0. Środki trwałe i amortyzacja cz. 2 - demo

Wykłady stanowią kontynuację tematu dotyczącego ewidencji i wyceny środków trwałych (ŚT).  Omawiają na praktycznych przykładach zapis księgowy rozchodu środków trwałych (sprzedaż, likwidacja, nieodpłatne przekazanie). Wyjaśniają również kiedy mamy do czynienia z ulepszeniem i czym różni się ono od remontu, jak dokonać odpisu aktualizującego wartość ŚT oraz przeszacować ŚT zgodnie z przepisami.

Wykłady opierają się na przykładzie z cz. 1 tematu, który dotyczy przedsiębiorstwa „Wedelek” oraz składników majątku tej jednostki. W szczególności  skupiają się na omówieniu:

 • zapisu księgowego rozchodu środków trwałych (sprzedaży, likwidacji, nieodpłatnego zbycia w formie darowizny oraz aportu),
 • sytuacji, w których następuje zmiana wartości środka trwałego,
 • zapisu księgowego oraz procedury zmiany wartości netto środka trwałego w przypadku gdy został on ulepszony,
 • różnic pomiędzy ulepszeniem a remontem,
 • czym jest aktualizacja wyceny środka trwałego i kiedy  może mieć miejsce,
 • zapisu księgowego oraz kalkulacji przeszacowania wartości środka trwałego zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi aktualizacji wyceny,
 • kiedy mamy do czynienia z trwałą utratą wartości środka trwałego,
 • jak dokonać kalkulacji oraz zapisu księgowego odpisu aktualizującego wartość środka trwałego.

Aby sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu zaloguj się i

wykup dostęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chciałabym Was teraz zaprosić do drugiej części tematu związanego ze środkami trwałymi. W tej części będziemy kontynuować zdobywanie tej podstawowej wiedzy dotyczącej środków trwałych. Jak pamiętamy mam nadzieję z części pierwszej cały temat środków trwałych będzie się opierał o 3 filary: zwiększenia stanu środków trwałych, zmiany wartości i zmniejszenia stanu środków trwałych.

W tej części będziemy mówić o tych dwóch filarach, czyli o zapisie księgowym rozchodów środków trwałych i tutaj o tych czterech operacjach oraz o zmianie wartości księgowej środka trwałego. Oba filary niezbędne do zrozumienia tematu związanego ze środkami trwałymi i do tego, by móc przejść do tej części praktycznej związanej z przejściem procedury ewidencji rozchodów środka trwałego i procedury zmiany wartości środka trwałego. Te tematy będą oczywiście omówione w ramach części trzeciej, wspominałam już o tym we wcześniejszych częściach wykładu. 

A co w szczególności będzie w tym temacie? Będziemy mówić o zapisie księgowym rozchodu środków trwałych i porozmawiamy sobie o likwidacji, będziemy mówić o zapisie księgowym i likwidacji księgowej i likwidacji fizycznej, w tym zaksięgowania kosztów fizycznej likwidacji i przychodów ze sprzedaży odzyskanych np. materiałów; powiemy sobie na przykładach jak takich zapisów dokonać, spojrzymy na sprzedaż środka trwałego i na darowiznę tutaj w oparciu o przykład również i o to jak księgujemy nieodpłatne przekazanie środka trwałego jeżeli mamy do czynienia z aportem.

A potem przejdziemy do tej drugiej części, gdzie będziemy mówić o zmianie wartości netto środka trwałego, będziemy się opierać o 3 operacje: o ulepszenie środka trwałego, aktualizację wyceny i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. O odpisach amortyzacyjnych w tej części zapomnimy na chwilkę, ponieważ mówiliśmy o nich w części pierwszej. Jeśli chodzi o ulepszenie to powiemy sobie kiedy mamy do czynienia z ulepszeniem i czemu nie zawsze modernizacja, czy ulepszenie to remont; popatrzymy jaka procedura towarzyszy ulepszeniu środka trwałego i oczywiście przyjrzymy się bliżej, postaramy się lepiej zrozumieć jak księguje się kwestie ulepszenia, jak przelicza się odpis amortyzacyjny na przykładach.

Potem powiemy o co chodzi z przeszacowaniem wartości środka trwałego, czyli z tzw. aktualizacją wyceny, jak dokonujemy zapisu księgowego jak przeliczamy wartość początkową i dotychczasowe umorzenie oczywiście na przykładach. Potem spojrzymy sobie na odpis z tytułu trwałej utraty wartości, czyli na odpisy aktualizujące wartość środka trwałego, kiedy mamy z nimi do czynienia, jak dokonać zapisu księgowego i jak dokonać zapisu jeżeli mieliśmy pierwotnie kapitał z aktualizacji wyceny.

Temat niezmiernie ważny tak jak wspomniałam, jest to druga część tych podstaw teoretycznych, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć, dadzą Wam tą bazę do zrozumienia w jaki sposób w praktyce ewidencjonuje się środki trwałe. Serdecznie zapraszam.


 

Pytania:

 • Bardzo prosiłbym o wytłumaczenie skąd w przykładzie o aporcie środka trwałego wzięła się kwota 25 400, podobno kwota amortyzacji z 1 części amortyzacji i środków trwałych nt. hali produkcyjnej, gdzie wcale nie była liczona amortyzacja dla wartości 1 016 000 według mnie ? Wartość ta jest niezbędna do obliczeń więc proszę o odpowiedź
  7be56a5d6476e768e487e8fa31fa0876
  Dawid Kwiecień
 • Witam, Wartość umorzenia w przykładzie z aportem została podana więc nie musieliśmy jej kalkulować. Wyjaśnienie z kwotą 25 400 zł zostało dodane, i bazuje na informacji z cz. 1 , gdzie mówiliśmy o tym, że stawka amortyzacji dla budynków wynosi 2,5% rocznie (kalkulacja amortyzacji miała miejsce odnośnie budynku o wartości 2 044 000 zł, kalkulacja amortyzacji hali będzie analogiczna).
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Witam. Mam problem ze zrozumieniem sposobu wykalkulowania odpowiedzi do zadania 9 z testu końcowego ten dział. Prosiłabym o wyjaśnienie jak należało wyliczyć wartość środka trwałego oraz amortyzację.
  A4392a45a2f0f31eca2ac74b70f873dd
  Malwina Machnij
 • Prosiłabym o przesłanie pytania na nasz adres mailowy wraz z podaniem treści zadania. NIe odpowiadamy na pytania testowe w komentarzach by nie podpowiadać odpowiedzi innym. Dziękuję.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
 • Pytanie praktycznie, bo nie znalazlem tego w kursie: ------- Zakup samochodu osobowego (czy innego ST) za granice. 20/12/2017 Zaplacono 3000EUR dealeru w Niemcach/Wlochach. 25/12/2017 Akcyza samochodowa 403,00 zl Oplaty komunic. - zagranica WPBUD/Wplywy z oplat komunikacyjnych 256,00 zl Ubiezpeczenie samochodu 998,00 zl Tlumaczenie dokumentow samochodowych 80,00 zl TIBIP samochod osobowy 98,00 zl Zamiana oleju (Usluga serwisowa) 368,00 zl Pytania: 1. Jak ksiegowac ST zakupiony za Euro w bilansie/RZiS? 2. Co będę uliepszeniem czyli będę doliczone do ST? 3. Czym będę inny koszty? 4. Jak zaksciegowac ubiezpeczenie z 2017 i na 2018, rok bilansowy zaczynasie 1 stycznia.
  642e8e67e7ec396a058a72f80701159a
  Oleksandr Korytskyy
 • Wg tego co Pan napisał nie mamy tutaj do czynienia z ulepszeniem, koszty akcyzy możemy doliczyć do wartości początkowej samochodu, natomiast ubezpieczenie jest kosztem dodatkowym, rozpoznawanym osobno (będzie to RMK jeśli koszt dotyczy dwóch lat), jeżeli chodzi o zasady przeliczenia na PLN to są one poruszone w ramach tematu rozrachunki z kontrahentami.
  Fa8cfc8c9b72ca42c8952ba20f513374
  Magdalena Hosiawa (Wykładowca)
Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy wykład
dot