Home / Rachunkowość ludzkim okiem

Rachunkowość ludzkim okiem

Feature Image

Zasady kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy od 1 października 2019

, 10 października 2019

Od 1 października obowiązują nas zmiany dotyczące podatku dochodowego. 

Na fanpage’u Mentoris przeprowadziłam transmisję na żywo, podczas której skupiłam się właśnie na wyjaśnieniu zagwozdki związanej z nowymi przepisami.


Zobacz poniżej zapis wspomnianego LIVE’a na Facebooku lub czytaj jego krótkie streszczenie poniżej.

UWAGA: jeśli podoba Ci się ten materiał, to prawdopodobnie zainteresuje Cię Klub Księgowego Mentoris, gdzie gromadzę podobne, skondensowane omówienia tematów 🙂


Jestem zwolennikiem praktyki, dlatego proponuję Ci przykład, na którym najlepiej zrozumiesz istotne dla Ciebie zmiany. Przeczytaj uważnie treść zagwozdki, a zanim przejdziesz do dalszej części tekstu – zastanów się nad odpowiedzią na pytanie zadanie pod koniec zadania:

Kasia prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dwóch lat i jest podatnikiem czynnym VAT. Jej działalność polega na świadczeniu usług biurowych (wirtualna asysta). Kasia na biężący rok podatkowy 2019 wybrała opodatkowanie wg skali podatkowej,  zaliczki na podatek opłacane są miesięcznie.
W październiku 2019 roku osiągnęła następujące wyniki widoczne w podsumowaniu KPIR za okres od stycznia do października (10 miesięcy – podsumowanie kolumn KPIR):

Przychody – 80 000 zł (kolumna 9)
Koszty       – 37 500 zł (kolumny 10,11,12,13)

Zaliczka wpłacona do września wynosiła 2 500 zł.  8 października Kasia zapłaciła składki ZUS. Składki na ubezpieczenie społeczne wliczone są do kosztów w ramach KPIR. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wpłacona w październiku wynosiła 342,32 zł (tak samo jak w poprzednich miesiącach, jedynie w styczniu składka za grudzień płatna w styczniu wyniosła 319,94 zł).


Jaka  będzie wysokość zaliczki na podatek dochodowy, którą Kasia musi zapłacić za październik 2019 roku i do kiedy?

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Ten akt prawny reguluje i wprowadza nowe zmiany w obrębie popularnego PIT-a.

MENTORIS Zmiana updof - art. 1 pkt 3

Czy także zrozumiałeś, jak wiele innych księgowych,  że stawka obowiązująca od 1 października wynosi 17%? 

Owszem, to docelowa stawka podatku dochodowego, ale w tej wysokości będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Aktualnie, na rok 2019 obowiązuje nas stawka 17,5%.

MENTORIS Kwota zmniejszająca

Pojawiła się także informacja, że stawka 17% wraz z nową kwotą zmniejszającą w wysokości 525,12 zł obowiązują już od początku października do 31 grudnia 2019 roku. Dotyczy to jednak tylko umów o pracę, zlecenie, emerytur ale nie przedsiębiorców.

Zaliczki od wynagrodzeń a zaliczki przedsiębiorców

Jeżeli wypłacasz pracownikowi wynagrodzenie w październiku, nawet gdy dotyczyło ono okresu wrześniowego, to zaliczka powinna być liczona według nowych zasad (stawka 17%, kwota zmniejszająca 525 zł 12 gr). To jest dochód osiągnięty przez pracownika w październiku. Zgodnie z definicją Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11), przychód powstaje wtedy, kiedy wynagrodzenie zostało postawione do dyspozycji pracownika. 

Jeżeli pracownik rozpoczyna pracę po 1 października 2019 roku to przy zastosowaniu stawki 17% musiałby dopłacić brakujący podatek do stawki 17,75% na rok 2019.

Tu polecam Ci, żebyś zajrzał do zmienionej ustawy. Jej kolejny punkt, mówi o tym, że pracownik może złożyć oświadczenie do pracodawcy, że jednak chce się rozliczać według stawki, która obowiązuje zgodnie z art. 5 na ten rok, czyli według stawki 17,75%.

MENTORIS: Art.5 ustawy zmieniającej updof - od 1.X.2019 roku -

A jak w takim wypadku kalkulować zaliczkę dla przedsiębiorcy po 1 października 2019 roku? Ważny jest tutaj kolejny fragment ustawy, który mówi:

Kwota zmniejszająca - przedsiębiorcy art. 6 ustawy zmieniającej updof

Dlaczego w ostatnim kwartale obowiązuje przedsiębiorców stawka podatku dochodowego w wysokości 17,75%?

Łączne obniżenie stawki podatku dochodowego obejmuje 1 punkt procentowy dla całego roku. Zmiany obowiązują od ostatniego kwartału, więc mamy proporcjonalnie 1/4 stawki.

Zaliczki na podatek dochodowy są naliczane narastająco w ciągu roku. To znaczy, że zaliczka dla przedsiębiorcy musi być w tej stawce, która obowiązuje dla całego roku. W innym przypadku miałby niedopłatę lub nadpłatę. W związku z tym bierzesz pod uwagę stawkę 17,75% i kwotę zmniejszającą 548,30 zł. 

Na podstawie danych zawartych w zadaniu powyżej, przeanalizuj kalkulację zaliczki na podatek dochodowy w ostatnim kwartale 2019 roku.

MENTORIS Kalkulacja zaliczki na podatek dochodowy od 1.X.2019 - 31.XII.2019
Rozwiązanie przykładu - kalkulacja zaliczki na podatek dochodowy po 1.10.2019 roku.

Czy zmiany są dla Ciebie jasne?

W ostatnim czasie otrzymałam wiele pytań dotyczących kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy po obowiązującej już nas zmianie. Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat, polecam zagadnienie: „Jak kalkulować zaliczki i zamknąć rok w KPIR” w ramach jednego z Kursu Rachunkowości MENTORIS, który jest dostępny w pełni on-line.

Sprawdź także Kurs „Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów 2019”. Zawiera on już zaktualizowane materiały oraz będzie aktualizowany na bieżąco, bo pamiętaj: to nie koniec zmian! W najbliższych miesiącach będzie ich znacznie więcej. 

Chcesz wypróbować kurs PKPiR dostępny w mojej ofercie?

Chcesz rozpocząć naukę rachunkowości, ale nie czujesz się gotowy na pełen kurs? Możesz wypróbować mój mini kurs PKPiR zupełnie bezpłatnie!

Szczegóły TUTAJ lub wypełnij poniższy formularz, aby natychmiast rozpocząć pierwszą lekcję!

Napisz komentarz: