14. Korekta remanentu - limit operacji bezgotówkowych

Wykład wyjaśnia w jaki sposób korygować spis z natury w sytuacji gdy korygowaliśmy w trakcie roku koszty uzyskania przychodu w związku z niezachowaniem limitu dla płatności bezgotówkowych.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Pytania:

 • Dzień dobry, prowadzę firmę sprzątającą. Zakupiłam z dotacji z PUP po zarejestrowaniu działalności: artykuły chemiczne (płyn do okien, proszki do prania, płyny do płukania itp) i artykuły hignienczne (papier toaletowy, chusteczki itp.) W ramach działalności prowadzę najem którtko terminowy dla turystów i wynajmuję apartamenty, które jednocześnie sprzątam i wykorzystuje wyżej wymienione produkty. Rozumiem że powinnam zrobić remanent na początku jako zerowy i na koniec 31.12.2018. Do jakiej kategorii zaliczyć te produkty i jak wycenic np . zuzycie 1/2 butelki płynu do płukania? Czy jak prowadze elektroniczną kpir do wartość wpisuje do niej a zestawienie przechowuję w dokumentach?
  Ccdcad0060865d29f7fa3868606e3df1
  Monika Wiśniewska
 • Prosze o informacje w jakim czasie udzielacie Państwo odpowiedzi na zadane pytania?
  Ccdcad0060865d29f7fa3868606e3df1
  Monika Wiśniewska
 • Pani Moniko, Generalnie odpowiadamy na pytania uczestników na bieżąco. Jednak nie prowadzimy w ramach wykupionego dostępu do kursu konsultacji dotyczących prywatnych sytuacji uczestników - taka konsultacja jest osobno wyceniana i wymaga dużo większej ilości informacji i zaangażowania czasowego z naszej strony. Odpowiadamy w tej sekcji na pytania dotyczące bezpośrednio kursu i przykładów/quizów w kursie zawartych. Tutaj jest np. kwestia jaka była to dotacja PUP (tych materiałów w określonych przypadkach nie ujmuje się w KPiR).
  B7b0428d6bf7eb79bf665c8e31b3cd61
  Piotr Strzyżewski
 • Dzień dobry. Czy dobrze rozumie, że zakup za gotówkę materiałów np. za 17000zł nie jest kosztem (w zasadzie to jest tylko wydatkiem). Materiały takie są dla mnie przychodem i muszę zapłacić za nie podatek dochodowy (powstaje mi przychód - zysk)? Czy limit ten dotyczy jednorazowej transakcji czy jest to roczna suma wszystkich transakcji między danymi kontrahentami (wiele faktur zakupu produktów, towarów płatne gotówką; w wielu hurtowniach trzeba płacić gotówką)?
  8adeaf7656112ec5c9030335dd478279
  Piotr Sulkowski
 • Witam, Tak jeżeli zakup dokonany jest za gotówkę to nie może stanowić KUP jeżeli > 15 000 zł zgodnie z przepisami o limicie transakcji gotówkowych. Nie powstaje w tym wypadku przychód, po prostu nie może Pan ich ująć w KPIR. Stąd Pana podatek będzie wyższy - pomimo zakupu materiałów nie może Pan ich zaliczyć do KUP i o tą kwotę pomniejszyć sobie dochód do opodatkowania. Odnośnie limitu transakcji - może to dotyczyć kilku transakcji jeśli można udowodnić pomiędzy nimi powiązanie - czyli np. kontynuacja większego zamówienia w partiach. NIe jest to po prostu suma wszystkich transakcji z jednym kontrahentem.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy wykład
dot