ramach tego prowadzonego przez nas biznesu będziemy na pewno potrzebować pewnych informacji. Choćby takich:

 • jak finansujemy naszą działalność, czy jak sfinansujemy naszą działalność. Czy będą to środki własne tzn. gotówka, czy może będziemy musieli wziąć kredyt z banku.
 • co posiadamy kiedy zaczynamy, czyli jak przekonwertowaliśmy tą gotówkę na pewien majątek czyli może piec do pizzeri, może samochód dostawczy? 
 • jakie ponieśliśmy koszty w związku ze sprzedażą w ciągu roku, czyli zaczęliśmy tą działalność, sprzedajemy pizzę, mamy jakieś koszty, ale jakie? Nie wiemy.
 • czy wiemy jakie mamy przychody?
 • i najważniejsze czy mamy jakiś dochód, czy my zarabiamy na tej naszej działalności? Co posiadamy na koniec roku, czy coś dokupiliśmy, coś straciliśmy, coś uległo zniszczeniu na przykład, może ten samochód w wypadku a może musieliśmy wymienić piec?
 • czy posiadamy gotówkę w banku? czy jesteśmy tak naprawdę wypłacalni? 
 • i podsumowując - czy powinniśmy kontynuować działalność?

Różne pytania, dużo informacji, przypuszczam, że każdy z Was będąc w sytuacji kiedy otwiera swój biznes i nie tylko swój ale w swoim zawsze się o to bardziej dba chciałby znać te informacje. 

Co ciekawe, to właśnie rachunkowość odpowiada na te pytania! To rachunkowość daje odpowiedź na wszystkie z nich.

Znalazłam taką fajną definicję rachunkowości. Podsumowując te nasze informacje i to jakich informacji potrzebujemy, rachunkowość to system ewidencji gospodarczej, który ujmuje w mierniku pieniężnym i przekroju podmiotowym operacje gospodarcze. Jest więc systemem informacji o stanach i procesach kształtujących majątek przedsiębiorstwa.

Definicja definicją ale co to tak naprawdę oznacza? To oznacza, że dzięki rachunkowości my możemy zewidencjonować, zapisać sobie gdzieś, stworzyć rekord tego co działo się w naszym przedsiębiorstwie, w naszej firmie, w naszej pizzeri, restauracji. Każdą z tych operacji, której dokonaliśmy czy sprzedaży, czy zakupu o ile jest to w mierniku pieniężnym i dotyczy tylko jednego podmiotu, czyli wiadomo, że będzie to dla naszej pizzeri. Rachunkowość pozwala ująć wszystkie te procesy i stany, zmiany w majątku, w źródłach finansowania jak również w przychodach i kosztach, udziela więc pełnych informacji.

Jaki jest cel? Dostarczenie prawdziwego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu gospodarczego. Tak, chcielibyśmy korzystając z rachunkowości otrzymać prawdziwy i rzetelny obraz tego co dzieje się z naszą firmą na przykład z naszą pizzerią.

Mam nadzieję, że to trochę Wam przybliża czym jest rachunkowość, takie ogólne spojrzenie z perspektywy pizzeri. 

Pytania:

 • witam czy po każdym zakończonym dziale trzeba rozwiązywać test?
  Aed623478fd81abed22d38953f119bb1
  Katarzyna Ziarko
 • Po każdym temacie w ramach kursu znajduje się test. Polecamy go rozwiązać po każdym temacie choć nie jest to warunek konieczny by przejść do kolejnego tematu (kolejnej serii wykładów). Aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu jednak należy pamiętać by rozwiązać każdy z testów (np. w kursie jest to 17 testów) z wynikiem min. 50%.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Zdobylam 46%z pierwszego testu czy move go powtorzyc nie widzialam poprawnych wszytkich odpowiedzi
  D7ba0e373447945f4f70a276bea187a1
  Paulina Czaplinska
 • Do momentu kiedy nie odsłoni Pani poprawnych odpowiedzi (a to jest możliwe dopiero gdy zdobędzie Pani co najmniej 50% z testu) można test wykonać ponownie.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Witam mam pytanie do zasady memoriałowej i współmierności, jak by mogła Pani przedstawić te dwie zasady do umowy o dzieło. taki przykład wg umowy czas wykonania pracy to 15-28 czerwca, data rachunku to 05 lipiec a wypłacone wynagrodzenie to 10 lipiec. Dla tego pytam o ten przykład bo w kontekście podatkowym koszt ten można ująć dopiero w dacie wypłaty. Jak ten przykład powinien być księgowany?
  E8f80dfa5ae2152508ac1dfd3587dbab
  Joanna Juraszczyk
 • Tutaj zgodnie z zasadami UoR liczy się okres, którego koszt dotyczy - czyi wtedy kiedy praca była wykonana. Stąd koszt tej umowy zgodnie z UoR powinien zostać rozpoznany w czerwcu. Natomiast podatkowo dopiero 10 lipca.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • 1) Spółka (podatek CIT) rozpoczęła działalność 01.03.2017, a jej planowany rok obrotowy to 01.10-30.09. Jaki będzie jej pierwszy rok obrotowy? 2) JPK VAT- wprowadzanie faktur zakupu. Data wystawienia faktury 15.03, data dostawy 10.03- wg której daty podaje się tę fakturę w pliku JPK VAT?
  E659cbdca1bc2a9e22c07a57c15a9b20
  Michał Gadomski
 • Jeżeli chodzi o okresy sprawozdawcze zapraszam do zapoznania się z tym bezpłatnym wykładem: https://kursy-rachunkowosci.pl/kursy/kurs-podstaw-rachunkowosci/wprowadzenie-do-rachunkowosci/10-okresy-sprawozdawcze?autoplay=1. Jeżeli chodzi o JPK tą kwestię wyjaśniamy w temacie o tym tytule w ramach kursu podatku VAT. Zapraszam do zapoznania się z tymi wykładami. Jeżeli chodzi o datę to proszę pamiętać, że jest ona ustalana w ten sam sposób jak dla celów kalkulacji zobowiązania podatkowego czyli wprowadzenia do rejestru VAT.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Dzień dobry, mam pytanie. Czy dane w kursie są uaktualniane? Np. w związku z kwotami, które zmieniane są w ustawach? Czy np. ucząc się pewnych danych liczbowych (które już mogły się zmienić w ustawach/rozporządzeniach, jak np. kwota kapitału początkowego ) nie robię błędu? Pozdrawiam.
  B10bb5838dc4e63710aa07332694b0fb
  Justyna Kurkowska
 • Zgadza się, staramy się by dane były uaktualniane na bieżąco.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Witam. Jak ująć w księgach fakturę, w której jest wyszczególnione: data dostawy-07-03-2019, a data wystawienia faktury 29-03-2019? Obowiązuje data dostawy czy wystawienia faktury?
  6753f0331005b0985b1462b6b786ad7d
  Joanna Szymczyk
 • Witam, data dostawy to data która odzwierciedla ekonomiczną treść transakcji z tą powinien zostać ujęty koszt czy rozpoznany przychód dla celów UoR.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Aby zadać pytanie lub skomentować wykład zaloguj się
dot